Kopalnia i elektrownia na starych fotografiach. Pół wieku temu, 17 stycznia 1975 roku, Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie budowy Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Był to przełomowy moment w historii polskiej energetyki.
Kopalnia Bełchatów to przez dekady największy producent węgla brunatnego w Europie, a Elektrownia Bełchatów to największy producent energii elektrycznej w kraju.
Złoże węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa odkryto w 1960 roku, z oszacowanymi zasobami na ponad 2,1 mld ton. Budowa kopalni i elektrowni zmieniła nie tylko lokalny krajobraz, ale także życie tysięcy ludzi. Nowe miejsca pracy przyciągnęły mieszkańców z całej Polski, a Bełchatów z małej miejscowości przeobraził się w kilkudziesięciotysięczne miasto.
Przedstawiamy jego powstanie i pierwsze lata działalności na archiwalnych fotografiach udostępnionych przez PGE, właściciela kompleksu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.