Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) przez firmę ARC Rynek i Opinia, Polacy obawiają się zubożenia w związku z transformacją energetyczną.
Jedynie 2 proc. uważa, że nastąpi ograniczenie emisji CO2 - co po raz kolejny pokazuje konieczność edukacji w tym zakresie - stwierdzono w raporcie Mądry Polak po fejku, opublikowanym w środę. - 3 proc. badanych sądzi, że nastąpi wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego - to również niewielki odsetek wskazujący na konieczność dalszej komunikacji społecznej i zrozumienia społecznego całego procesu transformacji - dodano.
Badanie pokazało też, że 34 proc. respondentów nie jest w stanie określić, ile energii elektrycznej zużywa średnio rocznie gospodarstwo domowe, przy czym 3/4 badanych (75 proc. - PAP) uważa, że koszty transformacji energetycznej ponoszą głównie gospodarstwa domowe.
- 37 proc. badanych sądzi, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie - zauważyli autorzy opracowania. Dodali, że 80 proc. ankietowanych osób popiera rozwój OZE, a 56 proc. opowiedziało się za rozwojem energetyki atomowej.
W raporcie zwrócono też uwagę, że 37 proc. badanych nie wie, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji. - Bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa - zaznaczono.
Ponadto, jak poinformowano, 27 proc. badanych nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w Polsce.
Autorzy raportu zwrócili w związku z tym uwagę na wyzwanie, jakim jest dezinformacja dotycząca sektora energetycznego. Badanie internetu, zrealizowane przez PTEZ pozwoliło wyodrębnić (w okresie I-VIII 2023 r.) ponad 2,5 mln wzmianek dotyczących energetyki. - Ponad 0,5 mln przebadanych wpisów w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy - poinformowano w opracowaniu. Dyrektor PTEZ Dorota Jeziorowska, cytowana w raporcie, zaznaczyła, że dowodem na to są również wyniki konkursu PAP FakeHunter Challange, zrealizowanego w listopadzie 2023 r. 250 uczestników podczas maratonu śledzenia fake newsów zgłosiło ponad 750 treści stanowiących dezinformację - podkreśliła.
Jeziorowska wskazała, że stąd decyzja o realizacji kampanii informacyjnej Energia NaPrawdę i wdrożenie narzędzi, które pozwoliły dotrzeć z wiedzą na temat funkcjonowania sektora energetycznego i branży ciepłowniczej do szerokiej opinii publicznej.
Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie PTEZ zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1071 ankietowanych w wieku 18-60 lat metodą CAWI(Computer-Assisted Web Interview).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.