Na świecie rekordy bije zużycie węgla, choć OZE rozwijają się w ogromnym tempie. Solidarność w styczniu będzie demonstrować w obronie miejsc pracy w Elektrowni Rybnik oraz w Elektrowni Łaziska. W JSW zarząd podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. O tym 18 grudnia przeczytasz na netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) potwierdza, że silne wdrażanie OZE ma jeden cel -ograniczenie wzrostu zużycia węgla, choć popyt na energię elektryczną mocno rośnie. Uwaga skierowana jest na Chiny – największego konsumenta węgla na świecie i decyzje, jakie tam zapadają. Póki co zużycie węgla na świecie gwałtownie wzrosło. Po osiągnięciu nowego maksimum w 2024 r. globalny popyt na ten surowiec ma się ustabilizować w nadchodzących latach dzięki OZE.
* We wtorek, 18 grudnia, w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Staszic-Wujek doszło do silnego wstrząsu. Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Katowicach, ale również w sąsiednich miastach m.in. w: Sosnowcu, Mikołowie, Chorzowie czy Jaworznie.
* 9 stycznia w Warszawie odbędzie zorganizowana przez Solidarność demonstracja w obronie miejsc pracy w Elektrowni Rybnik oraz w Elektrowni Łaziska, a także w zakładach kooperujących z tymi przedsiębiorstwami. - 9 stycznia jedziemy do Warszawy zaprotestować przeciwko likwidacji śląskich elektrowni, ale nie tylko. Przede wszystkim jedziemy bronić przyszłości naszego regionu i w tym zdaniu nie ma ani grama przesady. Byt Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego zależy od przemysłu - argumentuje Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
* W środę, 18 grudnia, Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wystąpiło z pismem do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, w którym wnosi o przekazanie informacji o stanie wniosku notyfikacyjnego, który Polska oficjalnie złożyła do Komisji Europejskiej 31 października, jako zaktualizowane zgłoszenie w sprawie pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
* Zarząd JSW jednogłośnie podjął decyzję o wznowieniu prac nad nowym, jednolitym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej
* Polska zaskarżyła wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w sprawie kopalni Jan Karski i nie zapłaciła odszkodowania - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. Nie wykluczył, że w przyszłości w woj. lubelskim mogłaby powstać kopalnia węgla koksowego.
* Pod koniec 2023 r. liczba pracowników w niemieckim sektorze węgla brunatnego wynosiła 17 201 – podał w ostatnim raporcie EURACOAL. W ciągu czterech lat zatrudnienie spadło u naszych sąsiadów o ok. 3000 pracowników.
* Aż 200 ha cennych terenów SRK podaruje gminom w niespełna dwa lata. To tyle, ile przez ostatnią dekadę, a wszystko za sprawą nowego podejścia do działalności spółki. Darowizny i zagospodarowanie pogórniczego majątku były głównym tematem drugiego posiedzenia Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji w Warszawie - informują przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
* Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Górnika, 13 grudnia w Kopalni Doświadczalnej Barbara Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zorganizowano turniej skatowy o puchar Dyrektora Kopalni dr inż. Zbigniewa Lubosika. Jak co roku, celem organizacji zawodów było wsparcie inicjatywy charytatywnej pomocy dzieciom oraz szerzenie idei gry w skata - poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polaczkom kazali zaorać gornictwo i enrgetyke węglowa a polaczki posłusznie wykonują polecenia Brukseli mimo że już widać katastrofę na horyzoncie firmy się zwijają, ceny energi rosną