Porozumienie ws. prowadzenia projektów rozwojowych, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia możliwości eksportowych śląskich przedsiębiorstw, podpisali w środę w Katowicach szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu i Funduszu Górnośląskiego.
Jak wyjaśniał prezes ARP Michał Dąbrowski, chodzi o takie połączenie sił obu organizacji, aby wspierać polskie, śląskie firmy w rozwoju ich produkcji, również poprzez tworzenie możliwości eksportowych. Ma to się odbywać m.in. poprzez dołączenie potencjału ARP do rozwijanej sieci biur zagranicznych Funduszu Górnośląskiego.
- Wierzymy, że jesteśmy już dojrzałą gospodarką i powinniśmy się rozglądać na rynkach, które do niedawna były dla nas obce, które dają nam największy potencjał i które pozwolą zbudować skalę - wyjaśniał Dąbrowski.
Prezes Funduszu Górnośląskiego Bartłomiej Babuśka zaznaczył, że woj. śląskie właśnie przez tę spółkę, wypracowało w ostatnich kilku lat unikalne kompetencje w zakresie promocji małych i średnich firm na świecie: dysponuje np. biurem w Abu Dhabi czy otwartym podczas działań wojennych biurem w Kijowie.
- Będziemy mogli zasilić ARP kompetencjami Funduszu w zakresie promocji międzynarodowej i - korzystając z potencjału ARP - jeszcze szerzej rozwinąć działania promocyjne dla śląskich, a w przyszłości również polskich przedsiębiorstw - uściślił Babuśka.
- To nie są placówki fasadowe. My na podstawie współpracy z tymi doradcami zagranicznymi podpisujemy kontrakty dla śląskich firm w milionach euro. To jest prawdziwy cel tej współpracy międzynarodowej - zapewnił później dziennikarzy szef Funduszu Górnośląskiego.
- Bardzo wielu przedsiębiorców jest w stanie zaoferować produkty czy usługi na terenie Niemiec czy innych ościennych krajów. Natomiast, gdy mówimy o takich rynkach jak Indie, Turcja, Indonezja, Kazachstan - to nie jest to już tak oczywiste i proste. Tutaj wsparcie instytucjonalne polskich służb dyplomatycznych, jak i instytucji otoczenia biznesu, jak Fundusz Górnośląski, jest nieocenione - uznał.
- Chcemy podwoić liczbę placówek na świecie m.in. dzięki temu, że ARP będzie mogła korzystać z naszych placówek i następnie tworzyć swoje - jako nasze wspólne - zasygnalizował Babuśka.
Obecny podczas podpisania porozumienia marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa uznał, że wpisuje się ono w założenia sprawiedliwej transformacji regionu.
- To przykład, co powinniśmy robić, żeby budować tutaj nowe kompetencje i zmieniać woj. śląskie. Bo za słowami, że mamy biura, współpracę, synergię, stoją konkretne przykłady ludzi i firm, które tworzą nowe miejsca pracy i zmieniają się - wskazał marszałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.