Grupa Azoty podpisała list intencyjny z American Gas Partners w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie dostaw gazu z USA - poinformował w czwartek polski koncern chemiczny.
Jak wskazano w komunikacie, podpisany dokument wyrażający intencje współpracy jest pierwszym krokiem umożliwiającym stronom podjęcie negocjacji szczegółowych warunków potencjalnej umowy.
“Dostawy, w przypadku osiągnięcia porozumienia, miałyby być realizowane za pośrednictwem platformy do kontraktowania i zakupu gazu, do której docelowo ma przystąpić ograniczona liczba odbiorców gazu z Europy oraz określonych producentów gazu z USA“ - przekazała Grupa Azoty.
American Gas Partners przygotowuje obecnie projekt inwestycyjny budowy infrastruktury do przeładunku gazu skroplonego w USA, co znacząco zwiększy możliwości dostaw gazu do Europy, w tym do Polski - zaznaczono.
- Gaz dla Grupy Azoty to jeden z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność, dlatego szczegółowo analizujemy możliwości, jakie pojawiają się na rynku w zakresie dywersyfikacji dostaw tego surowca. Rozmawiamy z partnerami, którzy mogą nam dostarczyć atrakcyjny cenowo produkt, w oparciu o stabilną infrastrukturę i perspektywiczny model biznesowy - skomentował wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola, cytowany w komunikacie.
Prezes American Gas Partners Pierce Kirby wskazał natomiast, że “transparentna platforma dla odbiorców gazu, w której istotną rolę odgrywają niezależni producenci gazu w USA, może przynieść wymierne korzyści Grupie Azoty w formie dostaw cenowo konkurencyjnego gazu ze stabilnego regionu świata“.
- Wierzę, że w obecnej sytuacji geopolitycznej nasza współpraca przełoży się także na wymierne korzyści dla Polski - dodał Kirby.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową. Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji Grupy Azoty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.