Wsparcie dla kogeneracji nie obejmuje okresów, w których pojawiły się ujemne ceny energii - przypomniał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Jak wskazał, w 2024 r. wystąpiły one osiem razy i producenci energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu muszą to uwzględnić w sprawozdaniach za ten rok.
14 i 28 kwietnia, 1 maja, 23 i 30 czerwca, a także 10, 11 oraz 25 sierpnia 2024 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej - przypomniał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki (URE). Ujemne ceny energii na rynku dnia następnego osiągały swoje maksimum 11 sierpnia 2024 r., kiedy to wyniosły minus 274,82 zł za MWh.
Ujemne ceny energii pojawiają się, gdy podaż energii przewyższa popyt na nią. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w okresach niskiego zapotrzebowania na energię i wysokiego poziomu jej produkcji ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika, a więc przeważnie latem, ale też wiosną.
Regulator wskazał, że w związku z tym wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji korzystający z systemów wsparcia są zobowiązani do ustalenia ilości energii elektrycznej wytworzonej w tych okresach. “Energia elektryczna wytworzona w okresach cen ujemnych musi zostać uwzględniona w sprawozdaniu CHP (Combined Heat and Power) za 2024 r., ponieważ wsparcie jej nie obejmuje. Sprawozdanie należy złożyć do Prezesa URE do 15 marca br.“ - poinformował regulator.
URE wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji CHP, jednostki uprawnione do otrzymania premii (kogeneracyjnej, gwarantowanej, gwarantowanej indywidualnej lub kogeneracyjnej indywidualnej) nie mogą uzyskać wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji sesyjnych giełdowych ceny energii elektrycznej z rynku dnia następnego (RDN), przez co najmniej sześć kolejnych godzin, były niższe niż zero złotych za MWh. “W 2024 r. taka sytuacja miała miejsce osiem razy“ - podał URE.
W związku z powyższym, w formularzu sprawozdania rocznego CHP za rok 2024, udostępnionym na stronie URE, wytwórcy są obowiązani uwzględnić ilości energii elektrycznej wytworzonej w ww. godzinach w jednostce kogeneracji i na tej podstawie ustalić ilość energii elektrycznej, która nie podlega wsparciu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.