Zakończyły się prace hydrogeologiczne przy odwiercie geotermalnym Fundacji Lux Veritatis w Toruniu. Przed miastem otwiera się szansa na pozyskiwanie energii odnawialnej do ogrzewania - stwierdza "Nasz Dziennik".
Badania potwierdziły na trzecim stopniu wydajności wysokie parametry odwiertu.
- To bardzo dobry wynik. Nie możemy brać tej wody wyłącznie do basenów - na rekreację i balneologię. Taka wydajność sugeruje, by odbierać ciepło, pozyskiwać odnawialną energię z tych wód. Wynik pozwala na uzyskanie dużej mocy z energii cieplnej - mówi nadzorujący prace inż. Henryk Biernat, szef Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol SA.
Jak dodaje Biernat, po wykonaniu dokumentacji hydrogeologicznej, Fundacja Lux Veritatis skieruje ją wraz z wnioskiem koncesyjnym o zatwierdzenie zasobów i wydanie koncesji na eksploatację do Ministerstwa Środowiska.
- Kolejnym etapem powinna być budowa zakładu geotermalnego, eksploatacja wody, pozyskiwanie energii i dostarczanie jej do odbiorców - wylicza.
Z zainteresowaniem wyniki prac przyjął prezydent Torunia Michał Zaleski.
- Moim zdaniem, jest to jedno z tych bardzo ciekawych i nowych źródeł ciepła, które w tej chwili powinny być szczególnie cenione i wykorzystywane. Mam nadzieję, że dojdzie do efektywnego ekonomiczno-technicznego wykorzystania tego źródła ciepła - mówi.
Szczegółowe rozwiązania techniczno-organizacyjno-ekonomiczne opracują specjaliści. "Jest ogromnie ważne, abyśmy do tego umiejętnie podeszli i określili możliwości wykorzystania geotermii dla miasta" - podkreśla Zaleski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.