Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pod koniec czerwca zaprezentował najnowszy „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce”, w którym przedstawił dane dotyczące 2023 r. W publikacji przedstawiono informację o ponad 14,9 tys. udokumentowanych złóż. Bilans został wykonamy przez PIG-PIB w ramach zadań państwowej służby geologicznej i został zaakceptowany przez Ministra Klimatu i Środowiska.
„Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” ukazuje się od 70 lat, a Państwowy Instytut Geologiczny jest jego wydawcą nieprzerwanie od 1988 r. Począwszy od roku 2023 publikowany jest jedynie w wersji cyfrowej na stronie Instytutu pod tym adresem.
Źródłem danych o zasobach złóż kopalin niezbędnym do sporządzenia Bilansu są zatwierdzone dokumentacje geologiczne złóż kopalin, przesyłane przez organy administracji geologicznej – ministra właściwego ds. środowiska, marszałków województw oraz starostów powiatowych – m.in. do Narodowego Archiwum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane dotyczące wielkości wydobycia i ruchu zasobów przekazywane są przez użytkowników złóż, zgodnie z przepisami ww. ustawy, w formie formularzy sprawozdawczych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów złoża kopaliny.
„Pojęcie bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa surowcowego, nabrało w kilku ostatnich latach szczególnego znaczenia. Stało się tak za przyczyną agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym perturbacji na międzynarodowych rynkach surowcowych. Występowały i nadal występują zakłócenia w łańcuchu dostaw surowców mineralnych, ograniczenia w wydobyciu i produkcji na terenie Ukrainy, fluktuacje cen, zwiększone ryzyko działania w sektorze mineralnym. Tym wyraźniej widać zatem wagę i znaczenie wiedzy o zasobach udokumentowanych złóż kopalin w kraju, zwłaszcza zasobach złóż niezagospodarowanych, stanowiących rezerwę możliwą do zagospodarowania w przypadku zaistnienia potrzeb krajowej gospodarki, a zwłaszcza działów produkujących w sektorze obronnym” – napisał w przedmowie do publikacji prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG-PIB.
Dodał, że misją Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego od chwili jego powstania w 1919 r. było poszukiwanie i dokumentowanie złóż kopalin.
„Realizacja szeroko zakrojonych prac geologicznych pozwalała i pozwala Instytutowi na nowe odkrycia uzupełniające bazę zasobową złóż kopalin. Jednocześnie prowadzona działalność wydobywcza pomniejsza zasoby. Rejestracja tych zmian odbywa się właśnie w treści Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce” – wskazał prof. Szamałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W ramach planu zabezpieczenia surowcowego Polski trzeba jak najszybciej zamknąć pozostałe kopalnie... Przyjaźnie nastawieni sąsiedzi Polski będą przeszczęśliwi...