Gospodarce ciąży słaby wynik inwestycji oraz niski popyt zewnętrzny, mimo to sytuacja Polski jest dobra; wzrost PKB w 2024 r. powinien być w piątce najwyższych w UE - ocenił czwartkowe dane GUS kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek w tzw. szacunku flash, że PKB Polski w III kw. 2024 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr wobec 3,2 proc. w II kw. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w III kw. spadł o 0,2 proc., po wzroście o 1,2 proc. kdk kwartał wcześniej, po korekcie. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 28 listopada.
- Tempo wzrostu PKB w II połowie roku będzie nieco słabsze niż w II kwartale. Gospodarce ciąży słaby wynik inwestycji oraz niski popyt zewnętrzny. Mimo to sytuacja Polski jest dobra - wzrost w 2024 r. powinien być w piątce najwyższych w UE - stwierdził w komentarzu do tych danych ekonomista PIE Jakub Rybacki.
Jego zdaniem rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej wskazują na słabszy wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. Inwestycje oraz saldo handlu zagranicznego również pozostają na niskim poziomie.
- Nadchodzący kwartał przyniesie niewielką poprawę - tempo wzrostu PKB powinno być stabilne. Głównym mankamentem wciąż będzie niskie tempo wzrostu inwestycji oraz słaby eksport. Podobne problemy obserwujemy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Silny wpływ KPO prawdopodobnie zobaczymy dopiero w przyszłym roku - wtedy inwestycje powinny rosnąć w tempie zbliżonym do 10 proc. Natomiast tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych ustabilizuje się - prognozuje Rybacki.
Według niego w całym 2024 r. Polska gospodarka powiększy się o około 2,7 proc. Ekonomista zaznaczył, że taki wynik dalej będzie imponujący na tle państw UE. Dodał, że MFW wskazuje, że wśród dużych gospodarek porównywalnymi osiągnięciami pochwalić się będzie mogła jedynie Hiszpania. Wzrost we Francji będzie zbliżony do 1 proc., we Włoszech wyniesie 0,5 proc., a Niemcy znajdą się w stagnacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.