Realizacja zadań związanych z transformacją województwa śląskiego – to główny cel spotkania przedstawicieli resortu przemysłu z instytucjami uczestniczącymi w procesie odchodzenia od węgla. Spotkanie odbyło się 7 stycznia w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu.
Jak poinformowali przedstawiciele resortu przemysłu, spotkanie zorganizował Departament Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych. Uczestniczyli w nim szefowie spółek węglowych objętych umową społeczną dla górnictwa – Polskiej Grupy Górniczej, Południowego Koncernu Węglowego, Węglokoksu Kraj, a także przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Agencji Rozwoju Przemysłu, Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Samorządu Woj. Śląskiego.
Jak wskazali przedstawiciele resortu przemysłu, główne wątki spotkania dotyczyły rozwiązań w zakresie rekultywacji i zagospodarowania terenów pogórniczych, tworzenia nowych miejsc pracy oraz możliwości korzystania z pomocy publicznej.
Uczestnicy spotkania omówili również kwestie planowania strategicznego w kontekście aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Umowy Społecznej z maja 2022 roku oraz wygaszania wydobycia w aktualizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Jak przypominają przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, Komisja Europejska jest obecnie w trakcie analizowania przedłożonej przez Polskę w październiku aktualizacji wniosku notyfikacyjnego dotyczącego Nowego Systemu Wsparcia dla spółek górniczych. Zmiany we wniosku dotyczą m.in. wskazania nie tylko inwestycyjnych, ale również społecznych konsekwencji transformacji regionu silnie związanego z przemysłem wydobywczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.