2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto STYCZEŃ:
3 stycznia: Odwołanie Wojciecha Kałuży z funkcji wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej symbolicznie kończy etap upartyjnienia wszystkiego - ocenił podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
- Sześciu górników z kopalni Lubin, poszkodowanych w wyniku wstrząsu, zostało przewiezionych do szpitala. - Trzech z nich doznało poważnych obrażeń, w tym jeden z nich urazu głowy - poinformowała rzecznika prasowa KGHM Polska Miedź Sylwia Jurgiel. Do wstrząsu doszło około godziny 9.09 na oddziale G-7 w rejonie GG-1 w ZG Lubin. Jak poinformowała Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź, wstrząs miał siłę tzw. szóstki w górniczej skali.
- Każda ze szkół objętych patronatem KGHM „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” otrzymała wsparcie finansowe na zakup defibrylatorów. Sprzęt ratujący życie będzie dostępny w 10 placówkach Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego – Lubinie, Wschowie, Głogowie, Legnicy, Bolesławcu, Polkowicach oraz Chocianowie.
- Portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie podsumował 2023 rok. Z przyjemnością informujemy, że odwiedziło nas w tym okresie ponad 1,8 mln użytkowników! Sesji mieliśmy 7 mln, czyli o milion więcej niż rok wcześniej!
4 stycznia: Jastrzębskie Zakłady Remontowe (spółka z Grupy JSW) rozpoczęły działania mające na celu produkcję zunifikowanych obudów zmechanizowanych dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ujednolicanie cech konstrukcyjnych obudów ma na celu umożliwienie ich zamienności, uproszczenie produkcji oraz ułatwienia eksploatacji. Dzięki unifikacji ma być taniej i bezpieczniej - poinformowali w komunikacie przedstawiciele JSW.
5 stycznia: W dniach 6-10 stycznia zostanie rozebrany wiadukt kolejowy nad ul. Wyszyńskiego w Piekarach Śląskich. Obiekt należy do spółki Węglokoks Kraj, która wyłoniła wykonawcę jego rozbiórki. Jak poinformowali przedstawiciele UM Piekary Śląskie, wiadukt jest w stanie technicznym zagrażającym wszystkim uczestnikom ruchu stąd decyzja o jego rozbiórce. Właścicielem wiaduktu jest spółka Węglokoks Kraj, która zleciła jego rozbiórkę.
- Tuż przed świętami ukończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu, stanowiącego nie tylko estetyczne urozmaicenie miasta, ale i pozytywnie wpływającego na jakość powietrza – informują przedstawiciele LW Bogdanka.
6 stycznia: Doszło do nietypowej sytuacji na rynku węgla koksowego i koksu – ceny obydwu tych surowców zrównały się, a przez krótki moment bardziej przetworzony materiał, jakim jest koks, był nawet tańszy od węgla. Jak z tą sytuacją radzi sobie Jastrzębska Spółka Węglowa? – To dla nas szansa na przejęcie nowych klientów – argumentują przedstawiciele koncernu.
- Projekt zatytułowany ,,Popularyzacja bezpieczeństwa i poprawa dobrostanu ratowników górniczych na przykładzie seminarium Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego – Organizacja prac i zasady bezpiecznego podejmowania zwłok i szczątków ludzkich” doczekał się ogólnopolskiego wyróżnienia. Po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej publiczności podczas ubiegłorocznej edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego, Wydawcy „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl Gospodarka-Ludzie.
- Konieczność dofinansowania w 2024 roku węglowych spółek sprawiła, że znów rozgorzała dyskusja o górniczych wynagrodzeniach. – To nie górnicze pensje są problemem, jeśli chodzi o koszty funkcjonowania górnictwa. Wzrost wynagrodzeń w PGG wcale nie jest jakiś szokująco duży, jak często chciałyby tego media. Jest dokładnie taki sam, jak wzrost wynagrodzeń w sektorze przemysłowym – argumentuje przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo Krzysztof Stanisławski, przywołując twarde dane.
- Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) postulują, aby wskaźnik wynagrodzeń na rok 2024 podnieść o wartość inflacji plus jeden punkt procentowy. Zarząd PGG odsyła związkowców w tej sprawie do rządu. Pismo w sprawie postulatów płacowych do zarządu PGG jeszcze w listopadzie skierowali związkowcy tworzący tzw. Pomocniczy Komitet Sterujący, w skład którego wchodzą szefowie największych central działających w PGG – Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
- Piętnaście wypadków śmiertelnych i 8 ciężkich – tak wyglądają smutne dane dotyczące wypadkowości w górnictwie za miniony już 2023 r. Liczby pokazują, że jest lepiej niż przed rokiem. Za tymi liczbami kryją się jednak ludzie i ich dramaty. W 2022 r. w krajowym górnictwie było 37 ofiar śmiertelnych i 12 zdarzeń, które zakwalifikowano jako wypadki ciężkie, ale to właśnie wtedy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czyli Pniówku i ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka, doszło do dwóch katastrof. W sumie życie straciło tam 26 górników. Siedmiu z nich było zaginionych. Odnaleziono ich w tym roku, po skomplikowanej akcji prowadzonej w Pniówku.
8 stycznia: Rada nadzorcza Bumechu powołała na stanowisko wiceprezesa spółki Michała Kończaka. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.
- W należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Mysłowice-Wesoła zostało podpisane porozumienie dotyczące wypłaty kwoty jednorazowej. Dodatkowa kwota zostanie wypłacona w dwóch transzach, a najwięcej otrzymają pracownicy dołowi – łącznie 4 640 zł brutto.
- Spółka OKD zamknęła kolejny rok dodatnim wynikiem ekonomicznym – poinformowało jej kierownictwo. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planuje się wydobyć 1,2 mln ton węgla i przygotować 7,8 km wyrobisk m.in. pod kolejne ściany planowane do eksploatacji na 2025 r.
9 stycznia: W ciągu 12 miesięcy 2023 r. w polskim górnictwie doszło ogółem do 2008 wypadków - wynika z danych nadzoru górniczego. To o 84 takie zdarzenia mniej niż w roku 2022, a także najmniej w ciągu ostatnich pięciu lat. W okresie 2019-2023 najgorszy bilans w kwestii ogólnej liczby wypadków odnotowano w 2019 r. Wówczas było ich 2326.
- Dziewięćdziesiąt cztery – tyle planowych kontroli przewiduje plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 r. Objęte nimi zostaną m.in. kwestie energetyczne. Kontrolerzy - jak zapowiada NIK - skupią się m.in. na wykorzystaniu gospodarczym metanu kopalnianego oraz biogazu.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpatrzył wniosek związków zawodowych ws. zrekompensowanie dnia wolnego za dzień świąteczny przypadający w wolną sobotę w styczniu br. Chodziło dokładnie o Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę. Włodarze JSW zgodzili się na tę propozycję, o czym strona społeczna poinformowała w mediach społecznościowych.
- Szef niemieckiego koncernu Mibrag zajmującego się eksploatacją węgla brunatnego, Armin Eichholz nie widzi obecnie szans na wcześniejsze zakończenie wydobycia węgla we wschodnich landach RFN. Jego zdaniem w czasach niedoboru energii odnawialnej konieczne jest utrzymanie pracy elektrowni węglowych.
10 stycznia: W Zakładzie Górniczym Janina, należącym do Południowego Koncernu Węglowego wystąpił pożar endogeniczny - poinformował portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. W kopalni zlokalizowanej w Libiążu prowadzona była akcja przeciwpożarowa.
- Wybitny geolog, współodkrywca złóż miedzi na Dolnym Śląsku prof. Józef Zwierzycki został patronem należącego do KGHM szybu GG-1 w Kwielicach. Budowa szybu to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia z wyrobiskami poziomymi ZG Rudna na głębokości 1348 m, czyli najgłębiej w Polsce.
- Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej.
11 stycznia: W pierwszym kwartale br. Rada Ministrów ma przyjąć projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu - wynika z opublikowanej w czwartek informacji KPRM. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.
- W czwartek, 11 stycznia, w Katowicach odnowiono po dwóch dekadach memorandum o współpracy pomiędzy województwem śląskim a rządem Walii - poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pod dokumentem podpisali się marszałek Jakub Chełstowski i premier rządu Walii Mark Drakeford.
- Spółka Bumech - właściciel PG Silesia, złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów. O swoim ruchu Bumech poinformował w raporcie bieżącym.
- Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne - poinformował europoseł Jerzy Buzek (PO). Komisje przemysłu i środowiska PE poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe.
12 stycznia: Sprawa rozporządzenia metanowego ciągnie się niczym brazylijski serial. Na szczęście zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu. W czwartek, 11 grudnia, na posiedzeniu wspólnym Komisji Przemysłu (ITRE) oraz Komisji Ochrony Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowano wynik negocjacji między unijnymi instytucjami nad budzącym kontrowersje rozporządzeniem. Aż 91 europosłanek i europosłów na 107 obecnych odpowiedziało się za zmienionymi przepisami. Kolejny, ostatni krok w tej sprawie - głosowanie całego Parlamentu Europejskiego - już prawdopodobnie w lutym.
- W piśmie do zarządu spółki Węglokoks Kraj związkowcy zwrócili się o o pilne przystąpienie do negocjacji w przedmiocie wzrostu wynagrodzeń pracowników. Do spółki należy kopalnia Bobrek w Bytomiu.
14 stycznia: Do trzynastu wzrosła liczba ofiar katastrofy, do której doszło w kopalni węgla mieście Pingdingshan w prowincji Henan w środkowych Chinach - podała spółka Pingdingshan Tianan Coal Mining, do której należy zakład. Poszukiwanych jest wciąż trzech górników.
15 stycznia: Dzięki akcjom krwiodawczym organizowanym przez kluby Honorowych Dawców Krwi, które działają w oddziałach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, do banków w całej Polsce trafiły w ubiegłym roku ponad 332 litry krwi.
- Polska Grupa Górnicza stanowczo zaprzecza zarzutom kierowanym przez spółkę PG Silesia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - napisali przedstawiciele PGG.
16 stycznia: 130 pracowników KWK Sośnica wzięło udział w Turnieju Barbórkowym w halowej piłce nożnej o puchar dyrektora tej kopalni - poinformowała Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład zlokalizowany w Gliwicach. Podczas sportowych zmagań odbyła się zbiórka na rehabilitację i leczenie półtorarocznej córki pracownika kopalni Sośnica Mai Aberbach. Dziewczynka urodziła się w 32. tygodniu ciąży z licznymi wadami.
- Śląsko-dąbrowska „Solidarność" poparła propozycję władz Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczącą zakupu Radia Katowice. W stanowisku przyjętym 16 stycznia związkowcy postulują, aby w inicjatywę włączył się również samorząd województwa śląskiego.
- Na początku lutego Ministerstwo Przemysłu ma rozpocząć urzędowanie w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach przy ul. Powstańców 30 - ustalił portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, resort na początku ma zająć kilka pomieszczeń.
- Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone zapadliskom w Trzebini - poinformowały służby prasowe urzędu. Przedstawiono na nim dotychczasowe działania jakie Spółka Restrukturyzacji Kopalń przeprowadziła na terenie miasta.
- Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, Najwyższa Izba Kontroli poinformowała Centralne Biuro Antykorupcyjne o swoich ustaleniach dotyczących darowizn, które KGHM przekazał pięciu gminom. W ocenie Izby przyjmowanie darowizn w związku ze zmianami w dokumentach planistycznych nosiło cechy mechanizmu o charakterze korupcyjnym, mogło także dojść do konfliktu interesów. KGHM - na razie za pośrednictwem mediów społecznościowych - odniósł się do informacji przekazanych przez NIK.
- Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu wejdzie w życie 1 marca br. - wynika z projektu opublikowanego we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.
- W Gliwickim Zakładzie Usług Górniczych zostało podpisane porozumienie dotyczące wysokości stawki posiłków regeneracyjnych (tzw. flapsów). Wraz z początkiem roku stawka wzrosła do 60 zł za przepracowany dzień zjazdowy.
17 stycznia: Lubelski Węgiel Bogdanka została uhonorowana we wtorek, 16 stycznia, nagrodą „Przedsiębiorstwo Regionu” w konkursie Orły Wprost 2024 - podała górnicza spółka w swoich mediach społecznościowych.
- Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju dołączył czworonożny funkcjonariusz. Zakup suczki owczarka belgijskiego malinois dofinansowała Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Budżet miasta Piekary Śląskie zyska na spółkach górniczych więcej, niż rok wcześniej. Wpływy mają być o ponad 130 tys. zł większe, w porównaniu z 2023 rokiem.
- Lokalne Centrum Tradycji powstanie w budynku biurowym zespołu zabudowań szybu Franciszek - podał Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.
- Górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła wydobyli w 2023 r. prawie 1,8 mln ton wysokiej jakości węgla energetycznego. Ponadto zdołali w całości zabezpieczyć front robót na 2024 r., to pozwala im skierować wszystkie siły na przygotowanie kolejnych ścian na lata 2025–2026.
18 stycznia: - Dobrze, że ustawa okołobudżetowa zawierająca pomoc dla górnictwa została uchwalona; pozwoli to spółkom węglowym funkcjonować do końca roku - powiedział w czwartek na antenie Radia Katowice szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
- KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
- Zostało wszczęte postępowania kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu RG „Bogdanka”. RG „Bogdanka” to spółka należąca do Grupy Kapitałowej LW Bogdanka.
- Kolejna grupa pracowników sektora wydobywczego może nabyć kwalifikacje w branży wiatrowej. W Bytomiu w siedzibie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w czwartek, 18 stycznia, odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. To druga edycja programu „Wiatr - kopalnia możliwości”, którego partnerem jest właśnie SRK.
20 stycznia: Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego poparły w ubiegłym tygodniu rozporządzenie metanowe. W jednym rozporządzeniu udało się zawrzeć trzy kluczowe kwestie pozwalające polskim kopalniom węgla energetycznego bez przeszkód kontynuować wydobycie, ale też stawia konkretne warunki w zakresie redukcji emisji metanu.
- Początek roku to zwyczajowo już okres negocjacji płacowych w górniczych spółkach. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą, aby ich żądania płacowe zostały spełnione do 24 stycznia br., w przeciwnym wypadku rozpoczną spór zbiorowy.
- Dwanaście projektów pomocowych o wartości ponad 450 tys. zł zrealizowała w minionym roku Fundacja Rodzin Górniczych. To wszystko jednocześnie z bieżącymi działaniami, które są związane z wypłacaniem stypendiów oraz zapomóg.
- W ostatnim kwartale minionego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały łącznie 3,39 mln ton węgla. To wynik gorszy zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału (o 0,9 proc.), jak i analogicznego okresu minionego roku (o 2,4 proc.).
22 stycznia: W czwartek, 1 lutego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbędą się wybory przedstawiciela załogi do rady nadzorczej spółki. Będą one miały charakter uzupełniający. Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. rezygnacje z bycia członkiem rady złożył Robert Łazarczyk, który od niedawna jest dyrektorem technicznym w ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice.
- W polskich kopalniach wciąż mamy do czynienia ze zgonami z przyczyn naturalnych. W latach 2019-2023 w polskim górnictwie wystąpiły łącznie 44 takie przypadki, w tym 33 (75 proc.) w kopalniach węgla kamiennego, 8 (18,2, proc.) w kopalniach rud miedzi, do dwóch (4,5 proc.) doszło w kopalniach odkrywkowych, a jeden (2,3 proc.) miał miejsce w górnictwie otworowym. Najwięcej zgonów naturalnych (12) odnotowano w 2019 r. – wynika z najnowszego raportu o zgonach naturalnych w górnictwie.
23 stycznia: Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Warunki geologiczno-górnicze w kopalni Staszic-Wujek zaliczane są do najtrudniejszych w całym polskim górnictwie podziemnym. Nie brakowało ich też w ścianie 20 w pokładzie 510, partii S. Węgiel wybierano w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego, II grupie samozapalności, klasie B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I i II stopniu zagrożenia klimatycznego, I stopniu zagrożenia wodnego oraz w warunkach I stopnia zagrożenia tąpaniami. Eksploatację prowadziła załoga oddziału G-4.
- Kiedy i czy w ogóle rozpocznie się wydobycie węgla ze złoża Brzezinka 3 w Mysłowicach, tego nie da się określić. Sprawa została niedawno przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
- Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
25 stycznia: Wiadomo, ile w 2024 r. wyniesie deputat węglowy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Informację w tej sprawie przedstawili w mediach społecznościowych związkowcy z Solidarności działającej w JSW. Według wyliczeń strony społecznej wartość deputatu w br. wyniesie ponad 11,5 tys. zł brutto, na co przedstawiono konkretne wyliczenia.
- Szyb Grzegorz, który powstaje dla należącego do Południowego Koncernu Węglowego (PKW - dawniej Tauron Wydobycie) Zakładu Górniczego Sobieski ma 353 metry głębokości. Prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.
- Czy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą w ciągu kilku kolejnych lat zwiększyć wydobycie do ponad 16 mln ton? W ocenie przewodniczącego WZZ „Sierpień 80” Bogusława Ziętka, zwiększenie wydobycia przez JSW nie jest możliwe bez sięgnięcia po węgiel z nowych złóż.
- Strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) mówi o produkcji węgla przekraczającej 16 mln ton w 2030 roku. Te plany podtrzymują przedstawiciele spółki. - Zwiększenie wydobycia o 2-3 mln ton jest równoznaczne z produkcją jednej dużej nowej kopalni, której przecież nikt w Polsce nie wybuduje – rozwiewa te plany Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu.
- Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację na Głównego Geologa Kraju prof. dr hab. inż. Krzysztofowi Galosowi. Jest on doskonale znany w środowisku górniczym. Był wcześniej m.in. dyrektorem Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.
26 stycznia: Nieruchomości i zabudowania po kopalni Kazimierz-Juliusz od końca 2020 r. należą do Sosnowca. Miasto otrzymało je od Spółki Restrukturyzacji Kopalń i przedstawiło plan ich zagospodarowania w ramach projektu „Kazimierz OdNowa”. Pojawiają się jednak obawy, że zanim to się stanie, to mienie pozostałe po ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim zostanie po prostu rozgrabione i zdewastowane. Niepokój w tej sprawie wyraził sosnowiecki radny Łukasz Krawiec, który w temacie pokopalnianych obiektów zwrócił się z zapytaniem do Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca.
- W kopalni Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic trwa rozpoczęta w ub.r. przez Polską Grupę Górniczą inwestycje pod nazwą „Budowa klimatyzacji centralnej dla KWK Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic”.
- Rybnik i Zabytkowa Kopalnia Ignacy będą miejscami, w których rozegra się najnowsza część komiksu „Paneuropa”. Motywem przewodnim będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – poinformował rybnicki magistrat.
- Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową rozpoczęli realizację projektu Mestermine – Górnictwo europejskie w erze zielonej gospodarki. Jego celem jest optymalizacja i poprawa efektywności pracy kopalnianego systemu odmetanowania poprzez jego automatyzację i cyfryzację.
- Spółka węglowa OKD planowała w zeszłym roku zatrudnić 200 wykwalifikowanych pracowników celem zastąpienia naturalnych odejść. Udało jej się pozyskać 194 wykwalifikowanych górników. Jest wśród nich spora grupa naszych rodaków, głównie emerytów górniczych. W sumie to już prawie 600 osób.
27 stycznia: Informacja dotycząca ustalenia podziału kompetencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych sprawiła, że znów odżyła dyskusja dotycząca tego, kto tak naprawdę będzie nadzorował górnicze spółki. Co mówi o tym ministerialne zarządzenie? Wynika z niego, że nadzór korporacyjny, w tym politykę personalną, sprawuje MAP, podczas gdy Ministerstwo Przemysłu zajmuje się określeniem kierunków pracy i nadzorowaniem funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Oprócz tego w kompetencjach MP będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej.
- Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Obecnie wydobycie prowadzone jest trzema ścianami w pokładach 401/1, 501 oraz 510. Kolejne fronty robót eksploatacyjnych są w przygotowaniu.
- JSW dementuje informację Reprezentatywnych Związków Zawodowych, jakoby Ministerstwo Aktywów Państwowych lub jakiekolwiek inne ministerstwo blokowało rozmowy płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i w innych firmach okołogórniczych – poinformowali na portalu X (dawniej Twitter) przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
28 stycznia: Kopalnia Soli w Bochni zaczynała od przyjmowania turystów szybem Sutoris położonym przy Rynku. Po pewnym czasie zdecydowano się przenieść cały ruch turystyczny na peryferyjnie położony szyb Campi. Niedawno nastąpiła kolejna zmiana koncepcji w tym względzie i turystyka ma być prowadzona pełną parą na dwa szyby.
29 stycznia: W ubiegłych latach w polskim górnictwie węgla kamiennego notowano sporą ilość pożarów endogenicznych. Powstają one w kopalniach w wyniku samozapalenia węgla spowodowanego niemożnością odprowadzania ciepła z utleniania. Często nie dochodzi do występowania otwartego ognia, a pożar objawia się wydzielaniem gazów.
- Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa RG Bogdanka zostało zakończone bez wyłonienia nowego szefa spółki należącej do Grupy Kapitałowej Lubelskiego Węgla Bogdanka. Decyzję taką w czwartek, 25 stycznia, podjęła rada nadzorcza RG Bogdanka, o czym poinformowano w komunikacie.
- Likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Decyzja o likwidacji KWK Krupiński była poprzedzona analizami wskazującymi na jej trwałą nierentowność i wynikała także z trudnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. Okres likwidacji kopalni wydłużył się o 2,5 roku w stosunku do pierwotnych założeń (z niespełna 4 do ponad 6 lat), a planowane pierwotnie koszty likwidacji wzrosły z 382 mln zł do 542 mln zł – i to bez kosztów nieprzeprowadzonej rekultywacji - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.
- W poniedziałek, 29 stycznia, w kopalni Bogdanka rozpoczęła się eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Jak podkreślają przedstawiciele LW Bogdanka, to najdłuższa ściana nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – ściana ma długość 380 metrów.
- Według informacji przedstawionych przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką podczas spotkania ze związkowcami, w najbliższych dniach do spółek węglowych ma trafić ponad 700 mln zł pomocy. Te pieniądze mają pozwolić na utrzymanie płynności finansowej Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Południowemu Koncernowi Węglowemu (PKW – dawniej Tauron Wydobycie) zanim zostanie uruchomiona pomoc na ten rok.
- W kopalni Bogdanka rozpoczęła się eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Jak podkreślają przedstawiciele LW Bogdanka, to najdłuższa ściana nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – ściana ma długość 380 metrów.
30 stycznia: W miniony piątek (26 stycznia) minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się ze związkowcami z górniczej Solidarności. - To było pierwsze spotkanie zapoznawcze, przebiegło w dobrej atmosferze i nie było żadnych spięć - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej S.
- Elektroniczny Notes Sztygara (ENSZ), który poprawia efektywność i komfort pracy osób dozoru ruchu, obejmie także pozostałe kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w pozostałych oddziałach spółki jeszcze w tym roku. To aplikacja, która ogranicza czas, jaki trzeba było do tej pory przeznaczyć na wypełnianie dokumentów w wersji papierowej. Zastępuje książkę raportową, alfabetkę i szychtownicę. Kopalnia Piast-Ziemowit jest pierwszą kopalnią w regionie, która zaczęła stosować to narzędzie - poinformowali przedstawiciele PGG.
31 stycznia: Organizacje związkowe działające w Lubelskim Węglu Bogdance w środę, 31 stycznia, skierowały do zarządu spółki pismo dotyczące zgłoszenia sporu zbiorowego.
- Kopalnia Ruda rozpoczęła 2024 r. prowadząc eksploatację czterech ścian wydobywczych. Dwie z nich – ściana 203 w pokładzie 407/3 oraz ściana 846 w pokładzie 405/2wg - zlokalizowane są w ruchu Bielszowice.
- W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach w czwartek, 1 lutego, odbędzie się siódme posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, do którego doszło w kopalni Pniówek w kwietniu 2022 r., wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górniczy eksperci ostatni raz zebrali się w czerwcu 2023 r. Od tego czasu w pawłowickiej kopalni była prowadzona akcja, w czasie której ratownicy dotarli do ciał zaginionych górników. W katastrofie życie straciło 16 osób.
- Prof. Stanisław Prusek przestał być dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa-Państwowego Instytutu Badawczego - ustalił portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Został odwołany ze stanowiska prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek szefował GIG-PIB od września 2015 r. Wówczas wygrał konkurs na stanowisko dyrektora. W okresie jego szefowania GIG otrzymał status Państwowego Instytutu Badawczego, miało to miejsce w sierpniu ub.r. Pełniącym obowiązki dyrektora instytutu został od 1 lutego dr inż. Jan Bondaruk, który jest zastępcą dyrektora GIG-PIB ds. inżynierii środowiska.
- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w poniedziałek, 30 stycznia, wyraził zgodę na wydłużenie czasu trwania działania JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o kolejne 3 lata - podała spółka w raporcie bieżącym. Tym samym FIZ będzie działać do 30 grudnia 2027 r.
- Złoże węgla kamiennego Anna ma zostać ponownie wykorzystane. Tym razem wydobywane z niego będzie metan. Część infrastruktury służącej jego pobierania gazu znajdzie się na terenie oczyszczalni ścieków w Pszowie.
- Priorytetem Ministerstwa Przemysłu jest notyfikacja programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską szefowa tworzonego resortu Marzena Czarnecka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.