Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) przewiduje, że dopuści do pracy reaktor badawczy MARIA jeszcze w lipcu - powiedziała w piątek w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Minister na piątkowym briefingu została zapytana o perspektywę zakończenia przerwy w eksploatacji reaktora badawczego MARIA, m.in. w kontekście zapowiedzianego ogłoszenia w poniedziałek przez MP nazwiska nowego dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
- MARIA ma się dobrze, mimo dużych spekulacji prasowych, że zamykamy jedyny reaktor jądrowy w Polsce. Nie zamykamy. Był proces ustalenia elementów bezpieczeństwa, te zgody zostały uzyskane - odpowiedziała Czarnecka.
- Reaktor musiał dostać specjalną zgodę i wojewody, i ministra spraw wewnętrznych, i administracji - te decyzje są w końcowej fazie procesu wydawania. PAA przewiduje, że dopuści reaktor MARIA do pracy jeszcze w lipcu - zasygnalizowała minister przemysłu.
Podczas piątkowego briefingu szefowa MP podsumowała też sukcesy resortu w zakresie polskiej prezydencji w Radzie UE. Przypomniała, że 24 czerwca prezydencja uzgodniła z Parlamentem Europejskim przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku dotyczącego zapełniania magazynów gazu (z wymogiem zapełnienia w 90 proc.)
Czarnecka zaznaczyła też, że podczas polskiej prezydencji MP gościło unijnych dyplomatów, pokazując im polskie górnictwo, które - w jej ocenie - “zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich dyplomatach“.
Ponadto MP przygotowało zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa (pod kątem osłon i mechanizmów dot. pracowników i mienia likwidowanych kopalń), a także modernizuje Program Polskiej Energetyki Jądrowej (pod kątem m.in. możliwości rozpoczęcia poszukiwania inwestora i wykonawcy drugiej elektrowni jądrowej).
31 marca br. po 10 latach straciło ważność dotychczasowe zezwolenie prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na eksploatację jądrowego reaktora badawczego MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Zezwolenie PAA nie zostało dotąd przyznane. Reaktor więc od początku kwietnia br. pozostaje wyłączony.
PAA przed dwoma tygodniami sygnalizowała m.in. wagę dokumentacji dotyczącej stref planowania awaryjnego potwierdzając, że otrzymała już uzupełnioną zgodnie z zaleceniami dokumentację w tym zakresie.
“Zgodnie z wymaganiami Prezes PAA przekazał te dokumenty do opinii wojewody mazowieckiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jeśli te organy wydadzą pozytywne opinie, prezes PAA zatwierdzi strefy planowania awaryjnego“ - wskazali przedstawiciele Agencji. Zasygnalizowali, że w tym czasie główne zastrzeżenia PAA dotyczyły: analiz bezpieczeństwa, propozycji limitów i warunków eksploatacyjnych obiektu jądrowego oraz programu zarządzania starzeniem reaktora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.