2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto KWIECIEŃ:
1 kwietnia: W Polskiej Grupie Górniczej wystartowała 21. edycja konkursu „Pracuję bezpiecznie”. W minionym roku w konkursie triumfował Tomasz Oboński, sztygar zmianowy oddziału przodkowego GRP-W1 z ruchu Wujek kopalni Murcki-Staszic.
2 kwietnia: Indeks PSCMI1 w lutym 2024 r. pogorszył swój wynik o 4,1 proc w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast wartość indeksu PSCMI2 poprawił swój wynik o 0,01 proc. - poinformował katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
- Rada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa zarządu spółki oraz czterech wiceprezesów. Kandydaci mogli przesyłać swoje zgłoszenia do piątku, 5 kwietnia.
- Zgodnie z zapowiedzią Niemcy wyłączyli siedem bloków elektrowni na węgiel brunatny o łącznej mocy zainstalowanej 3,1 GW. W czasie kryzysu energetycznego wydłużono pracę tych jednostek, aby oszczędzać gaz ziemny przy produkcji energii elektrycznej.
- BHP i Mitsubishi Development Pty (MDP) ogłosiły, że zakończyły sprzedaż kopalni Blackwater i Daunia spółce Whitehaven Coal za 4,1 mld dolarów.
3 kwietnia: Rosną ceny węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W ciągu niespełna trzech miesięcy węgiel podrożał już o prawie 30 USD. Jeszcze w styczniu br. tona surowca energetycznego ledwie sięgała 92 USD. W kwietniu cena była na poziomie 118,5 USD.
- Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).
- W Czeladzi przed pomnikiem górników poległych podczas strajku 3 kwietnia 1924 r. (Park Górników na rogu ul. Sikorskiego i Kościuszki) odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie.
- Zarząd PGE, największej krajowej spółki energetycznej, podjął decyzję o rekomendacji niewypłacania akcjonariuszom dywidendy za rok 2023 - poinformowała spółka .
- Zarząd Bogdanki odwołał wstępny cel produkcyjny przyjęty na 2024 rok na poziomie około 9 mln ton węgla handlowego - poinformowała spółka w komunikacie. Nowy cel produkcyjny mieści się w przedziale około 7-8 mln ton.
4 kwietnia: Rząd Petra Fiali rozważa możliwość wcześniejszego odejścia od węgla w energetyce i ciepłownictwie. Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu (MPO) przygotowuje odpowiednie instrumenty legislacyjne.
- Społeczeństwo oczekuje od władz przejrzystego określenia planu transformacji polskiej energetyki i trzymanie się go – to jeden z wniosków płynących z badan przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: dr Justynę Orłowską i Alicję Piekarz pod tytułem "Śląsk gotowy na transformację - barometr sprawiedliwej transformacji 2024".
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń stawia na zupełnie nowe otwarcie w sprawach wykupu mieszkań zakładowych. Mogą one trafić w ręce lokatorów z odpowiednią bonifikatą sięgającą nawet 95 proc.
- Wewnątrz zabytkowego Szybu Krystyna w Bytomiu ma powstać nowy budynek. Właściciel poinformował, że złożył wniosek o dofinansowanie projektu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej. Koszt rewitalizacji oszacowano na prawie 23 mln zł.
- Jak alarmują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników z Lubelskiego Węgla Bogdanka, w kopalni ma miejsce coraz więcej przypadków zwolnień pracowników, którzy stawili się na kopalni po spożyciu alkoholu. Radzą, aby pracownicy, którzy mają wątpliwości, sami przebadali się alkomatem.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęło uchwałę o powołaniu w skład rady nadzorczej XI kadencji Pawła Bieszczada. Bieszczad to nowy członek rady nadzorczej z wyboru pracowników.
- Wielicka parafia p.w. św. Klemensa rozpoczęła przygotowania do przypadającego na rok 2025 jubileuszu 200-lecia poświęcenia świątyni. Z tej okazji górnicy z Kopalni Soli Wieliczka ofiarowali niezwykły dar – solną monstrancję.
5 kwietnia: Rada nadzorcza odwołała Przemysława Kołodziejaka z funkcji wiceprezesa ds. operacyjnych nie podając przyczyn - poinformowała PGE Polska Grupa Energetyczna.
- Nowym dyrektorem należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła został Zbigniew Lewandowski, który był do tej pory naczelnym inżynierem mysłowickiej kopalni.
- Obawy dotyczące radykalnego zmniejszenia zatrudnienia w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek pojawiły się wśród załogi i związkowców. Związkowcy z Solidarności mówią nawet o 1000 osób.
- Kończą się właśnie prace przy budowie kolejnego zbiornika retencyjnego w ZG Polkowice-Sieroszowice. Budowany w ZG Polkowice-Sieroszowice zbiornik U-37 zlokalizowany jest na poziomie 1038 m w rejonie GG-6. Obiekt będzie miał głębokość 33 m i kształt elipsy.
- Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
- Zakończył się konkurs na nowy zarząd Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie). Prezesem zarządu PKW został Łukasz Deja, a wiceprezesem ds. technicznych Wojciech Kamiński.
- PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
- Na poziomie 1290 kopalni Budryk odnotowano wzmożone ilości tlenków węgla, które mogły świadczyć o powstaniu pożaru. Żadnemu z pracowników nic się nie stało.
6 kwietnia: Katowicki samorząd wszczął procedurę przetargową ws. realizacji I etapu Hubu Gamingowo-Technologicznego: istniejące zabytkowe pokopalniane obiekty w rejonie katowickiego szybu Pułaski mają zostać zrewitalizowane i przystosowane do pełnienia funkcji związanych z branżą nowoczesnych technologii.
- Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o otrzymaniu pisma z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do Grupy Kapitałowej Enea. Chodzi o niespełna 1 mln ton. Wygląda na to, że Bogdanka, tak jak przed rokiem, znów będzie zmuszona zmniejszyć wydobycie.
- Kopalnia Budryk świętowała swój jubileusz. Trzydzieści lat temu wydobyto z niej pierwszą tonę węgla. W ramach rocznicowych obchodów odprawiona została msza, a po niej odbył festyn przed kopalnią. Jego elementem był laserowy show, który muzyką dopełnił DJ Simon Bizon.
- Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek spotkał się z włodarzami Bytomia - prezydentem Mariuszem Wołoszem i wiceprezydentem Michałem Biedą. Rozmowy, jak przekazały służby prasowe SRK, dotyczyły m.in. zasobów mieszkaniowych, które Spółka posiada na terenie gminy. Omówiono kierunki współpracy oraz wizję administrowania tymi zasobami.
8 kwietnia: W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej ruszyła promocja „Wiosenne Rabaty 2024”. Im szybciej klienci e-sklepu PGG zdecydują się na zakup węgla, tym większy rabat otrzymają. Na stronie głównej - www.sklep.pgg.pl - był kod rabatowy, dzięki któremu przy zakupie co najmniej 2 ton węgla niezależnie od sortymentu, za każdą kolejną tonę klienci zapłacili mniej. W ciągu najbliższych 2 miesięcy, to obniżka aż o 200 zł/t - informują przedstawiciele PGG.
- Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował w poniedziałek, że za trzy miesiące powinna wstępnie zostać określona krzywa wyłączeń bloków energetycznych na węgiel, uwzględniająca m.in. potrzeby sektora energetycznego.
- Na terenie okupowanej przez wojska Putina Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doszło do ataku dronów - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W komunikacie MAEA nie wskazano, która strona wojny w Ukrainie stoi za tym działaniem. Media donoszą, że były to drony ukraińskie. Doszło do wybuchu w okolicach kopuły. Agencja apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.
- Prof. Stanisław Prusek został wiceprezesem Grupy Kapitałowej Fasing. Przez blisko 10 ostatnich lat kierował Głównym Instytutem Górnictwa – Państwowym Instytutem Badawczym.
- Związkowcy z górniczej Solidarności spotkali się z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Tematem rozmów było bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych – Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i Lubelskiego Węgla Bogdanka.
- Już wiadomo jak ma wyglądać była kopalnia Kazimierz-Juliusz w nowym wcieleniu, które zakłada projekt „Kazimierz od Nowa". Sosnowiecki magistrat udostępnił portalowi netTG.pl Gospodarka-Ludzie wizualizacje, które są częścią projektu architektoniczno-budowlanego.
9 kwietnia: Stanowiska objęli nowi członkowie zarządu Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie). Prezesem zarządu został Łukasz Deja, a wiceprezesem ds. technicznych Wojciech Kamiński.
- Należące do spółki Bumech Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia otrzymało od jednej z krajowych spółek pozew o zapłatę 203 mln zł. PG Silesia podtrzymuje swoje stanowisko o bezzasadności roszczenia.
- Zagadnienia związane z transformacją przemysłu i energetyki w kierunku osiągnięcia redukcji emisji o 90 proc. do roku 2040 oraz neutralności klimatycznej do roku 2050, a także wyzwania wynikające z proponowanych przez Komisję Europejską działań będą tematem konferencji „Industry in Transition”, organizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Wydarzenie, któremu patronuje Ministerstwo Przemysłu, odbędzie się 15 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Uczestniczyć w nim będzie szefowa MP minister Marzena Czarnecka.
- Amerykańska spółka energetyczna Rocky Mountain Power planuje spalanie węgla do 2042 r. Jeszcze przed dwoma laty ogłosiła, że planuje wycofać dwie ostatnie elektrownie węglowe w stanie Utah do 2032 r. Jednak w zeszłym tygodniu największy producent energii w stanie ogłosił, że będzie spalał węgiel przez kolejną dekadę.
- W związku z naprawą silnika maszyny wyciągowej w szybie Ludwik, kopalnia Pniówek wstrzyma eksploatację ścian oraz ograniczy zakres pozostałych robót górniczych. W związku z tym 2 maja będzie dla pracowników kopalni dniem wolnym. Wolne będą jednak musieli odpracować w kolejną sobotę.
- „Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych” to coroczna publikacja przygotowywana przez nadzór górniczy. Jej najnowsze wydanie, obejmujące rok 2023, pojawiło się na stronie WUG 9 kwietnia. W dokumencie przedstawiono m.in.: działalność administracyjną, kontrolną, represyjną, legislacyjną, informacyjną i wydawniczą urzędów górniczych w minionym roku.
10 kwietnia: Pomimo wojny, ostrzału, przerw w dostawie prądu i niedoborów kadrowych, produkcja węgla w państwowych kopalniach na Ukrainie od kilku miesięcy przekracza poziom sprzed wojny. Od początku roku produkcja wzrosła tam sięgając już prawie 25 proc.
- Rada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna powołała na stanowisko prezesa zarząd spółki Jacka Kaczorowskiego. Nowy prezes obejmie stanowisko w czwartek, 11 kwietnia.
- Polska Grupa Górnicza podpisała umowę z konsorcjum spółek: Patentus i Grenevia. Przedmiotem umowy jest dostawa trzech przenośników taśmowych.
- 10 kwietnia 1974 r. o godz. 6:12 przeprowadzono pierwszą synchronizację z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym bloku nr 1 w Elektrowni Dolna Odra, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Po pomyślnie przeprowadzonym ruchu próbnym i odbiorze technicznym, blok został przekazany do eksploatacji 29 kwietnia.
- W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają analizy dotyczące jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych - poinformował w środę resort. - Szczegółowe informacje na temat tego procesu będą mogły zostać ujawnione po zakończeniu analiz - dodał.
- Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Górnictwa Węgla Kamiennego w Bytomiu zwróciła się do zarządu spółki Węglokoks Kraj o pilne zorganizowanie spotkania w sprawie możliwości wzrostu wynagrodzeń. Do Węglokoksu Kraj należy kopalnia Bobrek w Bytomiu.
11 kwietnia: Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że ma zaufanie do minister przemysłu i jest spokojny co do trafności jej ocen.
- Aktywa węglowe zostaną wydzielone poza grupy energetyczne. Planowane jest przypisanie kopalni węgla do źródeł wytwarzania energii, a nie włączanie ich do spółek energetycznych - mówi Borys Budka, minister aktywów państwowych.
- Maleje wydobycie, maleje wydajność i rosną koszty, co skutecznie ogranicza konkurencyjność polskiego węgla na rynku krajowym. Dlatego istotny dla przetrwania bardzo wielu kopalń jest model kopalni, który trzeba zmienić bez inwestycji, bo na to nie ma po prostu pieniędzy – przekonuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej. Ma to związek z pożarem endogenicznym, do którego doszło w kopalni Budryk, a konsekwencją tego zdarzenia będzie zmniejszenie produkcji węgla szacowane na 400 tys. ton w tym roku.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował o zaktualizowaniu analiz wpływu ubiegłorocznego pożaru w kopalni Pniówek, na tegoroczny poziom produkcji węgla. Zgodnie z przekazaną informacją ubytek w produkcji węgla w kopalni Pniówek może zwiększyć się o 100 tys. ton.
- Rosjanie zniszczyli w ostrzale rakietowym Elektrownię Trypilską. Znajduje się ona w odległości około 50 km od stolicy Ukrainy Kijowa. To jedna z największych elektrowni naszych wschodnich sąsiadów i najważniejsza dla stolicy państwa. Ma moc 1800 MW.
- Światowa moc elektrowni węglowych wzrosła w ubiegłym roku o 2 proc., co stanowi najwyższy roczny wzrost od 2016 roku.
12 kwietnia: Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka zdecydowało o odwołaniu sześciu członków rady nadzorczej. Równocześnie w ich miejsce powołano tylu samych nowych członków rady nadzorczej.
13 kwietnia: Rada nadzorcza Grupy Azoty powołała Huberta Kamolę na stanowisko wiceprezesa zarządu.
- Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia kończy proces reorganizacji. – Nie prowadzimy masowych zwolnień, wbrew pojawiającym się plotkom. Jak co roku odbywa się ocena jakości pracy, w wyniku czego następuje naturalna fluktuacja zatrudnienia. Zmieniamy system pracy kopalni z dwuścianowego na jednościanowy, reagując elastycznie na sytuację rynkową. To w zupełności nam wystarczy – zapewnia Marcin Sutkowski, główny akcjonariusz PG Silesia.
- Zaraz po tym, jak elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel, Lubelski Węgiel Bogdanka podjął decyzję o zmniejszeniu produkcji. Zamiast początkowo przyjętych około 9 mln t węgla, kopalnia wyznaczyła cel produkcyjny w przedziale około 7-8 mln ton węgla handlowego.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA zamierza sprzedać dawną pompownię stacjonarną KWK Powstańców Śląskich. Z nieruchomości wystawionych na sprzedaż korzysta Zakład Górniczy Eko-Plus, który dzierżawi je od SRK.
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma nowego szefa, który zastąpił Tomasza Bednarka. Rada nadzorcza mianowała na to stanowisko Mateusza Pindla.
- Dzisiaj tereny przemysłowe województwa śląskiego przeplatane są zielenią, lasami, parkami, terenami rekreacyjnymi. Z lotu ptaka wygląda to naprawdę imponująco. W latach 50. i 60. XX wieku to nie było normą. Jednym ze środków zmierzających do „polepszenia warunków bytowania ludności Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego” była uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z 27 czerwca 1968 r. o utworzeniu i zagospodarowaniu Leśnego Pasa Ochronnego dla potrzeb rekreacyjno-wypoczynkowych mieszkańców aglomeracji. Słowem, leśnicy dostali zadanie, by stworzyć warunki odpoczynku dla ciężko pracujących górników, hutników i pracowników innych branż.
14 kwietnia: Barbora już w wieku czterech lat polubiła dźwięk skrzypiec. Tajniki gry opanowała do perfekcji, studiując w konserwatorium muzycznym. Z czasem porzuciła tradycyjny instrument na rzecz elektrycznego, a miejsce klasycznego repertuaru zajęły popularne przeboje muzyki rozrywkowej. Barbora Černá-Dvořáková, na co dzień rzeczniczka czeskiej spółki węglowej OKD, to dziś prawdziwa gwiazda pop rocka.
15 kwietnia: Rada nadzorcza Lubelskiego Węgla Bogdanka odwołała ze stanowiska prezesa zarządu Kasjana Wyligałę oraz wiceprezesa ds. handlu i inwestycji Dariusza Dumkiewicza. Oprócz tego zdecydowano, że wiceprezes ds. pracowniczych i społecznych straci stanowisko z dniem 30 kwietnia. Równocześnie oddelegowany do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu został członek rady nadzorczej Sławomir Krenczyk.
- Na terenie dawnej Ryfamy (Rybnickiej Fabryki Maszyn) w Rybniku, która produkowała urządzenia dla górnictwa powstanie żłobek. Oferta miejskiego żłobka ma być uzupełnieniem powstającej tam nowej przestrzeni mieszkaniowej.
- Prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak ocenił, że węgiel koksowy będzie wykorzystywany w przemyśle stalowym jeszcze przez co najmniej 15 lat. Wziął udział w konferencji Industry in Transition w Katowicach.
16 kwietnia: W kopani Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia.
- Zmienia się podejście sektora bankowego do paliw kopalnych. W USA to już się dzieje. Pod koniec 2023 roku BMO Bank, spółka zależna Bank of Montreal z siedzibą w Toronto, po cichu zaprzestał swojej polityki ograniczającej kredytowanie przemysłu węglowego, dzięki czemu uniknął miana „bojkotera” energetycznego w Wirginii Zachodniej - informuje agencja Bloomberg.
- W Lubinie odbyła się konferencja, na której zainaugurowano działalność Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0. Centrum, które powstało przy Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, jest jedną z pierwszych tego typu jednostek dydaktycznych w Polsce. Lubińska placówka stawia na doskonalenie zawodowe w dziedzinie górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych. Partnerami projektu, obok KGHM, jest także Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa z Katowic.
- Skala nieprawidłowości w Orlenie jest uderzająca; firmą tą rządzili ludzie, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
- Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
- Teren po byłej kopalni Makoszowy znów zacznie tętnić gospodarczym życiem. Spółka Restrukturyzacji Kopalń sprzeda prywatnemu inwestorowi sześć działek oraz budynki i budowle - podały służby prasowe SRK. Inwestorem jest jeden z liderów z branży automotive.
17 kwietnia: W sklepie Polskiej Grupy Górniczej na klientów czekają kolejne udogodnienia. Przy zakupie węgla konfekcjonowanego w tonowych paletach można go już odbierać w składzie Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Do tej pory było to możliwe jedynie przy odbiorze z kopalni lub z dostawą kurierem.
- Minął już rok od momentu, gdy Komisja Europejska opublikowała nowy katalog tzw. surowców krytycznych, o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście ponownie utrzymano węgiel koksowy, którego głównym producentem w Unii Europejskiej jest Jastrzębska Spółka Węglowa. W polskiej energetyce bardzo ważnym surowcem jest wciąż węgiel energetyczny.
- W Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej najważniejsza obecnie inwestycja, czyli odbudowa baterii nr 4, wkracza już w decydującą fazę. Zaplanowane do zrobienia prace zostały wykonane już w ponad 80 procentach.
- Odbyło się uroczyste zakończenie II edycji studiów podyplomowych na kierunku Przeróbka mechaniczna kopalin, realizowanych przez Główny Instytut Górnictwa- Państwowy Instytut Badawczy.
- KGHM utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2024. W kategorii „największych producentów srebra” KGHM ponownie zajmuje drugie miejsce w globalnym rankingu.
- W Brukseli odbywała się Konferencja Platformy Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Platform, JTP), która dotyczyła wpływu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na regiony górnicze UE. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. najciekawsze projekty prowadzone dzięki wsparciu funduszy europejskich.
- Dobre wyniki notują w ostatnich miesiącach oddziały przygotowawcze ruchu Chwałowice kopalni ROW. W 2023 r. górnicy wydrążyli 12015 m wyrobisk pod nowe fronty wydobywcze.
- Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęła decyzję dotyczącą powołania nowych członków zarządu spółki. Prezesem JSW będzie Ryszard Janta, wiceprezesem ds. ekonomicznych Remigiusz Krzyżanowski, a wiceprezesem ds. rozwoju Jarosław Kluczniok.
- W wyniku silnego wstrząsu, do którego doszło o godzinie 20.35 w ruchu Wesoła należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła, poszkodowanych zostało dziewięciu górników. Jeden z nich nie żyje.
18 kwietnia: - To, co teraz się dzieje zaczyna przypominać 2019 rok. Przypomnę, że wtedy też energetyka przestała realizować kontrakty i nie odbierano węgla. Skończyło się to protestami, a przede wszystkim strajkiem pod ziemią w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej – argumentuje Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności oraz szef tego związku w PGG.
- Po raz kolejny kampanie i działania prospołeczne KGHM znalazły się w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który prezentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR w 2023 roku. Można tam znaleźć pięć dobrych praktyk realizowanych przez Polską Miedź.
- W środę, 24 kwietnia, odbędzie prezentacja wyników finansowych Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) za 2023 roku. Jak już wcześniej poinformowali przedstawiciele JSW, w minionym roku skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 997,1 mln zł, zastrzegli jednak, że to dane szacunkowe, które mogą ulec zmianie.
- Zysk netto Grupy Tauron wypracowany w ubiegłym roku wyniósł 1 mld 678 mln zł - poinformowała grupa w czwartkowym raporcie giełdowym. Rok wcześniej grupa zanotowała stratę netto w wysokości 134 mln zł.
- O godz. 23.26 w należącej po Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła Oddział KWK Wesoła w pokładzie 650 na poziomie 665 metrów, doszło do wstrząsu o sile 4x106J. W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały lekko poszkodowane.
19 kwietnia: O zagrożeniach w zakładach górniczych, nieustannej walce z tymi zjawiskami, przyczynach wypadków i pracy nadzoru górniczego rozmawiali w Wiśle przedstawiciele kopalnianych służb BHP oraz specjaliści z okręgowych urzędów górniczych i Wyższego Urzędu Górniczego, pod którego auspicjami zorganizowano konferencję.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Rudzie Śląskiej zabytkowy kompleks dawnego szybu Franciszek. W uroczystości, która odbyła się na terenie pokopalnianych zabudowań, udział wzięli Jarosław Wieszołek, prezes SRK, Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej, Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej oraz Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.
- W sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) można już kupić węgiel w małych opakowaniach i odebrać w około 100 składach KDW na terenie całego kraju. Liczba składów oferujących taką możliwość będzie systematycznie wzrastać. Chodzi o groszek w pojedynczych workach 20 kg, np. Karolinka Groszek Premium, Pieklorz Groszek Plus, Karlik Groszek Plus.
- Rada Krajowa Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność przyjęła stanowisko w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu i rozporządzenia metanowego Unii Europejskiej. Związkowcy żądają w nim m.in. natychmiastowej rezygnacji z wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu.
- Michał Dąbrowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej został oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.
- Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń wybrała dwóch wiceprezesów oraz zadecydowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko wiceprezesa ds. innowacji technologicznych i zamówień. Tym samym zarząd SRK został skompletowany. Jego nowymi członkami są Andrzej Płonka, wiceprezes ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem oraz Anna Bińkowska, wiceprezes ds. ekonomiki i finansów. Nowi menedżerowie swoje stanowiska obejmą odpowiednio 22 kwietnia i 6 maja.
- W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie powstała nowoczesna pracownia matematyczna. Inwestycję udało się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji JSW.
- Przedsiębiorstwo wydobywcze OKD otrzymało pozytywną, wiążącą opinię Ministra Środowiska Republiki Czeskiej w procesie oceny oddziaływania działalności górniczej na środowisko na okres od 2024 r. do zakończenia działalności.
- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili działania w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński i potwierdził informacje wp.pl na ten temat.
20 kwietnia: Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W 2022 r. w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej. Ma to związek z pożarem endogenicznym, do którego doszło w kopalni Budryk, a konsekwencją tego zdarzenia będzie zmniejszenie produkcji węgla szacowane na 400 tys. t w tym roku. Spółka poinformowała również, że pożar, do którego doszło w grudniu minionego roku w kopalni Pniówek, spowoduje większy ubytek produkcji, niż początkowo zakładano.
- Czterej górnicy kopalni Lubin wyłudzili od spółki 492 tys. zł. W dokumentach potwierdzali przepracowane nadgodziny, co nie polegało na prawdzie. O sprawie doniosło Radio Wrocław.
22 kwietnia: Spółka Patentus poinformowała w raporcie bieżącym o umowach zawartych z Polską Grupą Górniczą. Dotyczą one dostaw przenośników zgrzebłowych ścianowych wraz z kruszarkami ścianowymi dla kopalni Piast-Ziemowit. Łączna wartość umów to ponad 44 mln zł netto.
- W tym roku oprócz tradycyjnej majówki w maju przypada również Boże Ciało. To umożliwia wydłużenie wolnego podczas dwóch weekendów. W kopalniach należących do Południowego Koncernu Węglowego z długich weekendów będą mogli skorzystać pracownicy, którzy 2 lub 31 maja wezmą wolne, bo w tych dniach kopalnie będą pracowały normalnie.
- Grupa Kapitałowa Fasing poinformowała o wpłynięciu umowy podpisanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Przedmiotem umowy jest dostawa łańcucha ogniwowego górniczego.
- Pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, należących do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, po raz kolejny posprzątali jeden z okolicznych lasów. Akcja, do której zostało zaproszonych także blisko 100 uczniów z lokalnych szkół średnich, odbyła się w ramach cyklicznego projektu Grupy PGE pn. „Lasy pełne Energii”. Podczas sprzątania zebrano w sumie ponad pół tony zalegających w lesie śmieci.
23 kwietnia: Na koniec 2023 roku Południowy Koncern Węglowy zatrudniał 6300 osób. To oznacza, że w ciągu minionego roku zatrudnienie prawie się nie zmieniło – na koniec 2022 roku wynosiło 6297 osób.
- Projekt „Apteczka Na Szlaku” to inicjatywa społeczna, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom i miłośnikom gór, którzy zapomnieli o swojej apteczce lub ich wyposażenie jest nie wystarczające. Do inicjatywy tej dołączył Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce. Kierownictwo organizacji zadecydowało bowiem o zakupie defibrylatora.
- W ruchu Chwałowice pod ziemią miał miejsce wypadek. 42-letni górnik z urazem głowy został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w katowickim Ochojcu.
- Kolegium Elektorów Politechniki Śląskiej powierzyło funkcję rektora uczelni w kadencji 2024–2028 prof. dr. hab. inż. Markowi Pawełczykowi. Rektor-elekt zdobył 232 głosy na 295 oddanych - informuje uczelnia, która m.in. kształci górnicze kadry.
- W Koninie (woj. wielkopolskie) otwarte zostało Centrum Pracy Jobs First. Finansowe ze środków unijnych przedsięwzięcie ma pomóc obecnym pracownikom energetycznego koncernu ZE PAK znaleźć nowe zatrudnienie.
- W Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się szkolenie doskonalące wiedzę w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego – konwersatorium, organizowane przez Centrum Rozwoju Kompetencji GIG-PIB.
- Wystarczy jeden błąd, że doprowadzić do katastrofy w górnictwie. Praktyka pokazuje jednak, że zwykle tych błędów jest kilka na raz – twierdzi Zbigniew Rawicki, dyrektor Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego.
- W 2023 roku Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypracowała 997,1 mln zł zysku netto, wobec 7,65 mld rok wcześniej. Jak wskazują przedstawiciele JSW na niższy wynik miało m.in. odprowadzenie przez spółkę składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł.
24 kwietnia: Według szacunków przedstawionych przez wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych Adama Rozmusa tegoroczna produkcja węgla wyniesie około 13,5 mln ton. Całkowicie poza zasięgiem wydaje się również zwiększenie produkcji do 16 mln ton w ciągu kilku kolejnych lat.
- Prof. Jerzy Buzek nie będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego w nadchodzących wyborach – taką informację podał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Tę informację potwierdziło również w rozmowie z dziennikarzem portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie biuro poselskie Jerzego Buzka w Brukseli.
- W minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 997,1 mln zł. To wynik gorszy o 87 proc. niż rok wcześniej. Jak zaznaczył jednak p.o. prezesa zarządu JSW Paweł Rostkowski, nie można porównywać obydwu wyników, bo rok 2022 był niepowtarzalny i bez precedensu w całej historii spółki. Na dodatek w minionym roku JSW musiała zapłacić 1,6 mld zł tzw. składki solidarnościowej.
- Związkowcy z górniczej Solidarności alarmują, że przekazany Komisji Europejskiej projekt „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.” może przyspieszyć zamykanie kopalń. Chcą wyjaśnień od minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
- Chwałowiccy górnicy fedrują każdego roku średnio czterema ścianami. Aktualnie prowadzą wydobycie trzema frontami robót. Są to ściany: S/Z I-III w pokładzie 409/2, S/Z I-IIIz w pokładzie 408/1 oraz S/Z I-P2 w pokładzie 405/1/.
- Odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu POMHAZ. Jego celem jest kompleksowa ocena zagrożeń na terenach pogórniczych dla potrzeb planowania przestrzennego, m.in. w zakresie efektów oddziaływania górnictwa, takich jak osiadanie powierzchni, migracja gazów czy problemy hydrologiczne.
25 kwietnia: Czeska spółka węglowa OKD modernizuje swój park maszynowy, kombajny i przenośniki, a także remontuje infrastrukturę powierzchniową. W ubiegłym roku wydano na ten cel 43 mln koron.
- Liczne tąpnięcia, które w ostatnim czasie odnotowano w śląskich kopalniach węgla skutkowały urazami, także śmiertelnymi, ale były też przyczyną wstrzymania robót rozcinkowych. Wyłączenia pewnych partii złoża z eksploatacji prowadzić mogą do wcześniejszego zamknięcia kopalń.
- KGHM opublikował wyniki finansowe za ubiegły rok. Miedziowy gigant odnotował 3,69 mld zł skonsolidowanej starty netto, podczas gdy rok wcześniej spóła osiągnęła 4,77 mld zł zysku netto.
- Łukasz Kohut, europarlamentarzysta zaangażowany m.in. w kwestie ważnego dla funkcjonowania kopalń rozporządzenia metanowego oraz języka i tradycji śląskich, tym razem startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej.
- Pracownicy KGHM otrzymają dodatkową nagrodę roczną. Jak poinformowali związkowcy, nagroda ma mieć wysokość 1,4 miesięcznego wynagrodzenia.
- Z inicjatywy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, w siedzibie KGHM Polska Miedź w Lubinie odbyła się narada, której tematem była ocena stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w podziemnych zakładach górniczych miedziowego koncernu w minionym roku i w I kwartale br.
- Rada nadzorcza Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu spółki. Chodzi dokładnie o stanowiska prezesa, wiceprezesa ds. technicznych oraz wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów.
- Jak argumentują przedstawiciele górniczej Solidarności przekazana Komisji Europejskiej aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK) nie była konsultowana ze stroną społeczną i może być sprzeczna z zapisami umowy społecznej dla górnictwa. - Wychodzi na to, że mamy do czynienia z chaosem i brakiem uzgodnień międzyresortowych, przez co jedno ministerstwo „melduje” Brukseli co innego niż drugie – wskazuje Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.
- Jako kluczowy członek PiS w mieście miał wpływ na decyzje prezydenta i równocześnie rządził klubem piłkarskim - stąd pseudonim „Berlusconi z Rybnika”. Teraz Grzegorzowi J. grozi 4,5 roku więzienia – tak sportowefakty.wp.pl opisują byłego posła PiS z Rybnika, który zajmował także intratne stanowisko w JSW Innowacje, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Nowym prezesem zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka będzie Zbigniew Stopa, który piastował już to stanowisko w latach 2012-2016.
26 kwietnia: Już niebawem nadzór górniczy zyska nowe kompetencje. Dotyczyć będą jego udziału w postępowaniu o wydanie koncesji starościńskich, kwalifikacji górniczych i naliczania solidarnej opłaty na sprawców nielegalnej eksploatacji.
- W 2023 roku Grupa Kapitałowa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 25,88 mln zł, wobec 394,97 mln zł zysku rok wcześniej. Na taki wynik finansowy miały wpływ mniejsze przychody i większe koszty. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.
- Gigantyczna fuzja w przemyśle wydobywczym może stać się faktem. Wskutek niej może powstać największy na świecie producent miedzi. Firma Anglo American otrzymała od BHP Group propozycję wykupu wszystkich akcji. BHP to największa na świecie firma wydobywcza, zajmuje się produkcją m.in. miedzi, węgla koksującego i niklu. Sytuację tą skomentowali eksperci z GlobalData, czołowej firmy zajmującej się analizą danych i konsultingiem.
- W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci 15 górników, którzy zginęli w katastrofach w 2018 i 2022 roku - podały służby prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- W WUG odbyły się spotkania z przedstawicielami kierownictwa i dozoru ruchu odpowiedzialnymi za eksploatację górniczych wyciągów szybowych w: Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Południowym Koncernie Węglowym, Węglokoksie Kraj, PG Silesia, EKO-Plus, LW Bogdanka, KS Kłodawa. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Departamentu Infrastruktury Podstawowej Zakładów Górniczych WUG oraz Departamentu Energomechanicznego WUG.
- Wśród ok. 800 tys. tzw. likwidatorów, czyli osób usuwających skutki katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, była również grupa ok. 450 górników. Mieli za zadanie wydrążyć tunel i wybudować podziemną "betonową poduszkę" pod zniszczonym reaktorem. Prawdopodobnie jedna czwarta spośród nich zmarła w ciągu kilku następnych lat.
- Od 1 lipca 2029 roku ma obowiązywać zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla; nad jego wprowadzeniem pracuje MKiŚ. Dopuszczone do obrotu mają być paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.
- Najistotniejsza jest profilaktyka. Upowszechnianie dobrych praktyk i przenoszone pozytywnych doświadczeń z innych zakładów pracy pomagają w rozwoju służb BHP. Obecnie mamy również do czynienia ze szczególnym naciskiem zarządzających spółką na te właśnie kwestie. Są zapewnione środki na cele podnoszenia stanu bezpieczeństwa pracy, wzrasta też sam poziom kultury pracy – zwraca uwagę Sławomir Wochna, dyrektor KBW Turów.
- Europejski Hub Dziedzictwa (European Heritage Hub) ogłosił wyniki konkursu, mającego na celu wyłonienie dziesięciu wyjątkowych inicjatyw - wzorcowych praktyk w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, które przyczyniają się do ekologicznej, cyfrowej i społecznej transformacji społeczeństwa europejskiego. W tym gronie znalazło się Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Placówka o sukcesie poinformowała w mediach społecznościowych.
27 kwietnia: W ruchu Chwałowice kopalni ROW zaprojektowano układy transportowe niestosowane dotychczas w polskim górnictwie węgla kamiennego. Wszystko po to, aby możliwe było transportowanie i rozparcie sekcji obudowy zmechanizowanej o wadze przekraczających 20 ton!
- Bogdanka uporała się z problemami i odbudowała moce produkcyjne – wskazał Artur Wasilewski, wiceprezes Lubelskiego Węgla Bogdanka ds. ekonomiczno-finansowych. Jak dodał, kopalnia jest gotowa znów produkować ponad 9 mln t węgla rocznie. Nie zmienia to jednak faktu, że te plany na razie pozostaną na papierze, bo z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na węgiel lubelska kopalnia zmniejszy produkcję.
28 kwietnia: Jastrzębski Węgiel, czyli siatkarska drużyna, której partnerem strategicznym jest Jastrzębska Spółka Węglowa, obroniła tytuł Mistrza Polski. W trzecim, decydującym meczu finału PlusLigi siatkarze z Jastrzębia-Zdroju pokonali 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18) ekipę Aluron CMC Warta Zawiercie i tym samym po raz czwarty w historii sięgnęli po złoto mistrzostw Polski.
29 kwietnia: 8 maja br. w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z zarządem spółki. Tematem rozmów mają być wynagrodzenia. Zaproszenie w tej sprawie do organizacji związkowych skierował prezes SRK Jarosław Wieszołek.
- Już 9 kwietnia Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dokonała wyboru prezesa. Został nim Jacek Kaczorowski, który piastował tą funkcję w latach 2010 - 2015.
- Przy ruchu Halemba KWK Ruda działają 2 nowe agregaty kogeneracyjne zasilane metanem pochodzącym ze stacji odmetanowania kopalni. Inwestycję uruchomił Zakład Elektrociepłownie funkcjonujący w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Agregaty wytwarzają energię elektryczną na potrzeby kopalni oraz ciepło dostarczane do lokalnej ciepłowni ogrzewającej kopalnię i pobliskie domy mieszkalne. Instalacja znacząco zmniejsza emisję metanu do atmosfery, ogranicza zużycie kupowanej energii elektrycznej i ogranicza koszty zabezpieczenia produkcji.
- W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do... pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „Drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem zespołu promocji JSW oraz wolontariuszek z Klubu Seniora w Połomi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.