Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował w piątkowym komunikacie, że do uruchomienia 70 mln euro na dofinansowanie termomodernizacji i odbudowy budynków użyteczności publicznej po powodzi potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Nabór może ruszyć w czerwcu - dodano.
Fundusz przekazał, że 15 maja komitet monitorujący program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Środowisko i Klimat 2021-2027 (FEnIKS) warunkowo zatwierdził kryteria wyboru dla projektów z zakresu efektywności energetycznej związanych z odbudową po powodzi. “Teraz pozostaje decyzja Komisji Europejskiej, po której możliwe będzie uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie. Konkurs może ruszyć już w czerwcu“ - poinformował Fundusz dodając, że planuje on prowadzenie naboru do końca października br.
W ramach programu beneficjenci będą mogli odbudować budynki, jednocześnie poprawiając ich efektywność energetyczną, odporność i dostępność. Dofinansowanie ma wynieść maksymalnie 95 proc. kosztów kwalifikowanych w formie bezzwrotnych dotacji. Beneficjentami będzie mógł zostać organ administracji publicznej, rządowej i samorządowej, i podległe mu jednostki organizacyjne tj. instytucje nauki i ochrony zdrowia.
“Wspierane będą działania w zakresie podniesienia efektywności energetycznej oraz przywracania funkcji użytkowych budynków. Do dofinansowania będą kwalifikować się również inwestycje polegające na wymianie uszkodzonych w wyniku powodzi źródeł ciepła“ - wyjaśniono.
Fundusz dodał, że zakres projektów w odniesieniu do budynków czy urządzeń technicznych będzie musiał wynikać z audytu energetycznego, a wśród warunków otrzymania wsparcia jest też uzyskanie minimum 20 proc. oszczędność energii pierwotnej w wyniku realizacji inwestycji.
Jeśli elementy projektu wykraczają poza audyt energetyczny, to wysokość wsparcia będzie mogła wynieść 20 proc. kosztów kwalifikowanych. Wówczas środki mogą być przeznaczone na np.: usuwanie skutków powodzi, rozwiązania proekologiczne (np. zielone dachy, rozwój elektromobilność), montaż urządzeń do magazynowania energii oraz elementy związane z dostępnością infrastruktury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.