Samorząd Rybnika ogłosił w piątek projekt ROW 2.0, mający służyć przekształceniu w przyszłości miasta i jego okolic z Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy - ośrodek technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.
Projekt zainaugurowała piątkowa konferencja ROW 2.0, zorganizowana w rybnickim kampusie. Jak przekazała rzeczniczka magistratu Agnieszka Skupień, miasto będzie współprowadziło przedsięwzięcie z Politechniką Śląską, która przed laty utworzyła tam swoją filię.
Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego - to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią - nierealistycznie. Musimy jednak rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć, co dalej - powiedział, cytowany przez Skupień, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sens - ocenił Kuczera.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć ROW 2.0 ma być współpraca badawczo-naukowa w zakresie m.in. badania procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w toku eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z wodorowych usług publicznych czy możliwości wprowadzania dalszych ulepszeń.
Porozumienie ws. takiej współpracy zawarły w piątek Politechnika Śląska, miasto Rybnik (jako właściciel 20 autobusów zasilanych wodorem) oraz spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, która dostarczyła tam te pojazdy (spółka PAK-PCE STACJE H2 z tej samej grupy eksploatuje w mieście stację wodorową).
Współpraca trzech partnerów - środowiska naukowego, samorządowego i podmiotów prywatnych to najlepszy model rozwoju każdego biznesu, a szczególnie biznesu, który dopiero się rozwija, jakim jest łańcuch wartości wodorowej. Jesteśmy w stanie dostarczyć te technologie i zaimplementować je w tkance miejskiej - skomentował prezes PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Maciej Nietopiel.
Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku Zygmunt Łukaszczyk ocenił, że wodór to paliwo sprzyjające przejściu od górnictwa węglowego w nową epokę. Wodór jest nośnikiem energii, którą możemy wykorzystać w różnych procesach: grzewczych, mechanicznych. ROW 2.0 to świetna inicjatywa, i pozostaje mi tylko życzyć, by wszyscy szli w tym samym kierunku - powiedział Łukaszczyk.
Uczestnicząca w konferencji dyrektor departamentu funduszy europejskich i spraw zagranicznych Ministerstwa Przemysłu Joanna Pauly przypomniała, że w zasięgu prac resortu jest transformacja Śląska nie tyle w zakresie wygaszania górnictwa węgla kamiennego, ale całościowych działań służących przekształceniu regionu, w tym takich inicjatyw, jak rybnicka.
To przykład dla innych samorządów, że to, co powstaje w zaciszu naukowych gabinetów, staje się technologią dostępną dla nas wszystkich i za chwilę będzie po prostu zwykłą technologią. Będziemy stałymi obserwatorami tych badań - skomentowała współpracę miasta, uczelni i dostawcy technologii wodorowej przedstawicielka resortu przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.