Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wraz z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel podpisały tzw. umowę pomostową (Engineering Development Agreement – EDA), która zapewnia ciągłość realizacji pomorskiego projektu jądrowego w ramach trwającej współpracy.
- Wypracowaliśmy porozumienie oparte na solidnych fundamentach, przemyślanej strukturze i jasnym podziale odpowiedzialności. Podpisana dziś umowa to platforma dalszej współpracy i przykład korzystnego dla obu stron kompromisu. Zapewnia utrzymanie najwyższych standardów technologicznych i bezpieczeństwa, a jednocześnie gwarantuje racjonalne koszty oraz odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem i harmonogramem. Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi amerykańskimi partnerami konsekwentnie zbliżamy się do zawarcia ostatecznego porozumienia na budowę tej elektrowni - powiedział Piotr Piela, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
- Wchodząc w kolejną fazę projektu – obejmującą zaawansowane badania geologiczne oraz prace inżynieryjne na terenie inwestycji– Bechtel jest głęboko zaangażowany we współpracę z PEJ, Westinghouse, lokalnymi firmami i mieszkańcami - powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel. - Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia niezależności energetycznej Polski, napędzania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, wspierania lokalnych przedsiębiorstw i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w tym niezwykle ważnym dla przyszłości Polski przedsięwzięciu.
Od maja 2024 roku, Bechtel jest aktywny na terenie lokalizacji, prowadząc kluczowe działania, w tym odwierty geologiczne o całkowitej długości niemal 20 kilometrów, przy udziale, między innymi polskich wykonawców.
- Dzięki podpisaniu Umowy EDA (Engineering Development Agreement), możemy kontynuować ścisłą współpracę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ), aby wykorzystać sprawdzoną, zaawansowaną technologię reaktora AP1000® w tym przełomowym projekcie – powiedział Dan Lipman, Prezes Westinghouse Energy Systems. - Ten projekt nie tylko zapewni Polsce niezawodne, pracujące w podstawie źródło czystej energii w przystępnej cenie na długie lata, ale także wygeneruje miliardy złotych w inwestycjach, pozytywnie wpływając na produkt krajowy brutto Polski i tworząc tysiące miejsc pracy podczas realizacji inwestycji oraz przez wiele dziesięcioleci w okresie eksploatacji elektrowni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.