Zamknięcie elektrowni węglowych w Europie to obecnie często poruszany temat. W kwietniu br. ministrowie G7 zobowiązali się, z wyjątkami, do odejścia od węgla do 2035 r. Unia Europejska liczy na odchodzenie od paliw kopalnych w ramach Zielonego Ładu, który stanowi strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Z kolei zamierzeniem pakietu Fit for 55 jest osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.
Według Beyondfossilfuels.org Belgia stała się pierwszym krajem UE, który w 2016 r. całkowicie odszedł od wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach węglowych. W ślad za nimi poszła Austria, Szwecja czy Portugalia, a w br. Słowacja. W 2024 r., po 142 latach, zakończyła się produkcja prądu z węgla także w Wielkiej Brytanii, która pod koniec września zamknęła ostatnią działającą elektrownię węglową.
Ustalona tendencja prawdopodobnie się utrzyma i oczekuje się, że do 2030 r. około połowa europejskich elektrowni węglowych zostanie zamknięta. Większość krajów europejskich planuje całkowite zaprzestanie spalania węgla do 2040 r.
Według Ourworldindata.org na całym świecie węgiel brunatny i kamienny wygenerował w zeszłym roku 35,5 proc. energii elektrycznej, co sprawia, że nadal jest najważniejszym źródłem energii. Na drugim miejscu znalazł się gaz ziemny (22,5 proc.), następnie elektrownie wodne (14,3 proc.), elektrownie jądrowe (9,1 proc.), elektrownie wiatrowe (7,8 proc.) i elektrownie słoneczne (5,5 proc.) oraz 5,3 inne źródła (energia aerotermalna, geotermalna, hydrotermalna, hydroenergia fal, prądów i pływów morskich, energia z biomasy i biogazu).
Według niezależnej grupy Global Energy Monitor globalna moc zainstalowana elektrowni węglowych wzrosła w ub.r. o dwa procent, co stanowi najwyższy wzrost od 2016 r. Stało się to głównie dzięki Chinom.
W ub.r. na całym świecie oddano do użytku elektrownie węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 69,5 GW, w tym w Chinach 47,4 GW. Po raz pierwszy od 2019 r. wzrosła także moc zainstalowana elektrowni węglowych poza Chinami. Globalna moc zainstalowana elektrowni węglowych wyniosła więc na koniec ub.r. 2130 GW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.