Państwa UE przyjęły projekt zmian rozporządzenia, zgodnie z którym ciepłownictwo może uzyskać dodatkowe 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji - podał w piątek resort klimatu i środowiska. Dodał, że bezpłatną pulę uprawnień otrzymają te firmy, które rozpoczną inwestycje w celu dekarbonizacji.
“Państwa członkowskie przyjęły projekt zmian rozporządzenia z postulowanymi przez Polskę rozwiązaniami z zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Zgodnie z nowym projektem ciepłownictwo systemowe może na korzystnych warunkach uzyskać dodatkowe 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji zgodnie z Dyrektywą EU ETS. Decyzja została podjęta 6 marca 2025 r. na posiedzeniu Komitetu ds. Zmian Klimatu“ - przekazał resort klimatu i środowiska.
Dodał, że dzięki tym rozwiązaniom, firmy ciepłownicze będą mogły skorzystać z dodatkowych 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji, w efekcie czego będą mogły zmniejszyć koszty i więcej środków przeznaczyć na inwestowanie w bardziej ekologiczne technologie.
Ministerstwo przypomniało, że ponad 15 mln Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Dodano, że Polska pod względem sprzedaży ciepła systemowego znajduje się na pierwszym miejscu w Europie. “Polska była inicjatorem wprowadzenia zmian i od samego początku dążyła do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej“ - podkreślono.
Cytowana w komunikacie szefowa MKiŚ Paulina Hennig- Kloska wskazała, że uzyskane korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa oznaczają niższe rachunki za ciepło w domu i ciepłą wodę.
“Bezpłatną pulę uprawnień otrzymają te przedsiębiorstwa, które rozpoczną proces inwestycyjny mający na celu dekarbonizację. Celem naszej prezydencji jest zmiana myślenia o transformacji, która musi dawać odczuwalne zyski obywatelom Europy. Ludzie muszą widzieć na swoich rachunkach korzyści z transformacji, muszą widzieć benefity z tego, że coraz więcej energii, w tym energii cieplnej, produkujemy z OZE. 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa to właśnie krok w tę stronę“ - dodała.
Ministerstwo przypomniało, że na początku prac nad rozporządzeniem Komisja Europejska optowała m.in. za przyznaniem tylko 10 proc. dodatkowych uprawnień do emisji
“Przyjęty podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej projekt zmiany rozporządzenia dot. zmian poziomów działalności (...), jest ostatnim z aktów wykonawczych precyzujących sposób przydziału dodatkowych 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Szczegółowe zasady przyznania dodatkowych uprawnień dla ciepłownictwa były kluczowym tematem w ramach prac eksperckich na forum UE w kontekście implementacji nowych regulacji w ramach zmian w EU ETS“ - podsumowano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.