Poza sosnowieckim Kazimierzem-Juliuszem w Zagłębiu Dąbrowskim kopalń już nie ma. A jeszcze kilkadziesiąt lat region był nimi usiany. Dość powiedzieć, że w gminie Psary (k. Będzina) płytkie pokłady węgla eksploatowano w 15 kopalniach (po jednej w Gródkowie, Malinowicach i Sarnowie) oraz po sześć w Psarach i Strzyżowicach. Tradycje Górnicze podtrzymuje prężnie działające Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa koło "Zagłębie" z siedzibą w Będzinie.
- Zrzesza ono kadrę inżynieryjno-techniczną ze zlikwidowanych kopalń węgla, głównie z kopalń: Grodziec, Jowisz i Paryż - informuje Bolesław Ciepiela, emerytowany inżynier górnik, znawca historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim. - Co roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie organizujemy w przeddzień Barbórki spotkania górnicze pod hasłem "Po latach pracy". Uczestniczy w nich zwykle około 50 osób - m.in. dyrektorzy niektórych kopalń węgla: jak Marian Flak z kopalniGrodziec, a także były wiceminister górnictwa Franciszek Wszołek.
Tegoroczne dziesiąte już zagłębiowskie górnicze spotkanie organizowane będzie 25 listopada o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Z okazji tego jubileuszowego spotkania wydana będzie publikacja: "Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej" autorstwa Bolesława Ciepieli, której promocję (również w MBP) przewidziano na 18 listopada (o godz. 17.00).
- Chcemy zamieścić na łamach gazety samorządowej Gminy Psary wykaz osób dozoru, które niegdyś pracowały w zagłębiowskich, a nawet śląskich kopalniach węgla, a zamieszkują bądź zamieszkiwały na terenie gminy Psary (z miejscowości: Gródków, Malinowice, Sarnów, Psary, Strzyżowice). Będą to nazwiska ludzi żyjących, a także tych, które zmarły w ostatnich dwudziestu latach latach - wyjaśnia portalowi nettg.pl Bolesław Ciepiela.
Przy okazji należy wspomnieć, że górnicze spotkania są składkowe. Bliższych informacji o X Zagłębiowskim Górniczym Spotkaniu można zasięgnąć dzwoniąc pod numer: 32 3605563. Zamówienia na książkę "Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej" (210 str., w tym 52 ilustracje i 5 tablic, form. B5, cena 20 zł za egz.) należy składać na adres: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Będziński, 42-500 Będzin ul. Małachowskiego 43 (Ośrodek Kultury) lub tel./fax: 32 3605563.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.