Europa nie jest bezpieczna pod względem własnych surowców energetycznych i paliw. Importuje surowce energetyczne za ok. 500 mld euro rocznie. Nie dysponuje wystarczającymi zasobami ropy czy gazu. Może w jakimś stopniu liczyć na słońce i wiatr, ale to za mało. Wpadamy dziś w kleszcze, pomiędzy amerykańskim LNG, a chińską fotowoltaikę – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka - Ludzie dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. Politechniki Śląskiej, były wojewoda śląski, b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego oraz wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W jego opinii co poniektórzy decydenci w Brukseli zaczną się zastanawiać i weryfikować politykę energetyczną, bo nie będą mieli innego wyjścia. Europa poza OZE i energii z atomu nie ma z czego produkować energii elektrycznej.
- Unia Europejska skazana jest na poszukiwanie nowych technologii energetycznych, alternatywnych paliw, sposobu magazynowania ogromnych ilości energii, a tymczasem potrzeby przemysłu rosną i rosnąć będą. Rosną też ceny energii a przez to koszty produkcji, europejska gospodarka traci na konkurencyjności – wskazuje dr hab. Zygmunt Łukaszczyk.
Podkreśla również, że inwestycje w górnictwie są potrzebne, bez nich proces wygaszania kopalń będzie bardziej radykalny, ale jednocześnie wskazuje konieczność zmiany niektórych zapisów Umowy społecznej.
- Należy usiąść do stołu ze strona społeczną, rozmawiać w oparciu o liczby i faty i zweryfikować niektóre zapisy Umowy społecznej. Niektóre wymagają korekt. Raz się na tę umowę powołujemy, a innym razem nie. Tym samym zachodzi pytanie: czy zawarte w niej ustalenia konsekwentnie realizujemy? Ale i w tym przypadku są znaki zapytania – akcentuje.
Jego zdaniem w celu zachowania bezpieczeństwa energetycznego zasoby własne węgla w Polsce powinny być zabezpieczeniem dla stabilnej realizacji Polityki Energetycznej Polski, opartej na odnawialnych źródłach energii, a w przyszłości na energetyce jądrowej oraz źródłach pozyskanych z najnowszych technologii generacji niskoemisyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
To związki zawodowe które likwidują górnictwo za swoje stołki i przywileje wpaja nam że to UE lub rządy likwidują górnictwo a prawda jest z goła inna.
Gdzie się inwestuje w likwidacje czegokolwiek?