W Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się posiedzenie Sekcji Mechatroniki i Energoelektryki w Górnictwie Komisji Górniczej Polskiej Akademii Nauk – poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.
W czasie obrad dr inż. Sebastian Iwaszenko wygłosił referat pt.: „Zastosowanie metod sztucznej inteligencji/wizji komputerowej do oceny paliw stałych”, który stał się podstawą do dalszej dyskusji.
Podczas wykładu doktor Iwaszenko omówił wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy obrazów materiałów ziarnowych oraz obrazów mikroskopowych paliw stałych. Zaprezentowano metody ekstrakcji cech z obrazów, stosując metody oparte na kolorze i teksturze, aby następnie, przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego, wyznaczyć granice ziaren skalnych. W celu identyfikacji różnych typów grup macerałów i zanieczyszczeń w materiale węglowym zastosowano uczenie głębokie, wykorzystując splotowe sieci neuronowe. Sieci te zostały zastosowane do segmentacji obrazów mikroskopowych zgładów paliw stałych, w celu uzyskania rozłożenia poszczególnych grup macerałowych lub zanieczyszczeń.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym i Górnym Śląskiem. W skład instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.