Premier Donald Tusk podkreślił w środę w Częstochowie, że polskie przedsiębiorstwa muszą być i będą wspierane przez państwo wszystkimi dostępnymi metodami. “Nikt już nie będzie przegrywał z obcą konkurencją tylko dlatego, że jest ona jakoś faworyzowana“ - zadeklarował szef rządu.
W środę Tusk odwiedził Hutę Częstochowa, gdzie spotkał się z zarządem i związkowcami. Na późniejszym briefingu - wspólnym z minister przemysłu Marzeną Czarnecką - podkreślił, że “polskie przedsiębiorstwa muszą być wspierane wszystkimi dostępnymi metodami przez własne państwo“. “I będą wspierane“ - zapewnił.
Nawiązując do miejsca briefingu premier zaznaczył, że działy się tam “rzeczy bardzo trudne“ i “niektórzy właściwie postawili już na Hucie Częstochowa krzyżyk“.
“Na szczęście spotkały się dwie grupy ludzi: załoga, pracujący tu hutnicy, menedżerowie, menedżerowie także z innych miejsc - tu myślę przede wszystkim o Węglokoksie - i z drugiej strony instytucje rządowe. Te dwie grupy zrozumiały, że we wspólnym interesie jest znalezienie rozwiązania, które Hutę Częstochowa nie tylko uratuje, ale wyprowadzi na prostą“ - ocenił premier.
Wskazał, że przyjechał do huty m.in. podziękować zaangażowanym w ten proces, a szczególnie pracownikom, związkowcom i menedżerom.
“Wykazaliście niezwykle dużo silnej woli i dobrej woli. Szczególnie wtedy, kiedy to od waszej determinacji zależało, że huta przetrwała“ - zwrócił się Tusk do załogi dodając, że miło było mu słyszeć, jak przedstawiciele huty dziękowali za zaangażowanie minister Czarneckiej.
“Znalazły się pieniądze, środki, możliwości. Ale tylko dlatego, że obie strony widziały, że wyjście na prostą jest możliwe. Ta huta jest nowoczesna. Jest właściwie pozytywnym unikatem, nawet na scenie europejskiej. Jesteśmy chyba w największej hali, największej walcowni, chyba w Europie, jeśli chodzi o rozmiary, ale też jakość produkcji jest warta wspomnienia“ - mówił premier.
Podkreślił, że produkcja częstochowskiej huty jest nowoczesna, wymagająca i znajduje nabywcę. “To, że dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej staje się właścicielem tej huty, to oznacza gwarancję dla Huty Częstochowa, ale też dla tych, którzy z wami współpracują - na długoterminowe zamówienia“ - stwierdził.
Ocenił, że Huta Częstochowa jest przykładem działań mających zwiększać siłę polskiej gospodarki, w kierunku spełnienia marzenia, aby stała się ona najsilniejsza w Europie. “To jest możliwe, ale to będzie wymagało pełnej synergii, współpracy pomiędzy agencjami, urzędami, przedsiębiorstwami, przedsiębiorcami prywatnymi, związkowcami, ekspertami“ - uznał szef rządu.
“Huta Częstochowa może być kapitalnym przykładem, że ta synergia staje się faktem na naszych oczach“ - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.