REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
17 stycznia 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: GRUDZIEŃ

W grudniu tradycyjnie organizowano barbórkowe uroczystości. Na zdjęciu Barbórka w JSW
fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto GRUDZIEŃ:

1 grudnia: Mija kolejna rocznica katastrofy, do której doszło w 2016 roku w kopalni Rudna. Tragiczne zdarzenie, w którym życie straciło ośmiu górników, to największa katastrofa górnicza w historii KGHM.

- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności odwiedzili goście z Japonii. „1 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć delegację Związku Zawodowego Kolei Wschodniej Japonii. To dla nas niezwykle ważny moment, ponieważ w latach 90. członkowie tego związku okazali solidarność z naszym regionem, wspierając budowę nowego Pomnika Poległych Górników KWK Wujek” – czytamy w mediach społecznościowych ŚCWiS.

2 grudnia: Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień górniczych zasłużonym pracownikom KGHM Polska Miedź, a następnie tradycyjne: pochód Lisa Majora i skok przez skórę – to wydarzenia, które 29 listopada zainaugurowały centralne obchody Barbórki 2024 w Zagłębiu Miedziowym. Oficjalne uroczystości kontynuowane będą 4 grudnia, kiedy to planowane są m.in. tradycyjne pobudki górnicze w różnych miejscach regionu oraz nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin - podało KGHM w komunikacie prasowym.

- Miało miejsce uroczyste otwarcie instalacji do odzysku odpadów niebezpiecznych w drodze stabilizacji i zestalania w kierunku wytwarzania kruszyw, a także odzysku odpadów innych niż niebezpieczne poprzez produkcję mieszanek glebotwórczych i produktów nawozowych. Instalacja powstała w Mszczonowie przy ul. Keramzytowej, posiada komplet niezbędnych decyzji i zezwoleń, jest w pełni wyposażona i rozpoczęła pracę – poinformował GIG–PIB.

- Jastrzębska Spółka Węglowa i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały list intencyjny. - Porozumienie otwiera drogę do bliższej współpracy w obszarze optymalizacji procesów produkcyjnych. Obie spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń i informacji, aby poprawić jakość zarządzania przedsiębiorstwami oraz zwiększyć efektywność operacyjną - poinformowali przedstawiciele JSW w komunikacie.

- Górnicy należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek świętują Barbórkę. Po odwiedzinach przebywających w szpitalach pracowników kopalni, spotkaniach z najmłodszymi w szkołach i przedszkolach, a także złożeniu kwiatów pod pomnikiem KWK Rozbark na bytomskim cmentarzu - spotkali się na wspólnej akademii w cechowni kopalni Bobrek.

- Polska prezydencja będzie zabiegać, żeby KE w większym zakresie podjęła temat wysokich cen energii - poinformował na konferencji Polska Moc Biznesu sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki. Polska chce też rozpocząć pogłębioną dyskusję o rozszerzeniu granicznej opłaty węglowej CBAM.

- W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyły się uroczystości barbórkowe, w których wzięli udział obecni i byli pracownicy stacji. Obchody barbórkowe były także okazją dla ratowników do podsumowania kończącego się roku, w tym akcji ratujących życie i zdrowie pracowników innych kopalń.

- W Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się akademia barbórkowa. Uroczystość była połączona z promocją doktorską i habilitacyjną. Pracownikom nadano również stopnie górnicze i wręczono odznaczenia.

- 75 zwalnianych pracowników górnictwa i branży okołogórniczej z terenów górniczych woj. śląskiego będzie mogło dostać wsparcie w postaci szkoleń i doradztwa, a także 100 tys. zł dotacji na założenie firmy. Projekt wsparcia takich osób przygotowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

- Górnicy Kopalni Soli Wieliczka w tym roku świętowali z przedstawicielami najwyższych władz państwowych. Na uroczystości przybyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. List gratulacyjny do górników przesłał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

3 grudnia: Wieże szybowe, żelosko i pyrlik, czako... Tatuaże z motywami kopalnianymi są dość popularne wśród śląskich górników. Ale zdarzają się również „dziary” z patronką profesji.

- Najwyższa Izba Kontroli ujawniła szereg nieprawidłowości związanych z koncesjonowaniem wydobycia kopalin. Jedne z najpoważniejszych dotyczyły KWB Turów, gdzie przy postępowaniu o wydłużenie terminu obowiązywania koncesji naruszono liczne przepisy. W konsekwencji Polska była zobowiązana do przekazania stronie czeskiej 35 mln euro, a KE potrąciła ze środków przekazywanych Polsce w ramach refundacji wydatków łącznie 68,6 mln euro - czytamy w raporcie Izby.

- Barbórkę świętowali pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Uroczysta akademia odbyła się w podziemnej części Muzeum Śląskiego. Pracownicy nadzoru górniczego zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Wręczono również medale Za Długoletnią Służbę, odznaki honorowe Zasłużony dla Bezpieczeństwa w Górnictwie i Zasłużony dla Górnictwa RP oraz nadano stopnie górnicze.

- Fundacja „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego” podczas tegorocznej uroczystości barbórkowej Wyższego Urzędu Górniczego nagrodziła dyplomem uznania Łukasza Kroczka, górnika z KWK Knurów-Szczygłowice. Kroczek wykazał się wyjątkową odwagą podczas akcji gaszenia metanu.

- Barbórkę obchodzili pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Uczestnicy uroczystości przeszli z siedziby przy ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu do miejscowego kościoła pw. św. Józefa Robotnika na osiedlu Stroszek.

- W cechowni kopalni Janina w Libiążu odbyła się akademia barbórkowa Południowego Koncernu Węglowego. Wręczono honorowe szpady górnicze oraz odznaczenia państwowe i resortowe. Barbórkę świętowali pracownicy Grupy Kapitałowej – Południowego Koncernu Węglowego oraz Spółki Usług Górniczych.

4 grudnia: Niewiele jest figur św. Barbary, które budzą tyle emocji i są otaczane taką miłością jak ta z ul. Kopalnianej w Katowicach, niedaleko za Muzeum Śląskim. Nie znamy jej dokładnej historii, ale bez tej figury trudno sobie to miejsce wyobrazić. Nie została ufundowana przez kopalnię czy kogoś zamożnego. Sądząc po materiale, z jakiego ją wykonano, ufundowali ją po prostu mieszkańcy, górnicy, którzy modlili się do niej, idąc na szychtę. To wydarzenie odnotowano w kronikach dzielnicy.

- Nie ma w tej chwili planów prywatyzacji żadnych spółek - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

- Na początku grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpocznie rozmowy z nową komisarz UE ws. notyfikacji umowy społecznej z górnikami – napisała Rzeczpospolita.

- Już tradycyjnie, jak co roku przed godz. 7.00 na katowickim Nikiszowcu można było usłyszeć orkiestrę górniczą KWK Wieczorek. Muzycy pod przewodnictwem kapelmistrza Andrzeja Piskorowskiego grali dla mieszkańców. Była też niespodzianka - jeden z górników padł na kolana i poprosił swoją wybrankę o rękę.

- Po okresie szybujących cen i wzmożonego popytu na krajowy węgiel energetyczny w 2022 roku, w tym roku producenci tego surowca znów znaleźli się w krytycznej sytuacji. Spadek popytu i cen zmniejszył przychody spółek węglowych, powodując wielomiliardową lukę zasypywaną po części z zaoszczędzonych i publicznych środków.

- Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Pniówek obchodzi 50-lecie działalności. Zakład pozostaje jedną z najważniejszych kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z bogatą przeszłością i niewątpliwie perspektywami na przyszłość.

- Wypłata tegorocznej nagrody z okazji Dnia Górnika  w Polskiej Grupie Górniczej to koszt ok. 370 mln zł. Podobny koszt dla spółki będzie stanowić wypłata nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki, którą pracownicy otrzymają w połowie lutego.

- Bloki węglowe elektrowni Pątnów oraz kopalnia Konin zakończą funkcjonowanie w pierwszym półroczu 2026 roku - poinformował prezes ZE PAK Piotr Woźny. Dodał, że termin ten wynika z wyeksploatowania węgla w ostatniej odkrywce kopalni.

- Prezes PGE Dariusz Marzec poinformował, że spółka rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych. Dodał, że przemawiają za tym m.in. sieć elektroenergetyczna i dostępna na miejscu kadra inżynieryjno-techniczna.

- Odbyła się akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej. W uroczystości wzięli udział minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski oraz przedstawiciel prezydenta RP Łukasz Rzepecki. - Nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – zwrócił się do górników minister Jaworowski.

- Jastrzębska Spółka Węglowa obchodziła uroczystości barbórkowe. Tradycyjnie podczas akademii pracownikom wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz nadano stopnie górnicze.

5 grudnia: W siedzibie LW Bogdanka podpisano list intencyjny pomiędzy Lubelskim Węglem Bogdanka oraz RG Bogdanka a Zespołem Szkół Górniczych w Łęcznej i Zespołem Szkół w Ostrowie Lubelskim.

- Udało nam się udowodnić, że wydobycie może być elastyczne. Ta elastyczność będzie nam potrzebna w przyszłych latach, gdzie sytuacja na rynku węgla kamiennego będzie coraz trudniejsza – powiedział podczas akademii barbórkowej Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.

- Ministerstwo Przemysłu uważa, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, jako odrębne narzędzie wspierające specyficzne problemy regionów węglowych w Europie, powinien zostać utrzymany w kolejnej perspektywie finansowej, po 2027 roku.

- W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE odbyły się obchody Barbórki. W ramach uroczystości nie zabrakło porannej pobudki dla mieszkańców za sprawą orkiestry górniczej bełchatowskiej kopalni, przemarszu ulicami miasta, a także akademii z okazji Dnia Górnika. Była ona okazją do podsumowania kończącego się roku oraz do odznaczenia zasłużonych górników.

- W Rybniku otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych przy Zespole Szkół Technicznych.

- W Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach odbyła się Barbórka. Podczas uroczystości podkreślano, że Instytut, współpracujący od wielu lat z przemysłem górniczym, otwiera się też na nowe branże i możliwości. Barbórka była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.

- Polska Grupa Energetyczna i operator przesyłowy energii elektrycznej PSE uzgodniły, że dwa bloki elektrowni Rybnik popracują do połowy 2026 roku, a kolejne dwa - do 2027 r. - poinformowała PGE. Wcześniej spółka zakładała zamknięcie elektrowni z końcem 2025 roku.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń postuluje w nowelizacji ustawy górniczej umożliwienie przekazywania gruntów pokopalnianych wszystkim samorządom, a nie tylko, jak dotąd gminom górniczym, a także strefom ekonomicznym - powiedział prezes SRK Jarosław Wieszołek.

6 grudnia: Sąd w Gdańsku oddalił pozew Grzegorza Matusiaka, posła PiS. Domagał się w nim od premiera Donalda Tuska przeprosin na łamach gazety dla górników z JSW rannych podczas strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2015 roku i zapłaty 20 tys. zł na Fundację Rodzin Górniczych. Chodziło o wypowiedź premiera z 2022 roku.

- W Katowicach przy ul. Pięknej odsłonięto mural upamiętniający 9 górników z kopalni Wujek. Wykonano go z inicjatywy i siłami Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964".

- Główny Instytut Górnictwa–PIB poinformował o uzyskaniu nowego patentu na wynalazek. Chodzi o sposób odzyskiwania tytanu z popiołów lotnych, a twórcą tego rozwiązania jest Henryk Świnder.

- Grupa Azoty Puławy przekazała Polimeksowi-Mostostalowi, wykonawcy bloku węglowego, gwarancję bankową w wysokości 2,3 mln zł - poinformowały Azoty. W opinii firmy poziom gwarancji wnioskowany przez wykonawcę - ponad 189 mln zł brutto, jest bezzasadny.

- Uroczysty przebieg miała akademia barbórkowa Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, która odbyła się w Gliwicach. Wzięli w niej udział: kadra dydaktyczno-naukowa uczelni, przedstawiciele uczelni krajowych i zagranicznych, nadzór górniczy, studenci oraz zaproszeni goście.

- Do późnych godzin wieczornych bawili się uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków. Zebranych na sali gliwickiej Areny przywitał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

7 grudnia: Eksperci Banku Światowego sugerują w swym ostatnim raporcie szybsze odejście polskiej gospodarki od węgla. Gdyby Polska chciała uzyskać neutralność klimatyczną w 2050 roku, musi uniezależnić się od węgla dekadę przed tym terminem – wskazują.

- Coraz częściej słychać, że energetyka węglowa jeszcze przez dłuższy czas będzie musiała stabilizować polski system elektroenergetyczny i zapewniać bezpieczeństwo dostaw prądu. Tym razem taki głos popłynął z Jaworzna, gdzie odbyła się konferencja „Jaworzno – górnictwo i energetyka nadal razem”.

- Gospodarowanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS było zgodne z przepisami, ale niewiele miało wspólnego z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Nie zapewniało też w sposób wystarczający ochrony interesów budżetu państwa, nie mówiąc już o kieszeniach podatników płacących coraz wyższe rachunki za prąd. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2013-2023 (do 30 maja) dochody ze sprzedaży uprawnień wyniosły 94 mld zł, z czego zaledwie 1,3 proc. przekazano bezpośrednio na cele związane z redukcją emisji.

- W ramach projektu CoalHeritage, koordynowanego przez CERTH z Grecji, pracownicy Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz Głównego Instytutu Górnictwa–PIB prowadzą aktualnie prace związane z zapewnieniem ochrony i zachowaniem dziedzictwa kulturowego branży wydobywczej na Górnym Śląsku.

- Rząd dopina ostatnie szczegóły dotyczące dalszego działania pogrążonego w problemach Rafako. Scenariusz dla tej ważnej dla energetyki spółki zakłada kontrolowaną upadłość, ze wskazaniem na pozyskanie inwestora. Pomocy ma udzielić m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu – dowiedziała się gazeta Parkiet.

9 września: Górnicza Barbórka w tym roku była wyjątkowa dla Kopalni Soli Kłodawa. Świętowano 75-lecie powstania kopalni oraz 20-lecie udostępnienia Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. W uroczystościach wzięli udział obecni i byli pracownicy kopalni.

- Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni listopada główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego nie podążały w tym samym kierunku. „Listopadową wycenę europejskiego rynku spot węgla wysokoenergetycznego wsparły w dużej mierze wzrosty cen energii elektrycznej i gazu w Europie" - czytamy w raporcie.

- Polska Grupa Górnicza i Dalkia Polska Energia podpisały umowę o współpracy dotyczącą budowy instalacji odzysku ciepła z wód dołowych w kopalni Mysłowice–Wesoła.

- Ratownicy górniczy z Zakładu Górniczego Janina w Libiążu zdobyli tytuł Mistrza Polski w futsalu. XV Mistrzostwa Polski Ratowników Górniczych w Futsalu odbyły się w Żorach.

- Nowy teledysk Egona został nakręcony w należącej do KGHM kopalni Rudna ponad 1300 metrów pod ziemią. Egon to głogowski raper i pracownik Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.

- Huty Miedzi Głogów i Legnica po raz kolejny zyskały wyróżnienie Copper Mark. To międzynarodowy certyfikat potwierdzający efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi świadczący o spełnianiu norm środowiskowych, stosowaniu odpowiedzialnej produkcji i współpracy z interesariuszami oraz społecznością lokalną.

- Czescy górnicy wspomagani przez grupę prawie 600 polskich kolegów, zatrudnionych w spółce OKD, uroczyście świętowali na tradycyjnym „šachťáku“.

10 grudnia: W ruchu Rydułtowy (kopalnia ROW) odbyło się spotkanie ze stroną społeczną dotyczące przyszłości zakładu. Szefowie spółki: Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG oraz Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji, przedstawili koncepcję dalszego funkcjonowania ruchu Rydułtowy w warunkach zaistniałych po silnym tąpnięciu, do którego doszło 11 lipca 2024 roku, a także po wstrząsie wtórnym z 14 lipca br.

- Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu spółki i udzieliła zgody na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Chodzi o certyfikaty o łącznej szacowanej kwocie 500 mln zł.

11 grudnia: W Muzeum Górnictwa Węglowego uroczyście podpisano „Stanowisko komitetu wsparcia starań o wpis obiektów pogórniczych Zabrza na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO”.

- Rada Nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń podjęła decyzję o odwołaniu ze stanowiska wiceprezesa zarządu ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem Andrzeja Płonki. Jednocześnie RN zdecydowała o niewszczynaniu postępowania kwalifikacyjnego na to stanowisko.

- Rada nadzorcza Orlenu, po uchwale zarządu, wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia, w sposób umożliwiający racjonalizację koniecznych do poniesienia nakładów - podał koncern.

- Wybór partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w ramach PPEJ musi się odbyć w postępowaniu, które będzie miało charakter konkurencyjny - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

- Najstarsza studencka konferencja naukowa w AGH i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń studenckiego ruchu naukowego w Akademii – 65. Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH – odbędzie się 12 i 13 grudnia. Do wygłoszenia referatów zgłosiło się 460 prelegentów i prelegentek, co czyni wydarzenie największą studencką konferencją naukową w Polsce.

- Racjonalne gospodarowanie złożami kopalin było wiodącym tematem spotkania kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu z przedstawicielami zachodniopomorskich organów administracji geologicznej szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

- Grupa Enea nie przewiduje odstawień bloków do końca 2028 roku. Od 2029 roku chciałaby przenieść jednostki węglowe o mocy ok. 900 MW do tzw. zimnej rezerwy. Liczy na wypracowanie modelu finansowania tego mechanizmu.

12 grudnia: Budowę elektrowni jądrowych w Polsce popiera 92,5 proc. Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie br. Na to, by taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania, zgodziłoby się 79,6 proc. badanych.

- Rydułtowy organizują drugie z cyklu 10 spotkań z ratownikami górniczymi, które realizowane jest w ramach działania „Jo był uratowany”. Spotkania odbywają się pod hasłem „Idziemy po żywego”, będą to relacje ratowników górniczych z przebiegu lipcowej akcji ratowniczej na kopalni Rydułtowy.

- Ośmiu wykonawców zgłosiło się do przetargu na budowę pierwszego etapu hubu gamingowo-technologicznego na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek w Katowicach. Otwarto oferty, z których najniższa to 577,1 mln zł brutto, a najwyższa to 829,4 mln zł brutto.

- W Jaworznie, na terenie należącym do Nadleśnictwa Chrzanów, wystąpiło zapadlisko w rejonie skrzyżowania ulic Moniuszki i Martyniaków. Powstałe zapadlisko jest wynikiem historycznej eksploatacji górniczej pokładów węgla prowadzonej na niewielkiej głębokości w 1970 roku, przez nieistniejącą już KWK Jaworzno.

- Lubelski Węgiel Bogdanka i należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” podpisały aneks do Wieloletniej Umowy Sprzedaży Węgla Energetycznego z 8 stycznia 2009 roku.

- Po czterech rundach intensywnych negocjacji zarząd spółki górniczej OKD oraz związki zawodowe podpisali aneks do układu zbiorowego pracy na 2025 roku. Od stycznia 2025 roku zbiorowe wynagrodzenia pracowników spółki wzrosną o 3 proc. Wzrosną poszczególne składniki wynagrodzeń, tym razem o kolejne 2 proc. Utrzymane zostaną też nagrody pieniężne i premie.

- Koncern energetyczny Fortum otworzył oficjalnie w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa alternatywnego. Paliwo wytwarzane z odpadów, nienadających się do recyclingu, w całości trafia do odpowiednio przystosowanej elektrociepłowni firmy w Zabrzu.

13 grudnia: Aktualny stan bezpieczeństwa w górnictwie, przyczyny i okoliczności wypadków zaistniałych w latach 2023-2024 w transporcie, wymagania dotyczące silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach w zakładach górniczych oraz zasady kontroli urządzeń dźwignicowych w wyrobiskach podziemnych - były głównymi tematami wideokonferencji, która odbyła się w Wyższym Urzędzie Górniczym.

- Roczne podsumowanie współpracy Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie i Okręgowego Inspektoratu Pracy było głównym celem spotkania, które odbyło się w siedzibie krakowskiego OIP.

- Stare mapy górnicze to nie tylko cenne materiały archiwalne, ale również piękne upamiętnienie historycznego związku danego regionu z górnictwem. Mapy związane z górnictwem z Zagłębia Dąbrowskiego można oglądać do 30 stycznia 2025 roku w Muzeum Miejskim Sztygarka.

- W Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach odbyło się okresowe spotkanie z przedsiębiorcami, kierownikami ruchu podziemnych zakładów górniczych i kierownikami ruchu zakładów. Obrady prowadził zastępca dyrektora katowickiego OUG Dariusz Gągorowski.

- Azoty Puławy oczekują od Polimeksu Mostostal programu naprawczego w sprawie budowy bloku węglowego - poinformowała spółka. Zarząd będzie podejmował działania w celu zabezpieczenia interesów spółki oraz przedstawi całość roszczeń wynikających z działań wykonawcy - dodała.

16 grudnia: Mijają 43 lata od pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. Od kul zomowców zginęło wówczas dziewięciu górników. Dla upamiętnienia tej tragedii w Katowicach odbyły się uroczystości rocznicowe. W obchodach wziął udział prezydent Andrzej Duda.

- W 43. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek odbył się XII Bieg Dziewięciu Górników. Wzięło w nim udział niemal 1000 młodych osób. To coroczne wydarzenie organizowane jest, by uczcić pamięć 9 górników, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń w grudniu 1981 roku - poinformowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

- Przed kopalnią Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy) w Jastrzębiu-Zdroju oddano hołd górnikom, przeciw którym 43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, użyto broni.

- Polska Grupa Górnicza uruchomiła dla klientów biznesowych i instytucjonalnych sklep internetowy typu B2B (z ang. business-to-business, między przedsiębiorcami). Z zakupów węgla przez internet będą mogły korzystać: szkoły, przedszkola, przychodnie zdrowia, remizy OSP, parafie, urzędy gmin i wiele innych firm i instytucji. Do tej pory węgiel opałowy przez internet kupować mogły tylko osoby fizyczne - właściciele domów i mieszkań.

- Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła nową edukacyjną platformę internetową „To jest węgiel”. Strona, która ma edukować, angażować i inspirować, stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w codziennym życiu.

- PKP Cargo do dziś dotkliwie odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku oraz sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki - poinformowało PKP Cargo.

17 grudnia: Związkowcy z Solidarności z elektrowni Rybnik i Łaziska, wspierani przez kolegów z branż zrzeszonych w śląsko-dąbrowskiej Solidarności, odwiedzą siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach oraz biura śląskich parlamentarzystów, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planów zamknięcia obu zakładów. Przyniosą petycje oraz zestawy przetrwania na wypadek przerw w dostawach prądu.

- Sosnowiecki projekt wykorzystania terenów po kopalni Kazimierz-Juliusz otrzymał 70 mln zł dofinansowania! Wieża szybowa, budynek stacji ratowniczej i maszyny wyciągowej to tylko niektóre elementy dawnej kopalni, które w najbliższych latach przejdą metamorfozę - czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Tauron chce odstawić bloki węglowe do 2030 roku z wyjątkiem bloku 910 MW w Jaworznie; planuje też odejście od wykorzystania węgla do produkcji ciepła do 2030 roku - poinformowała spółka.

- Od 1 stycznia 2025 roku płaca minimalna wzrasta do 4666 zł brutto. To oznacza automatyczną podwyżkę wartości posiłków regeneracyjnych, które są częścią górniczego wynagrodzenia. Jak informują związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, wyższe flapsy za styczeń zostaną przelane na karty przedpłacowe pracowników 20 grudnia.

- Przedstawiciele MZZ Kadra Górnictwo przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym protestują przeciwko metodom zastosowanym przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej w sprawie rozwiązywania problemów ruchu Rydułtowy. „W Umowie społecznej opisane są sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń nieprzewidzianych, mogących skrócić żywotność kopalni. Postępowanie zarządu PGG, jak rozumiemy w uzgodnieniu z Ministerstwem Przemysłu, jest kolejnym dowodem na wybiórcze stosowanie zapisów Umowy i to tylko w przypadkach wygodnych dla strony rządowej i pracodawcy” – wskazują związkowcy w piśmie podpisanym przez Krzysztofa Stanisławskiego, przewodniczącego MZZ Kadra Górnictwo.

- Tereny po kopalni Żory (dawniej ZMP) dostaną drugie życie. Właśnie się okazało, że kluczowy projekt na osiedlu Gwarków został wybrany do dofinansowania. Miasto otrzyma środki na ciekawe przedsięwzięcie, a kwota dotacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wyniesie aż 102,6 mln zł!

- Mija 43. rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Uczestnicy strajku, związkowcy i dyrekcja kopalni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową oddając hołd górnikom.

- Pod koniec 2023 roku liczba pracowników w niemieckim sektorze węgla brunatnego wynosiła 17 201 – podał w  ostatnim raporcie Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.

18 grudnia: W Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji, przemysłu oraz nauki.

- Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energii potwierdza, że ​​silne wdrażanie OZE ma jeden cel -ograniczenie wzrostu zużycia węgla, choć popyt na energię elektryczną mocno rośnie. Uwaga skierowana jest na Chiny – największego konsumenta węgla na świecie i decyzje, jakie tam zapadają.  Póki co zużycie węgla na świecie gwałtownie wzrosło. Po osiągnięciu nowego maksimum w 2024 roku globalny popyt na ten surowiec ma się ustabilizować w nadchodzących latach dzięki OZE.

- Polska zaskarżyła wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w sprawie kopalni Jan Karski i nie zapłaciła odszkodowania - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. Nie wykluczył, że w przyszłości w woj. lubelskim mogłaby powstać kopalnia węgla koksowego.

- Aż 200 ha cennych terenów SRK podaruje gminom w niespełna dwa lata. To tyle, ile przez ostatnią dekadę, a wszystko za sprawą nowego podejścia do działalności spółki. Darowizny i zagospodarowanie pogórniczego majątku były głównym tematem drugiego posiedzenia Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji w Warszawie.

- Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wystąpiło z pismem do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, w którym wnosi o przekazanie informacji o stanie wniosku notyfikacyjnego, który Polska oficjalnie złożyła do Komisji Europejskiej 31 października, jako zaktualizowane zgłoszenie w sprawie pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego w Polsce.

- Zarząd JSW jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- W ruchu Murcki-Staszic (kopalnia Staszic-Wujek) doszło do wypadku podczas prac związanych z drążeniem wyrobiska. Dwóch pracowników zostało uderzonych bryłami, które opadły ze stropu i ociosu.

19 grudnia: Zakładane na rok 2025 rzeczowe nakłady inwestycyjne KGHM Polska Miedź wyniosą 3,8 mld zł - poinformowała w spółka miedziowa. Dodano, że rada nadzorcza zatwierdziła jej przyszłoroczny budżet. Plan zakłada sprzedaż 572,9 tys. ton miedzi.

- Kolejne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach odbyło się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednym z tematów była przyszłość Elektrowni Rybnik.

- W Zakładzie Górniczym Rudna wystąpił samoistny wstrząs górotworu. Dwóch pracowników doznało obrażeń.

- W Głównym Instytucie Górnictwa-PIB odbyło się uroczyste zakończenie drugiej edycji studiów podyplomowych Menedżer Produkcji, realizowanych wspólnie przez GIG-PIB i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

- Podczas 23. posiedzenia zespołu porozumiewawczego, w siedzibie Lubelskiego Węgla Bogdanka wójtowie gmin Puchaczów, Ludwin, Cyców przekazali informacje na temat szkód górniczych spowodowanych ruchem kopalni, które wystąpiły w II połowie 2024 roku, oraz dotyczące usuwania ich skutków - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.

- W Centrum ECOTECH-COMPLEX Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w  Lublinie odbyło się seminarium naukowe „Wyzwania i szanse zrównoważonego rozwoju LW Bogdanka w kontekście uwarunkowań środowiskowych i społeczno-gospodarczych”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki, przemysłu oraz administracji publicznej, w tym Głównego Geologa Kraju, prof. dr hab. inż. Krzysztofa Galosa, rektora UMCS prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego oraz członków Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka. Dyskusje obejmowały zagadnienia ochrony środowiska, zarządzania wodą, bioróżnorodności oraz gospodarki odpadami.

- Ruch Rydułtowy będzie kontynuował wydobycie, ale w jednościanowym modelu. - Wprowadzenie nowego modelu wymusza konieczność alokacji części załogi ruchu Rydułtowy. W tej chwili liczy ona niecałe 2500 osób, a ma liczyć 1200-1300 osób, choć to się cały czas zmienia - wskazuje Piotr Glenc, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy i zaznacza, że nikt nie straci pracy.

20 grudnia: Realizacja aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) nawet w ambitnym scenariuszu nie pozwoli Polsce zrealizować unijnego celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku - przyznała w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

- Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Rafako we wrześniu złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości.

- Wzorem lat ubiegłych, w cechowni Zakładu Górniczego Brzeszcze i w tym roku stanęła niezwykła szopka. Szopka odwzorowuje kopalniane wyrobisko, w którym znajduje się postać górnika, sekcje obudowy zmechanizowanej, kombajn ścianowy oraz przenośnik. Nie brakuje również węgla, symbolu ciężkiej pracy - informują przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego.

- W dąbrowskim Muzeum Miejskim Sztygarka odbyło się spotkanie z autorami książki „Kopalnia Reden w Dąbrowie Górniczej” poświęconej katastrofie z 1923 roku. Zginęło w niej 39 górników. Autorzy dotarli m.in. do dokumentów z postępowania sądowego, które zostały po raz pierwszy udostępnione.

- W rudzkim Domu Kultury odbyła się premiera filmu dokumentalnego opowiadającego o proteście pracowników KWK Halemba. Trwający ponad 40 minut obraz Przemysława Noparlika pod tytułem „Czas próby” przybliża ten wciąż mało znany epizod ze współczesnej historii Rudy Śląskiej – poinformował portal górniczej Solidarności.

22 grudnia: Kopalnia Saturn w Czeladzi może się pochwalić świetnie zrewitalizowanymi pokopalnianymi budynkami. Miasto ma też pomysły na zagospodarowanie kolejnych, a urzędnicy mają nadzieję na to, że turyści chcący odwiedzić byłą kopalnię zatrzymają się w mieście na dłużej.

23 grudnia: Zdaniem ekspertów Banku Światowego scenariusz pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki do 2050 roku - poza przyspieszeniem tempa odchodzenia od węgla - wymagałby także wyeliminowania przeszkód dla upowszechnienia OZE tak, by w perspektywie 2050 roku energia wygenerowana z lądowych i morskich farm wiatrowych wyniosła, odpowiednio, ponad 112 TWh i prawie 130 TWh, a moc zainstalowana źródeł solarnych 52 GW – czytamy w raporcie organizacji.

- Rada Miejska w Pszowie grudnia uchwaliła budżet miasta na 2025 roku. Zaplanowano w nim środki na utrzymanie Parku Ryszard, który znajduje się na terenie kopalnianego szybu. Ruszy też planowany trzyletni program zagospodarowania terenów pogórniczych po kopalni Anna.

- Orlen uruchomił w Katowicach swoją drugą w kraju ogólnodostępną stację wodorową. Paliwo do stacji na Śląsku dostarczane jest z otwartego w tym roku HUBu wodorowego we Włocławku. Grupa Orlen posiada łącznie cztery ogólnodostępne stacje tankowania wodorem: w Polsce - w Poznaniu i Katowicach oraz Czechach - w Pradze i Litvinovie - podaje biuro prasowe Orlenu.

- W budynku Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski powstał nowy mural, którego celem jest upamiętnienie osiągnięć ratowników górniczych oraz ich poświęcenia w pracy na rzecz bezpieczeństwa w kopalniach. Jak mówi autor muralu, Paweł Chudy, jest to wyraz wdzięczności i uznania dla kolegów, którzy odnosili sukcesy w zawodach ratowniczych.

24 grudnia: Piękna szopka stanęła w Zakładzie Górniczym Janina. Pracownicy kopalni zapoczątkowali tradycję i po raz pierwszy stworzyli szopkę bożonarodzeniową, pełną detali górniczych i serca - poinformował Południowy Koncern Węglowy w swoich mediach społecznościowych.

25 grudnia: Kopalnia Pniówek w Pawłowicach obchodzi 50-lecie założenia. A wraz z nią jubileusz pracy świętuje Bogusław Gawor. Jest jedyną osobą czynną zawodowo, która przepracowała 50 lat na Pniówku. Przeszedł długą drogę – od pracownika fizycznego po prezesa spółki pracującej na rzecz kopalni. – Skromny, zawsze pomocny, dbający o pracowników – taką ma opinię w zakładzie. A on sam o sobie mówi, że jego życiem sterował przypadek. Ten przypadek sprawił, że pewnego dnia wysiadł na przystanku „Pawłowice Las”...

26 grudnia: Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w cechowni KWK Mysłowice-Wesoła pojawiły się wyjątkowe instalacje, które łączą bożonarodzeniową tradycję z górniczym dziedzictwem - poinformował w mediach społecznościowych ZZG w Polsce KWK Mysłowice-Wesoła.

27 grudnia: W ciągu 2024 roku wymienione zostały władze największych spółek, w których Skarb Państwa ma akcje lub udziały. Po zmianach władz w szeregu spółek i państwowych agencji ministerstwo aktywów zleciło audyty, zakończone licznymi zawiadomieniami do prokuratury.

30 grudnia: 2024 rok był jednym z najtrudniejszych w historii JSW – mówi w rozmowie z dziennikarzem Górniczej dr inż. Adam Rozmus, wiceprezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Po pożarach ścian w kopalniach Pniówek i Budryk mieliśmy problemy z osiągnięciem satysfakcjonującej wielkości wydobycia. Sytuacja na rynku węgla koksowego również była daleka od idealnej. Wyciągnęliśmy z tego wnioski, przygotowaliśmy wiele inicjatyw, które zostały zapisane w Planie Transformacji JSW i teraz je realizujemy. Plan ten zakłada, że do końca 2027 r. spółka zyska 8,5 mld zł dodatkowych środków pieniężnych. Warunek jest jeden - wszyscy, na wszystkich poziomach: produkcji, administracji, zarządu - musimy zrobić wszystko, by ten plan realizować zgodnie z harmonogramem – wskazuje dr inż. Adam Rozmus.

- Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu uruchomił nowy serwis z danymi o polskim górnictwie. Prezentuje on graficznie dane m.in. o wydobyciu i sprzedaży, skutkach środowiskowych oraz o pracownikach i ich wynagrodzeniach w branży węglowej.

- LW Bogdanka potwierdza, że w nocy z 27 na 28 grudnia zarejestrowano serię kilku wstrząsów sejsmicznych. Wstrząsy te były odczuwalne na terenie zakładu górniczego, jednak nie wpłynęły na jego funkcjonowanie, ani bezpieczeństwo pracy - podała spółka w komunikacie prasowym.

- Grudzień to dla naszych zakładów górniczych czas pełen wizyt i licznych spotkań, jednak w tym roku Zakład Górniczy Janina w Libiążu odwiedzili wyjątkowi goście - członkowie stowarzyszenia Szachty Libiąskie Dog Training, którzy przyszli razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi – poinformował Południowy Koncern Węglowy w swoich mediach społecznościowych.

- Międzynarodowa Agencja Energetyczna  opublikowała najnowszy raport „Węgiel 2024”. Wykorzystując najnowsze dane przedstawiła obecne trendy oraz trzyletnią prognozę popytu, podaży i handlu węglem według gatunku i regionu. Z raportu wynika, że popyt na węgiel osiągnie rekord w 2024 roku i będzie się utrzymywał do 2027 roku.

- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź zdecyduje 8 stycznia 2025 roku o zmianach w składzie rady nadzorczej miedziowej spółki. Według statutu KGHM rada nadzorcza tej spółki składa się z 7 do 10 członków, dziś zasiada w niej 9 osób.

- Rządowy Narodowy Plan Klimatyczno-Energetyczny zakłada, że ​​elektrownie węglowe wyciągną Czechy z ewentualnego blackoutu. Jednak uprawnienia do emisji wymuszą całkowitą likwidację źródeł węglowych, a rekompensata za nie w postaci nowych źródeł energii nastąpić ma dopiero po 2030 roku – alarmuje czeski portal iuhli.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • CJYWT
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Spółka węglowa ogłasza dodatni roczny wynik finansowy
13 stycznia 2025
19.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]