Resort klimatu sformułował rekomendacje dotyczące kierunków transformacji Lasów Państwowych. Proponuje m.in. aktualizację strategii Lasów Państwowych m.in. w kontekście wyzwań klimatycznych, reformę systemu sprzedaży drewna czy zwiększenie transparentności wydatków LP.
W poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował na platformie X, że resort przygotował projekt rekomendacji dotyczących pożądanych kierunków transformacji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Przedstawiciel MKiŚ poinformował, że po konsultacjach z organizacjami reprezentującymi pracowników Lasów Państwowych rekomendacje będą przekazane dyrektorowi generalnemu LP.
- Rekomendacje zostały opracowane na podstawie postulatów zgłaszanych przez pracowników Lasów Państwowych podczas spotkań oraz w korespondencji kierowanej do MKiŚ - dodał Dorożała.
Opublikowany projekt rekomendacji zawiera kilka głównych obszarów, w których resort proponuje zmiany. To m.in.: strategia działalności LP; ochrona praw oraz wzmocnienie potencjału pracowników; dostosowanie organizacji LP do aktualnych wyzwań rozwojowych; wzmocnienie pozaprodukcyjnych funkcji lasów; współpraca LP ze społeczeństwem i kluczowymi partnerami gospodarczymi; transparentne finansowanie ze środków LP prac badawczych.
Resort klimatu proponuje m.in. przeprowadzenie przeglądu i aktualizacji strategii Lasów Państwowych na lata 2014-2030, tak by dostosować ją do aktualnych uwarunkowań społecznych, gospodarczych i klimatycznych.
MKiŚ wskazuje na konieczność podjęcia działań na rzecz poprawy warunków pracy i rozwoju pracowników Lasów Państwowych, m.in. poprzez wdrożenie owoczesnego, dostosowanego do współczesnych uwarunkowań i wyzwań modelu rozwoju kadr. Resort zaleca też wdrożenie skutecznych mechanizmów przeciwdziałających wszelkim formom mobbingu oraz nadużywania pozycji służbowej i dyskryminacji pracowników. Według autorów propozycji powinny też zostać określone zasady ścieżki kariery i weryfikacji kwalifikacji.
Według ministerstwa LP powinny też podjąć działania na rzecz rozwoju swojej organizacji. Wskazano na optymalizację procesów zarządzania w kontekście nowych celów i wyzwań (klimatycznych, środowiskowych, gospodarczych i społecznych).
Zgodnie z opublikowanym projektem LP powinny zreformować kontrolę wewnętrzną m.in. w kierunku identyfikacji potencjalnych nadużyć i wprowadzić system audytowy.
Lasy Państwowe - według MKiŚ - powinny też przygotować koncepcję scenariuszową dywersyfikacji przychodów ukierunkowaną na zróżnicowanie ich źródeł.
W dokumencie wskazuje się też na konieczność: zwiększenia ochrony obszarów wodno-błotnych, retencjonowania wód, adaptacji do zmian klimatu, edukacji społeczeństwa, wypracowania mechanizmów umożliwiających włączenie społeczeństwa w część procesów związanych z gospodarką leśną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.