W Hucie Miedzi „Głogów” I rozpoczął się planowy postój remontowy – prace w tym oddziale KGHM potrwają ok. 2,5 miesiąca. To już drugie takie przedsięwzięcie po modernizacji z 2016 r., kiedy to została zmieniona technologia pieców szybowych na zawiesinową - poinformowali przedstawiciele KGHM Polska Miedź.
Postój obejmie główny ciąg technologiczny HMG I, m.in. Wydział Przygotowania Wsadu P-1, Wydział Pieca Zawiesinowego P-2, Wydział Pieca Elektrycznego i Konwertorów P-3, Wydział Pieców Anodowych P-4 oraz Wydział Kwasu Siarkowego P-6. W tym czasie dzięki zgromadzeniu odpowiedniego zapasu miedzi anodowej i wsparciu produkcyjnemu Huty Miedzi „Głogów” II będzie kontynuowana produkcja miedzi elektrolitycznej w Wydziale Elektrorafinacji P-7, wykorzystującym w pełni posiadane zdolności. Wsparciem będzie również służył Wydział Odlewni Form i Kesonów P-5, który produkuje elementy remontowanych pieców.
Remont huty jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, jak i firm zewnętrznych, zaangażowanych w cały proces. Zawartych zostało kilkadziesiąt umów z wykonawcami, jak również zakontraktowano kilka tys. części zamiennych. Postój to duże wyzwanie logistyczne i techniczne. Prace przygotowawcze trwały od wielu miesięcy. Po ostatecznej weryfikacji gotowości wykonawców, jak również sprawdzeniu dostaw części zamiennych i materiałów potrzebnych do zrealizowania zadań, 11 sierpnia – zgodnie z planem – rozpoczął się postój remontowy. Przy tak dużym przedsięwzięciu szczególny nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo pracy.
Postój w HMG I to nie tylko remonty. Przeprowadzone zostaną również konieczne zadania inwestycyjne. Jednym z nich jest modernizacja instalacji opalania olejem pieca zawiesinowego. Przeprowadzona zostanie aktualizacja systemów sterowania i wymiana komputerów dla instalacji załadunku pieca zawiesinowego i prażalniczego, a także aktualizacja systemu komputerów maszyny rozlewniczej.
Przygotowania do postoju remontowego w HMG I rozpoczęły się ponad trzy lata temu.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.