Jak poinformowała Polska Grupa Górnicza, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nakazał wstrzymanie eksploatacji pokładu 410 ścianą 2 na poziomie 1030 m w ruchu Halemba Kopalni Ruda, do czasu usunięcia skutków tąpnięcia z 29 kwietnia. Decyzję wydano po wizji lokalnej, którą przeprowadzono pod ziemią w poniedziałek 5 maja.
Przypomnijmy, do silnego wstrząsu doszło w Halembie we wtorek, 29 kwietnia. Załogę z rejonu ściany na poziomie 1030 metrów ewakuowano bezpiecznie na powierzchnię. Dwóch górników hospitalizowano z powodu obrażeń, które na szczęście nie zagrażały ich życiu.
Podczas oględzin po kilku dniach od wstrząsu okazało się, że w Halembie doszło do uszkodzenia wyrobisk. Tąpnięcie spowodowało m.in. utratę funkcjonalności chodnika ścianowego na długości około 70 m. Nastąpiło wypiętrzenie spągu, a wysokość wyrobiska w jego osi wynosiła ok. 90 cm. Zaobserwowano też tzw. zsuwy na złączach obudowy, lokalne przerwania opinki z siatek stalowych, wybicie stojaków zabudowanych pod odrzwiami obudowy. Odnotowano także deformacje części łuków stropnicowych w obudowie chodnika ścianowego.
Kiedy ruch w ścianie Halemby zostanie wznowiony?
Na podstawie wniosków z wizji lokalnej, która odbyła się w poniedziałek, dyrektor OUG w Katowicach zdecydował, że do czasu usunięcia skutków opisanego tąpnięcia należy wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji pokładu 410 ścianą 2 na poziomie 1030 m. Sposób prowadzenia prac naprawczych musi uzyskać pozytywną opinię zespołu ds. zagrożeń naturalnych w składzie poszerzonym o specjalistów.
- Wznowienie wydobycia ścianą 2 w ruchu Halemba możliwe będzie po uzyskaniu zezwolenia OUG w Katowicach. Do tego czasu nadzór górniczy nakazał m.in. sprawdzić prognozę energii wstrząsów, prędkości i przyspieszeń drgań gruntu powodowanych eksploatacją pokładu 410. Weryfikacji poddane muszą być też założenia projektu technicznego ściany 2. Projekt ten musi uwzględnić okoliczności i przyczyny tąpnięcia oraz uzyskać pozytywną opinię kopalnianego zespołu ds. zagrożeń naturalnym w składzie poszerzonym o specjalistów - informuje Ewa Grudniok, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej
Jak dodaje, OUG polecił również zweryfikować założenia innego dokumentu – kompleksowego projektu eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami pod względem możliwości bezpiecznego prowadzenia robót po wznowieniu eksploatacji ścianą 2 w pokładzie 410 w Halembie. Nadzór górniczy zastrzegł też, że wypracowane w trakcie weryfikacji projektów rozwiązania muszą uzyskać następnie pozytywną opinię powołanej przez WUG Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.