Dokładnie za tydzień, 11 lutego, w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma dojść do rozmów pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w LW Bogdanka a stroną rządową i zarządem Grupy Kapitałowej Enea, do której należy kopalnia. Tematem spotkania ma być omówienie „obecnej sytuacji oraz przyszłości spółki”.
Strona społeczna dokładny wykaz tematów, o których chce rozmawiać, przedstawiła w piśmie, które 22 stycznia skierowała do premiera Donalda Tuska. Na liście znalazły się: Zielony Ład i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz utrzymanie miejsc pracy w regionie; ustalenie i opracowanie harmonogramu prac w celu przedłużenia obowiązującej do 2031 r. koncesji na Pole Puchaczów V; wycofanie się z planów doprowadzenia do utraty autonomii Bogdanki względem GK Enea oraz pozostawienie wydobycia w Bogdance na odpowiednim wolumenie do 2049 r. zgodnie z zapisami umowy społecznej.
W chwili, gdy pismo zostało skierowane do szefa rządu, w kopalni trwał protest głodowy. Prowadziło go czterech związkowców, a jego organizatorem był przewodniczący Związku Zawodowego Przeróbka w LW Bogdanka Jarosław Niemiec. Protest był reakcją na wprowadzenie do porządku obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Bogdanki uchwały w sprawie zmiany statutu. Zdaniem strony społecznej doprowadziłoby to do utraty autonomii i niezależności kopalni na rzecz GK Enea. Projekt oprotestowały cztery związki zawodowe działające w spółce. Związkowcy zakończyli akcję 24 stycznia, po tym, jak ustalono termin spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych i zarządem grupy kapitałowej Enea. O rozpoczęcie takich rozmów postulowali wcześniej związkowcy.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Spółka prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Dostarcza surowiec głównie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2022 r. Lubelski Węgiel Bogdanka powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.