Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu podsumowała 2024 r. i ujawniła, jakie ma plany na przyszłość. Najważniejsze to sprzedaż pogórniczych nieruchomości oraz współpraca z samorządami, którym spółka przekazuje w formie darowizny atrakcyjne tereny.
SRK kończy 2024 r. bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 ha. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Założenia na przyszły rok – co najmniej trzy razy tyle. Najwięksi beneficjenci wśród gmin woj. śląskiego to: Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój.
- Poruszamy się po terenach pogórniczych, więc musimy znaleźć optymalny sposób ich zagospodarowania - mówił Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, na spotkaniu podsumowującym rok 2024.
- Nie zamrażamy pogórniczego majątku, przygotowujemy go do wykorzystania. W 2024 r. darowizny obejmowały 50 ha terenu, tyle samo przeznaczyliśmy na sprzedaż. Naszą troską jest, by tereny pogórnicze były zagospodarowane, powstawały tam nowe zakłady i miejsca pracy - dodał.
Dzięki darowiznom tereny i obiekty zyskują nowe życie. W Rudzie Śląskiej miasto buduje Lokalne Centrum Tradycji w zabytkowych zabudowaniach po dawnym szybie Franciszek, w Katowicach na spuściźnie po KWK Wieczorek powstaje nowoczesny hub gamingowo- technologiczny, a w Bytomiu na terenach po kopalni Centrum ma powstać nowoczesny akcelerator biznesowy. W przyszłym roku na negocjacje z lokalnymi samorządami, czeka kolejnych 200 ha.
SRK w 2024 r. sprzedała ponad 50 ha nieruchomości. Tylko pod działalność komercyjną to ponad 40 ha za niemal 41 mln zł netto. Przykładem są tereny po kopalni Makoszowy w Zabrzu, gdzie ma powstać nowoczesny terminal przeładunkowy dużego gracza branży logistycznej.
W puli przetargów jest następnych 150 ha. Największy obszar stanowią działki w stolicy aglomeracji śląskiej – chodzi o tereny po byłej kopalni Boże Dary w Katowicach, atrakcyjnych inwestycyjnie, które już przyciągają wielu przedsiębiorców
- Źródłem sukcesu przedsięwzięć jest inicjatywa gmin, a w ich przypadku mamy do czynienia z wieloma projektami społecznymi - przyznał prezes Jarosław Wieszołek. - Marzymy także o tym, by były kolejne edycje Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, bo dla zagospodarowania terenów pogórniczych takie wsparcie jest potrzebne - dodał.
SRK prowadzi kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie, prace mają się zakończyć w styczniu 2025 r. W toku jest także rekultywacja zapożarowanego terenu w Rudzie Śląskiej przy ul. Bukowej oraz hałdy byłej KWK Pokój.
Warto też wiedzieć, że rocznie SRK wypompowuje 100 mln sześć wody. Trwają prace nad wprowadzeniem nowego modelu odwadniania w niecce bytomskiej.
- SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu. Mamy zielone światło na uwalnianie terenów doświadczonych przez działalność przemysłową. Na nowe inwestycje możemy przeznaczyć 3 ty. ha. Połowa jest już odpowiednio przygotowana, a 25 proc. wymaga rekultywacji, która zresztą jest w toku. W przyszłym, jubileuszowym dla spółki roku będziemy jeszcze intensywniej pracować, by z powodzeniem realizować wszystkie nasze zdania - zapowiedział prezes SRK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.