Rozwój OZE w Polsce nabiera tempa, ale potrzeba inwestycji w stabilizację systemu elektroenergetycznego - podkreślili uczestnicy debat eksperckich podczas targów odnawialnych źródeł energii Enex w Kielcach. Jednym z rozwiązań ma być rozwój sektora magazynowania energii.
O rozwoju sektora magazynowania energii dyskutowali uczestnicy Pesa Smart Energy Forum. Anna Trudzik, dyrektor departamentu energetyki prosumenckiej w NFOŚiGW, podkreśliła, że jednym z pierwszych kroków w tym kierunku był program “Mój Prąd“, który od swojej czwartej edycji objął również magazyny energii.
Obecnie w ramach szóstej edycji “Mojego Prądu“ spośród 76 tys. złożonych wniosków ponad połowa dotyczyła instalacji fotowoltaicznych łączonych z magazynami energii. Trudzik zaznaczyła, że celem programu “jest promowanie autokonsumpcji, aby jak najwięcej wyprodukowanej energii było zużywane na miejscu“.
Dotychczas w ramach wszystkich edycji programu “Mój Prąd“ wypłacono ponad 550 tysięcy dotacji, co pozwoliło na zwiększenie mocy uzyskiwanej z odnawialnych źródeł energii o ponad 3 GW.
Przedstawicielka NFOŚiGW wskazała, że na podobnych zasadach działa program “Moja Elektrownia Wiatrowa“, w ramach którego 94 proc. wniosków dotyczy inwestycji połączonych z magazynami energii.
Trudzik zwróciła uwagę, że rozwój sektora magazynów energii ma także znaczenie w elektromobilności, która również zyskuje na popularności. Jak wynika z danych NFOŚiGW program “Mój Elektryk“ przyczynił się do zakupu ponad 27 800 pojazdów elektrycznych, a nowy program “Nasze Auto“, z budżetem 1,6 mld złotych z KPO, ma na celu dalsze wsparcie elektromobilności. W ramach nowej odsłony programu wpłynęło 569 wniosków o dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych - poinformowała.
Według prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Barbary Adamskiej rozwój sektora magazynów jest kluczowy dla stabilności systemu elektroenergetycznego w kontekście rosnącego udziału OZE. Zwróciła uwagę, że według oceny PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne; operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce) w 2025 roku Polska będzie potrzebować 10 GW mocy z magazynów energii, aby zaspokoić rosnące potrzeby rynku; do 2034 roku będzie to 15 GW.
Tymczasem według raportu Urzędu Regulacji Energetyki z lipca 2024 roku łączna moc magazynów energii elektrycznej zarejestrowanych przez operatora systemu przesyłowego i największych operatorów systemów dystrybucyjnych wynosi prawie 1,5 GW.
Zdaniem Dominika Waligórskiego z Impact Clean Power Technology rozwój sektora magazynów w Polsce zależy od kilku czynników nie tylko kosztów inwestycji, ale także bezpieczeństwa technologii. Według niego wpływ na nowe inwestycje w magazyny miały w ostatnim czasie zawirowania na rynku energii i zmienność cen.
- Wahania ceny energii elektrycznej dla wielu z naszych klientów są istotniejsze aniżeli jej wysokość - zaznaczył Waligórski. Zwrócił uwagę, że w ostatnich pięciu latach ceny energii wahały się od ok. 293 zł do blisko 900 zł za MWh.
- Przedsiębiorcy decydują się na inwestowanie w magazyny energii, chcąc się uchronić przed tym zmianami - zaznaczył Waligórski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.