Koleje Śląskie przewiozły w 2024 r. blisko 22 mln pasażerów - poinformował rzecznik Kolei Śląskich Bartłomiej Wnuk. To wynik zbliżony do osiągniętego w 2023 r., mimo rozpoczętej we wrześniu ub. roku przebudowy katowickiego węzła kolejowego, skutkującej ograniczeniami w ruchu.
Według danych należącego do samorządu woj. śląskiego przewoźnika jego pociągi pokonały w 2024 r. 8,7 mln km, o ponad 7 proc. więcej niż w 2023 r.
KŚ monitorują ruch pasażerski w swoich pociągach, wykorzystując zamontowane przy ich drzwiach liczniki (brana pod uwagę jest liczba osób wchodzących do pojazdów na poszczególnych stacjach i przystankach).
Jak co roku, najpopularniejsza w 2024 r. okazała się linia S1 KŚ relacji Gliwice - Katowice - Częstochowa, z której skorzystało 9,3 mln pasażerów. Kolejne pod względem frekwencji były linie S5 Katowice - Zwardoń (4,2 mln podróżnych) i S4 Katowice - Tychy (1,4 mln).
Podobnie, jak w poprzednich latach, pasażerowie najczęściej rozpoczynali podróże na stacjach w Katowicach (5,8 mln podróżnych), Gliwicach (1 mln) i Częstochowie (0,9 mln osób).
Najpopularniejszym kursem w całej ofercie KŚ był w ub. roku przyspieszony pociąg relacji Gliwice - Częstochowa (14.58 - 16.49), w którym średniodobowa liczba podróżnych przekroczyła 700 osób (na całej relacji).
- Analizując frekwencję w poszczególnych miesiącach, można zobaczyć zdecydowany wzrost podróżnych rok do roku w pierwszym półroczu 2024 r. Od stycznia do czerwca podróż pociągami Kolei Śląskich wybrało o ponad 600 tys. pasażerów więcej, niż rok wcześniej - stwierdził Wnuk.
We wrześniu 2024 r. zarządca kolejowej infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczął przebudowę katowickiego węzła kolejowego. Zamykanie kolejnych torów stacji w Katowicach i docierających do niej linii wymusiło ogólny spadek liczby połączeń (przy czym pierwszeństwo przed pociągami regionalnymi mają kursy dalekobieżne).
- Mniej pociągów na kluczowych połączeniach to mniej pasażerów. Od jesieni liczba podróżnych Kolei Śląskich zmalała średnio o 10 proc. miesięcznie - przyznał Wnuk.
Największy ubytek pasażerów odnotowano we wrześniu. Czujniki w pociągach KŚ zliczyły wtedy ogółem 1,6 mln pasażerów - o 0,2 mln mniej, niż rok wcześniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.