Ministerstwo Przemysłu przygotowało nowelizację Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Projekt pojawił się już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Komentarz dotyczący projektu można przeczytać w mediach społecznościowych Polskiej Grupy Górniczej.
Z projektu wynika, że likwidacja kopalń będzie prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli na ten cel dostawać państwowe dotacje, a nie jak dotąd, przez spółkę restrukturyzacyjną. Nowelizacja umożliwia również finansowanie świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych.
- Oczekiwanym efektem wejścia w życie projektowanych regulacji będzie kontynuacja procesu stopniowego wygaszenia działalności 12 podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny w Polsce w sposób społecznie akceptowalny i niewpływający negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne kraju - napisano w uzasadnieniu projektu, który jest na stronie RCL.
„Długo czekaliśmy na projekt zmiany Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Dobrze, że znalazły się w nim zapisy umożliwiające nam finansowanie świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych oraz te zakładające m.in. uproszczenie procedur przy przekazywaniu majątku likwidowanych kopalń m.in. do samorządów, specjalnych stref ekonomicznych czy spółdzielni mieszkaniowych” - komentuje Bartosz Kępa, p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej w mediach społecznościowych. „Ważne jest również to, że likwidacja kopalń będzie prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli na ten cel dostawać państwowe dotacje, a nie jak dotąd, przez spółkę restrukturyzacyjną. Przed nami zapowiadane szerokie konsultacje społeczne” - czytamy dalej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.