REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 stycznia 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC 1.1 tys. odsłon

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: STYCZEŃ

Odwołanie Wojciecha Kałuży z funkcji wiceprezesa JSW symbolicznie kończy etap upartyjnienia spółek - podkreślił premier Donald Tusk
fot: Maciej Dorosiński/ARC

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto STYCZEŃ:

3 stycznia: Odwołanie Wojciecha Kałuży z funkcji wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej symbolicznie kończy etap upartyjnienia wszystkiego - ocenił podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

 - Sześciu górników z kopalni Lubin, poszkodowanych w wyniku wstrząsu, zostało przewiezionych do szpitala. - Trzech z nich doznało poważnych obrażeń, w tym jeden z nich urazu głowy - poinformowała rzecznika prasowa KGHM Polska Miedź Sylwia Jurgiel. Do wstrząsu doszło około godziny 9.09 na oddziale G-7 w rejonie GG-1 w ZG Lubin. Jak poinformowała Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź, wstrząs miał siłę tzw. szóstki w górniczej skali.

Każda ze szkół objętych patronatem KGHM „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” otrzymała wsparcie finansowe na zakup defibrylatorów. Sprzęt ratujący życie będzie dostępny w 10 placówkach Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego – Lubinie, Wschowie, Głogowie, Legnicy, Bolesławcu, Polkowicach oraz Chocianowie.

Portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie podsumował 2023 rok. Z przyjemnością informujemy, że odwiedziło nas w tym okresie ponad 1,8 mln użytkowników! Sesji mieliśmy 7 mln, czyli o milion więcej niż rok wcześniej!

4 stycznia: Jastrzębskie Zakłady Remontowe (spółka z Grupy JSW) rozpoczęły działania mające na celu produkcję ­zunifikowanych obudów zmechanizowanych dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ujednolicanie cech konstrukcyjnych obudów ma na celu umożliwienie ich zamienności, uproszczenie produkcji oraz ułatwienia eksploatacji. Dzięki unifikacji ma być taniej i bezpieczniej - poinformowali w komunikacie przedstawiciele JSW.

5 stycznia: W dniach 6-10 stycznia zostanie rozebrany wiadukt kolejowy nad ul. Wyszyńskiego w Piekarach Śląskich. Obiekt należy do spółki Węglokoks Kraj, która wyłoniła wykonawcę jego rozbiórki. Jak poinformowali przedstawiciele UM Piekary Śląskie, wiadukt jest w stanie technicznym zagrażającym wszystkim uczestnikom ruchu stąd decyzja o jego rozbiórce. Właścicielem wiaduktu jest spółka Węglokoks Kraj, która zleciła jego rozbiórkę.

- Tuż przed świętami ukończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu, stanowiącego nie tylko estetyczne urozmaicenie miasta, ale i pozytywnie wpływającego na jakość powietrza – informują przedstawiciele LW Bogdanka.

6 stycznia: Doszło do nietypowej sytuacji na rynku węgla koksowego i koksu – ceny obydwu tych surowców zrównały się, a przez krótki moment bardziej przetworzony materiał, jakim jest koks, był nawet tańszy od węgla. Jak z tą sytuacją radzi sobie Jastrzębska Spółka Węglowa? – To dla nas szansa na przejęcie nowych klientów – argumentują przedstawiciele koncernu.

- Projekt zatytułowany ,,Popularyzacja bezpieczeństwa i poprawa dobrostanu ratowników górniczych na przykładzie seminarium Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego – Organizacja prac i zasady bezpiecznego podejmowania zwłok i szczątków ludzkich” doczekał się ogólnopolskiego wyróżnienia. Po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej publiczności podczas ubiegłorocznej edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego, Wydawcy „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl Gospodarka-Ludzie.

- Konieczność dofinansowania w 2024 roku węglowych spółek sprawiła, że znów rozgorzała dyskusja o górniczych wynagrodzeniach. – To nie górnicze pensje są problemem, jeśli chodzi o koszty funkcjonowania górnictwa. Wzrost wynagrodzeń w PGG wcale nie jest jakiś szokująco duży, jak często chciałyby tego media. Jest dokładnie taki sam, jak wzrost wynagrodzeń w sektorze przemysłowym – argumentuje przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo Krzysztof Stanisławski, przywołując twarde dane.

- Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) postulują, aby wskaźnik wynagrodzeń na rok 2024 podnieść o wartość inflacji plus jeden punkt procentowy. Zarząd PGG odsyła związkowców w tej sprawie do rządu. Pismo w sprawie postulatów płacowych do zarządu PGG jeszcze w listopadzie skierowali związkowcy tworzący tzw. Pomocniczy Komitet Sterujący, w skład którego wchodzą szefowie największych central działających w PGG – Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

- Piętnaście wypadków śmiertelnych i 8 ciężkich – tak wyglądają smutne dane dotyczące wypadkowości w górnictwie za miniony już 2023 r. Liczby pokazują, że jest lepiej niż przed rokiem. Za tymi liczbami kryją się jednak ludzie i ich dramaty. W 2022 r. w krajowym górnictwie było 37 ofiar śmiertelnych i 12 zdarzeń, które zakwalifikowano jako wypadki ciężkie, ale to właśnie wtedy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czyli Pniówku i ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka, doszło do dwóch katastrof. W sumie życie straciło tam 26 górników. Siedmiu z nich było zaginionych. Odnaleziono ich w tym roku, po skomplikowanej akcji prowadzonej w Pniówku.

8 stycznia: Rada nadzorcza Bumechu powołała na stanowisko wiceprezesa spółki Michała Kończaka. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

- W należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Mysłowice-Wesoła zostało podpisane porozumienie dotyczące wypłaty kwoty jednorazowej. Dodatkowa kwota zostanie wypłacona w dwóch transzach, a najwięcej otrzymają pracownicy dołowi – łącznie 4 640 zł brutto.

- Spółka OKD zamknęła kolejny rok dodatnim wynikiem ekonomicznym – poinformowało jej kierownictwo. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planuje się wydobyć 1,2 mln ton węgla i przygotować 7,8 km wyrobisk m.in. pod kolejne ściany planowane do eksploatacji na 2025 r.

9 stycznia: W ciągu 12 miesięcy 2023 r. w polskim górnictwie doszło ogółem do 2008 wypadków - wynika z danych nadzoru górniczego. To o 84 takie zdarzenia mniej niż w roku 2022, a także najmniej w ciągu ostatnich pięciu lat. W okresie 2019-2023 najgorszy bilans w kwestii ogólnej liczby wypadków odnotowano w 2019 r. Wówczas było ich 2326.

- Dziewięćdziesiąt cztery – tyle planowych kontroli przewiduje plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 r. Objęte nimi zostaną m.in. kwestie energetyczne. Kontrolerzy - jak zapowiada NIK - skupią się m.in. na wykorzystaniu gospodarczym metanu kopalnianego oraz biogazu.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpatrzył wniosek związków zawodowych ws. zrekompensowanie dnia wolnego za dzień świąteczny przypadający w wolną sobotę w styczniu br. Chodziło dokładnie o Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę. Włodarze JSW zgodzili się na tę propozycję, o czym strona społeczna poinformowała w mediach społecznościowych.

Szef niemieckiego koncernu Mibrag zajmującego się eksploatacją węgla brunatnego, Armin Eichholz nie widzi obecnie szans na wcześniejsze zakończenie wydobycia węgla we wschodnich landach RFN. Jego zdaniem w czasach niedoboru energii odnawialnej konieczne jest utrzymanie pracy elektrowni węglowych.

10 stycznia: W Zakładzie Górniczym Janina, należącym do Południowego Koncernu Węglowego wystąpił pożar endogeniczny - poinformował portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. W kopalni zlokalizowanej w Libiążu prowadzona była akcja przeciwpożarowa.

 Wybitny geolog, współodkrywca złóż miedzi na Dolnym Śląsku prof. Józef Zwierzycki został patronem należącego do KGHM szybu GG-1 w Kwielicach. Budowa szybu to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia z wyrobiskami poziomymi ZG Rudna na głębokości 1348 m, czyli najgłębiej w Polsce.

- Fundacja JSW udzieliła finansowego wsparcia na stworzenie nowego gabinetu integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki temu wsparciu, placówka ma teraz możliwość świadczenia nowych usług, skierowanych do dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej.

11 stycznia: W pierwszym kwartale br. Rada Ministrów ma przyjąć projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu - wynika z opublikowanej w czwartek informacji KPRM. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.

- W czwartek, 11 stycznia, w Katowicach odnowiono po dwóch dekadach memorandum o współpracy pomiędzy województwem śląskim a rządem Walii - poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pod dokumentem podpisali się marszałek Jakub Chełstowski i premier rządu Walii Mark Drakeford.

Spółka Bumech - właściciel PG Silesia, złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów. O swoim ruchu Bumech poinformował w raporcie bieżącym.

- Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne - poinformował europoseł Jerzy Buzek (PO). Komisje przemysłu i środowiska PE poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe.

12 stycznia: Sprawa rozporządzenia metanowego ciągnie się niczym brazylijski serial. Na szczęście zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu. W czwartek, 11 grudnia, na posiedzeniu wspólnym Komisji Przemysłu (ITRE) oraz Komisji Ochrony Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego zaakceptowano wynik negocjacji między unijnymi instytucjami nad budzącym kontrowersje rozporządzeniem. Aż 91 europosłanek i europosłów na 107 obecnych odpowiedziało się za zmienionymi przepisami. Kolejny, ostatni krok w tej sprawie - głosowanie całego Parlamentu Europejskiego - już prawdopodobnie w lutym.

- W piśmie do zarządu spółki Węglokoks Kraj związkowcy zwrócili się o o pilne przystąpienie do negocjacji w przedmiocie wzrostu wynagrodzeń pracowników. Do spółki należy kopalnia Bobrek w Bytomiu.

14 stycznia: Do trzynastu wzrosła liczba ofiar katastrofy, do której doszło w kopalni węgla mieście Pingdingshan w prowincji Henan w środkowych Chinach - podała spółka Pingdingshan Tianan Coal Mining, do której należy zakład. Poszukiwanych jest wciąż trzech górników.

15 stycznia: Dzięki akcjom krwiodawczym organizowanym przez kluby Honorowych Dawców Krwi, które działają w oddziałach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, do banków w całej Polsce trafiły w ubiegłym roku ponad 332 litry krwi.

- Polska Grupa Górnicza stanowczo zaprzecza zarzutom kierowanym przez spółkę PG Silesia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - napisali przedstawiciele PGG.

16 stycznia: 130 pracowników KWK Sośnica wzięło udział w Turnieju Barbórkowym w halowej piłce nożnej o puchar dyrektora tej kopalni - poinformowała Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład zlokalizowany w Gliwicach. Podczas sportowych zmagań odbyła się zbiórka na rehabilitację i leczenie półtorarocznej córki pracownika kopalni Sośnica Mai Aberbach. Dziewczynka urodziła się w 32. tygodniu ciąży z licznymi wadami.

- Śląsko-dąbrowska „Solidarność" poparła propozycję władz Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczącą zakupu Radia Katowice. W stanowisku przyjętym 16 stycznia związkowcy postulują, aby w inicjatywę włączył się również samorząd województwa śląskiego.

Na początku lutego Ministerstwo Przemysłu ma rozpocząć urzędowanie w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach przy ul. Powstańców 30 - ustalił portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, resort na początku ma zająć kilka pomieszczeń.

- Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone zapadliskom w Trzebini - poinformowały służby prasowe urzędu. Przedstawiono na nim dotychczasowe działania jakie Spółka Restrukturyzacji Kopalń przeprowadziła na terenie miasta.

- Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, Najwyższa Izba Kontroli poinformowała Centralne Biuro Antykorupcyjne o swoich ustaleniach dotyczących darowizn, które KGHM przekazał pięciu gminom. W ocenie Izby przyjmowanie darowizn w związku ze zmianami w dokumentach planistycznych nosiło cechy mechanizmu o charakterze korupcyjnym, mogło także dojść do konfliktu interesów. KGHM - na razie za pośrednictwem mediów społecznościowych - odniósł się do informacji przekazanych przez NIK.

- Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu wejdzie w życie 1 marca br. - wynika z projektu opublikowanego we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.

- W Gliwickim Zakładzie Usług Górniczych zostało podpisane porozumienie dotyczące wysokości stawki posiłków regeneracyjnych (tzw. flapsów). Wraz z początkiem roku stawka wzrosła do 60 zł za przepracowany dzień zjazdowy.

17 stycznia: Lubelski Węgiel Bogdanka została uhonorowana we wtorek, 16 stycznia, nagrodą „Przedsiębiorstwo Regionu” w konkursie Orły Wprost 2024 - podała górnicza spółka w swoich mediach społecznościowych.

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju dołączył czworonożny funkcjonariusz. Zakup suczki owczarka belgijskiego malinois dofinansowała Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Budżet miasta Piekary Śląskie zyska na spółkach górniczych więcej, niż rok wcześniej. Wpływy mają być o ponad 130 tys. zł większe, w porównaniu z 2023 rokiem.

- Lokalne Centrum Tradycji powstanie w budynku biurowym zespołu zabudowań szybu Franciszek - podał Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

- Górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła wydobyli w 2023 r. prawie 1,8 mln ton wysokiej jakości węgla energetycznego. Ponadto zdołali w całości zabezpieczyć front robót na 2024 r., to pozwala im skierować wszystkie siły na przygotowanie kolejnych ścian na lata 2025–2026.

18 stycznia: - Dobrze, że ustawa okołobudżetowa zawierająca pomoc dla górnictwa została uchwalona; pozwoli to spółkom węglowym funkcjonować do końca roku - powiedział w czwartek na antenie Radia Katowice szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

- KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.

- Zostało wszczęte postępowania kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu RG „Bogdanka”. RG „Bogdanka” to spółka należąca do Grupy Kapitałowej LW Bogdanka.

- Kolejna grupa pracowników sektora wydobywczego może nabyć kwalifikacje w branży wiatrowej. W Bytomiu w siedzibie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w czwartek, 18 stycznia, odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. To druga edycja programu „Wiatr - kopalnia możliwości”, którego partnerem jest właśnie SRK.

20 stycznia: Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego poparły w ubiegłym tygodniu rozporządzenie metanowe. W jednym rozporządzeniu udało się zawrzeć trzy kluczowe kwestie pozwalające polskim kopalniom węgla energetycznego bez przeszkód kontynuować wydobycie, ale też stawia konkretne warunki w zakresie redukcji emisji metanu.

- Początek roku to zwyczajowo już okres negocjacji płacowych w górniczych spółkach. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą, aby ich żądania płacowe zostały spełnione do 24 stycznia br., w przeciwnym wypadku rozpoczną spór zbiorowy.

- Dwanaście projektów pomocowych o wartości ponad 450 tys. zł zrealizowała w minionym roku Fundacja Rodzin Górniczych. To wszystko jednocześnie z bieżącymi działaniami, które są związane z wypłacaniem stypendiów oraz zapomóg.

- W ostatnim kwartale minionego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały łącznie 3,39 mln ton węgla. To wynik gorszy zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału (o 0,9 proc.), jak i analogicznego okresu minionego roku (o 2,4 proc.).

22 stycznia: W czwartek, 1 lutego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbędą się wybory przedstawiciela załogi do rady nadzorczej spółki. Będą one miały charakter uzupełniający. Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. rezygnacje z bycia członkiem rady złożył Robert Łazarczyk, który od niedawna jest dyrektorem technicznym w ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice.

- W polskich kopalniach wciąż mamy do czynienia ze zgonami z przyczyn naturalnych. W latach 2019-2023 w polskim górnictwie wystąpiły łącznie 44 takie przypadki, w tym 33 (75 proc.) w kopalniach węgla kamiennego, 8 (18,2, proc.) w kopalniach rud miedzi, do dwóch (4,5 proc.) doszło w kopalniach odkrywkowych, a jeden (2,3 proc.) miał miejsce  w górnictwie otworowym. Najwięcej zgonów naturalnych (12) odnotowano w 2019 r. – wynika z najnowszego raportu o zgonach naturalnych w górnictwie.

23 stycznia: Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Warunki geologiczno-górnicze w kopalni Staszic-Wujek zaliczane są do najtrudniejszych w całym polskim górnictwie podziemnym. Nie brakowało ich też w ścianie 20 w pokładzie 510, partii S. Węgiel wybierano w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego, II grupie samozapalności, klasie B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I i II stopniu zagrożenia klimatycznego, I stopniu zagrożenia wodnego oraz w warunkach I stopnia zagrożenia tąpaniami. Eksploatację prowadziła załoga oddziału G-4.

- Kiedy i czy w ogóle rozpocznie się wydobycie węgla ze złoża Brzezinka 3 w Mysłowicach, tego nie da się określić. Sprawa została niedawno przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.

25 stycznia: Wiadomo, ile w 2024 r. wyniesie deputat węglowy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Informację w tej sprawie przedstawili w mediach społecznościowych związkowcy z Solidarności działającej w JSW. Według wyliczeń strony społecznej wartość deputatu w br. wyniesie ponad 11,5 tys. zł brutto, na co przedstawiono konkretne wyliczenia.

- Szyb Grzegorz, który powstaje dla należącego do Południowego Koncernu Węglowego (PKW - dawniej Tauron Wydobycie) Zakładu Górniczego Sobieski ma 353 metry głębokości. Prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.

- Czy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą w ciągu kilku kolejnych lat zwiększyć wydobycie do ponad 16 mln ton? W ocenie przewodniczącego WZZ „Sierpień 80” Bogusława Ziętka, zwiększenie wydobycia przez JSW nie jest możliwe bez sięgnięcia po węgiel z nowych złóż.

- Strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) mówi o produkcji węgla przekraczającej 16 mln ton w 2030 roku. Te plany podtrzymują przedstawiciele spółki. - Zwiększenie wydobycia o 2-3 mln ton jest równoznaczne z produkcją jednej dużej nowej kopalni, której przecież nikt w Polsce nie wybuduje – rozwiewa te plany Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu.

- Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację na Głównego Geologa Kraju prof. dr hab. inż. Krzysztofowi Galosowi. Jest on doskonale znany w środowisku górniczym. Był wcześniej m.in. dyrektorem Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

26 stycznia: Nieruchomości i zabudowania po kopalni Kazimierz-Juliusz od końca 2020 r. należą do Sosnowca. Miasto otrzymało je od Spółki Restrukturyzacji Kopalń i przedstawiło plan ich zagospodarowania w ramach projektu „Kazimierz OdNowa”. Pojawiają się jednak obawy, że zanim to się stanie, to mienie pozostałe po ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim zostanie po prostu rozgrabione i zdewastowane. Niepokój w tej sprawie wyraził sosnowiecki radny Łukasz Krawiec, który w temacie pokopalnianych obiektów zwrócił się z zapytaniem do Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca.

- W kopalni Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic trwa rozpoczęta w ub.r. przez Polską Grupę Górniczą inwestycje pod nazwą „Budowa klimatyzacji centralnej dla KWK Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic”.

- Rybnik i Zabytkowa Kopalnia Ignacy będą miejscami, w których rozegra się najnowsza część komiksu „Paneuropa”. Motywem przewodnim będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – poinformował rybnicki magistrat.

- Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową rozpoczęli realizację projektu Mestermine – Górnictwo europejskie w erze zielonej gospodarki. Jego celem jest optymalizacja i poprawa efektywności pracy kopalnianego systemu odmetanowania poprzez jego automatyzację i cyfryzację.

- Spółka węglowa OKD planowała w zeszłym roku zatrudnić 200 wykwalifikowanych pracowników celem zastąpienia naturalnych odejść. Udało jej się pozyskać 194 wykwalifikowanych górników. Jest wśród nich spora grupa naszych rodaków, głównie emerytów górniczych. W sumie to już prawie 600 osób.

27 stycznia: Informacja dotycząca ustalenia podziału kompetencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych sprawiła, że znów odżyła dyskusja dotycząca tego, kto tak naprawdę będzie nadzorował górnicze spółki. Co mówi o tym ministerialne zarządzenie? Wynika z niego, że nadzór korporacyjny, w tym politykę personalną, sprawuje MAP, podczas gdy Ministerstwo Przemysłu zajmuje się określeniem kierunków pracy i nadzorowaniem funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Oprócz tego w kompetencjach MP będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej.

- Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Obecnie wydobycie prowadzone jest trzema ścianami w pokładach 401/1, 501 oraz 510. Kolejne fronty robót eksploatacyjnych są w przygotowaniu.

- JSW dementuje informację Reprezentatywnych Związków Zawodowych, jakoby Ministerstwo Aktywów Państwowych lub jakiekolwiek inne ministerstwo blokowało rozmowy płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i w innych firmach okołogórniczych – poinformowali na portalu X (dawniej Twitter) przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

28 stycznia: Kopalnia Soli w Bochni zaczynała od przyjmowania turystów szybem Sutoris położonym przy Rynku. Po pewnym czasie zdecydowano się przenieść cały ruch turystyczny na peryferyjnie położony szyb Campi. Niedawno nastąpiła kolejna zmiana koncepcji w tym względzie i turystyka ma być prowadzona pełną parą na dwa szyby.

29 stycznia: W ubiegłych latach w polskim górnictwie węgla kamiennego notowano sporą ilość pożarów endogenicznych. Powstają one w kopalniach w wyniku samozapalenia węgla spowodowanego niemożnością odprowadzania ciepła z utleniania. Często nie dochodzi do występowania otwartego ognia, a pożar objawia się wydzielaniem gazów.

- Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa RG Bogdanka zostało zakończone bez wyłonienia nowego szefa spółki należącej do Grupy Kapitałowej Lubelskiego Węgla Bogdanka. Decyzję taką w czwartek, 25 stycznia, podjęła rada nadzorcza RG Bogdanka, o czym poinformowano w komunikacie.

- Likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Decyzja o likwidacji KWK Krupiński była poprzedzona analizami wskazującymi na jej trwałą nierentowność i wynikała także z trudnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. Okres likwidacji kopalni wydłużył się o 2,5 roku w stosunku do pierwotnych założeń (z niespełna 4 do ponad 6 lat), a planowane pierwotnie koszty likwidacji wzrosły z 382 mln zł do 542 mln zł – i to bez kosztów nieprzeprowadzonej rekultywacji - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

- W poniedziałek, 29 stycznia, w kopalni Bogdanka rozpoczęła się eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Jak podkreślają przedstawiciele LW Bogdanka, to najdłuższa ściana nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – ściana ma długość 380 metrów.

- Według informacji przedstawionych przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką podczas spotkania ze związkowcami, w najbliższych dniach do spółek węglowych ma trafić ponad 700 mln zł pomocy. Te pieniądze mają pozwolić na utrzymanie płynności finansowej Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Południowemu Koncernowi Węglowemu (PKW – dawniej Tauron Wydobycie) zanim zostanie uruchomiona pomoc na ten rok.

- W kopalni Bogdanka rozpoczęła się eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Jak podkreślają przedstawiciele LW Bogdanka, to najdłuższa ściana nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – ściana ma długość 380 metrów.

30 stycznia: W miniony piątek (26 stycznia) minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się ze związkowcami z górniczej Solidarności. - To było pierwsze spotkanie zapoznawcze, przebiegło w dobrej atmosferze i nie było żadnych spięć - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej S.

Elektroniczny Notes Sztygara (ENSZ), który poprawia efektywność i komfort pracy osób dozoru ruchu, obejmie także pozostałe kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w pozostałych oddziałach spółki jeszcze w tym roku. To aplikacja, która ogranicza czas, jaki trzeba było do tej pory przeznaczyć na wypełnianie dokumentów w wersji papierowej. Zastępuje książkę raportową, alfabetkę i szychtownicę. Kopalnia Piast-Ziemowit jest pierwszą kopalnią w regionie, która zaczęła stosować to narzędzie - poinformowali przedstawiciele PGG.

31 stycznia: Organizacje związkowe działające w Lubelskim Węglu Bogdance w środę, 31 stycznia, skierowały do zarządu spółki pismo dotyczące zgłoszenia sporu zbiorowego. 

- Kopalnia Ruda rozpoczęła 2024 r. prowadząc eksploatację czterech ścian wydobywczych. Dwie z nich – ściana 203 w pokładzie 407/3 oraz ściana 846 w pokładzie 405/2wg - zlokalizowane są w ruchu Bielszowice.

- W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach w czwartek, 1 lutego, odbędzie się siódme posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, do którego doszło w kopalni Pniówek w kwietniu 2022 r., wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górniczy eksperci ostatni raz zebrali się w czerwcu 2023 r. Od tego czasu w pawłowickiej kopalni była prowadzona akcja, w czasie której ratownicy dotarli do ciał zaginionych górników. W katastrofie życie straciło 16 osób.

- Prof. Stanisław Prusek przestał być dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa-Państwowego Instytutu Badawczego - ustalił portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Został odwołany ze stanowiska prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek szefował GIG-PIB od września 2015 r. Wówczas wygrał konkurs na stanowisko dyrektora. W okresie jego szefowania GIG otrzymał status Państwowego Instytutu Badawczego, miało to miejsce w sierpniu ub.r. Pełniącym obowiązki dyrektora instytutu został od 1 lutego dr inż. Jan Bondaruk, który jest zastępcą dyrektora GIG-PIB ds. inżynierii środowiska. 

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w poniedziałek, 30 stycznia, wyraził zgodę na wydłużenie czasu trwania działania JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o kolejne 3 lata - podała spółka w raporcie bieżącym. Tym samym FIZ będzie działać do 30 grudnia 2027 r.

- Złoże węgla kamiennego Anna ma zostać ponownie wykorzystane. Tym razem wydobywane z niego będzie metan. Część infrastruktury służącej jego pobierania gazu znajdzie się na terenie oczyszczalni ścieków w Pszowie.

- Priorytetem Ministerstwa Przemysłu jest notyfikacja programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską szefowa tworzonego resortu Marzena Czarnecka.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • CVSMA
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ruszyły poważne zmiany kadrowe w oddziałach PGG
31 grudnia 2024
26.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]