Zespół Trójstronny ma o czym rozmawiać. Węglowa spółka złoży wniosek w sprawie ważnego złoża. Prace nad wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych. A w Górniczej o Szkole, ustawie i odprawach dla górników. O tym 20 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w piątek, 21 lutego, ma zebrać się w Katowicach. Po raz ostatni rozmowy w ramach tego gremium odbyły się w maju ub.r. Strona społeczna liczy, że w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach pojawi się – wymagana regulaminem Zespołu – reprezentacja strony rządowej. Związkowcy sygnalizują, że jest wiele tematów, o których chcą rozmawiać.
* Jastrzębska Spółka Węglowa niezwłocznie złoży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1 - podała spółka w czwartek, 20 lutego, w portalu X.
* Trwają prace dotyczące ewentualnego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych; u zewnętrznego doradcy zamówiono analizy w tej sprawie - przekazała w czwartek posłom sejmowej podkomisji dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w MAP Monika Gawlik.
* Górnicy z Bolesława Śmiałego (PGG) przekroczyli ubiegłoroczny plan wydobycia o ponad 15 proc. Węgiel fedrowano z trzech ścian: 596, 597 w pokładzie 325/1 i 620 w pokładzie 326. Ze względu na miąższość, najlepsze tempo robót notowano na dwóch pierwszych frontach robót.
* - Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje zmianę praktyki ws. decyzji emerytalnych pracowników firm okołogórniczych - zadeklarowała w środę na sejmowej podkomisji wiceprezes ZUS Dorota Bieniasz. Podstawą jest orzecznictwo sądów w tym zakresie - zaznaczyła.
* Przed nami obrady XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej i to właśnie nim poświęcamy pierwszą stronę najnowszego wydania „Górniczej”, które do rąk naszych Czytelników trafi w piątek, 21 lutego. Tematów do dyskusji w Krakowie nie zabraknie, bo sytuacja górnictwa staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednocześnie stajemy jako kraj przed wyzwaniem przeprowadzenia transformacji energetycznej. Ponadto w tym numerze przyglądamy się propozycjom zmian do Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i temu ile górnicy mogą dostać pieniędzy w ramach odpraw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.