Na 20 stycznia br. zapowiada Węglokoks rozpoczęcie produkcji w należącej do tego koncernu Hucie Częstochowa. W piątek odbyły się tam próbne wytopy stali w piecu elektrycznym; w poprzednich tygodniach sprawdzano “na zimno“ inne urządzenia, w tym walcownię.
Jak przekazał PAP w piątek rzecznik Węglokoksu Michał Łyczak, piątkowe uruchomienie pieca i wytopy stali to jeden z ostatnich etapów przygotowań przed zaplanowanym na 20 stycznia uroczystym wznowieniem produkcji w zatrzymanym ok. rok temu zakładzie.
Wytopiona w piątek stal ma być badana laboratoryjne, pod kątem osiągania zakładanych parametrów. Na 20 stycznia planowane jest produkcyjne rozpoczęcie wytopu, a po kilku dniach i zgromadzeniu odpowiedniej ilości wsadu - uruchomienie walcowni.
Od 20 grudnia 2024 r. testowano wszystkie urządzenia “na zimno“: w tym mechanikę pieca, urządzenia ciągłego odlewania stali, a także suwnice i osobno urządzenia walcowni. Według Węglokoksu, dotychczasowe próby przebiegły pomyślnie.
Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa przez swoją spółkę celową o takiej samej nazwie 19 listopada ub. roku. Był to pierwszy, formalny krok do zabezpieczenia majątku produkcyjnego i wznowienia produkcji.
Jak wyjaśniał wówczas prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak, dzierżawa była jedyną formułą pozwalającą uratować majątek zakładu (a także załogę) przed zimą, a także sposobem na doprowadzenie do przetargu.
- Wierzymy, że w przetargu tę fabrykę kupimy - deklarował szef Węglokoksu.
Wiceprezes Węglokoksu ds. grupy kapitałowej i prezes powołanej przez koncern pod kątem przedsięwzięcia spółki celowej Huta Częstochowa Adrian Sienicki deklarował 20 listopada pilny proces przywracania produkcji - szacowany na ok. 45 dni.
Pod koniec października ub. roku częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie na ogłoszenie upadłości dotychczasowego właściciela Huty Częstochowa, spółki Liberty Częstochowa. To upadłość kolejnego prywatnego właściciela zakładu. Produkcja stanęła w nim pod koniec 2023 r., jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia.
Poprzednia procedura sprzedaży Huty Częstochowa zakończyła się w maju 2021 r. W lutym 2021 r. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty, będąca od grudnia 2020 r. dzierżawcą huty (produkcję wznowiono wówczas w styczniu 2021 r.).
Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. We wrześniu 2019 r. syndyk zawarł z nią umowę dzierżawy. Następnie odbyły się przetargi na sprzedaż majątku huty; w trzecim nabywcą została grupa Liberty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.