Czekamy na plany dotyczące przełomu gospodarczego, które ma ogłosić premier Donald Tusk i sprawdzamy, jak rosną oszczędności Polaków. W tym czasie za oceanem Donald Trump szykuje nowe cła i bawi się na Super Bowl. Zapraszamy do lektury przeglądu mediów 10 lutego.
* Gazeta.pl: Premier Donald Tusk ma przedstawić w poniedziałek na Giełdzie Papierów Wartościowych plany dotyczące przełomu gospodarczego. Nowy program zapowiedział wstępnie pod koniec stycznia na uroczystości rozpoczęcia budowy pierwszej polskiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku (Baltica 2). - Ogłosimy bardzo ambitny program Polski jako lidera wzrostu, lidera gospodarki, Polski rozpędzonej - mówił wtedy szef rządu. Jednym z punktów będą sprawy związane z energetyką. Tusk pokreślił ostatnio, że Polska potrzebuje tańszej energii, by zapewnić sobie konkurencyjność. Kolejnym punktem, który ma się pojawić w nowym programie, będą nowe, duże inwestycje zagraniczne, a także tanie kredyty dla rolników.
* Rp.pl: Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord. Nawet o 250 mld zł urosła łączna wartość nadwyżek gospodarstw domowych ulokowanych w bankach czy obligacjach skarbowych w minionym roku. To rekord. Jednak wiele wskazuje na to, że oszczędzanie zaczęło się nam trochę nudzić.
* Business Insider: — W pierwszym półroczu 2027 r. z farmy Baltica 2 popłynie pierwszy prąd — przekonuje prezes PGE Dariusz Marzec w rozmowie z Business Insiderem. Przyznaje, że główną przeszkodą może się okazać natura i zdradza, jak wygląda strona finansowa wielkiej inwestycji na Bałtyku. Zapewnia też, że "na koniec dnia dla odbiorcy ta energia jest znacznie tańsza od produkowanej obecnie z bloków węglowych".
* Dziennik.pl: Rafał Trzaskowski jest głównym faworytem do wygranej w drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z sondażu Opinia24 dla Radia Zet. Okazuje się, że w bezpośrednim starciu z kandydatem KO, to nie Karol Nawrocki ma największe szanse na zwycięstwo. Kandydat PiS ma jednak szansę na wygraną tylko przy jednym scenariuszu.
* TVN24: Na ten miesiąc został wyznaczony termin przesłuchania pana Morawieckiego - powiedział w "Jeden na jeden" Prokurator krajowy Dariusz Korneluk. W styczniu do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą wyborów kopertowych w 2020 roku. Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków. Morawiecki zrzekł się immunitetu.
* Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
* Polski rynek aut elektrycznych jest bardzo mały. Do tego nie tylko się nie rozwija, ale nawet kurczy — wynika z danych, które podaje "Rzeczpospolita".
* Rp.pl: Producenci zielonej energii rewidują cele. Trudne czasy dla OZE. Ørsted obniży wydatki inwestycyjne o około 25 proc. do końca 2030 r. Wyniosą one od 28 do 30,6 mld euro. Przełoży się to na wolniejszy wzrost portfela OZE. Spółka chce skoncentrować się na regionach z największym potencjałem. Wcześniej również Equinor zrewidował w dół swoje cele w zakresie OZE.
* TVN24: Donald Trump jest pierwszym prezydentem USA w historii, który pełniąc ten urząd pojawił się na Super Bowl - finałowym meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim NFL. Amerykański przywódca został przywitany przez widownię mieszanymi reakcjami. Jak relacjonuje agencja Reutera, jedni witali go wiwatem, a inni odpowiadali buczeniem.
* TVN24: Prezydent Donald Trump zapowiedział, że w poniedziałek nałoży 25-procentowe cła na zagraniczną stal i aluminium, a także kolejne cła na szereg państw. Podczas konferencji na pokładzie Air Force One Trump ogłosił wtorek Dniem Zatoki Amerykańskiej, a także mówił o postępach w rozmowach z Rosją na temat Ukrainy.
* Rp.pl: Kreml sięga po lobbystów z USA. Chodzi o rosyjski LNG. Powiązani z Kremlem biznesmeni zatrudnili amerykańskich lobbystów, aby doprowadzili do zniesienia sankcji na zakłady produkujące gaz skroplony w rosyjskiej Arktyce. Ten surowiec staje się głównym źródłem pieniędzy na wojnę Putina.
* Gazeta.pl: Baza sił powietrznych nad Morzem Północnym, w której szkolą się również ukraińscy żołnierze, była celem zakrojonej na szeroką skalę próby szpiegostwa z użyciem dronów. Bundeswehra podejrzewa Rosję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.