Orlen udostępnił wyniki produkcyjne dotyczące siarki, pozyskiwanej w procesie wydobycia węglowodorów na terenie kraju. Wyniki za 2023 r. są mniejsze, niż w kilku poprzednich latach.
Jak informuje Departament Komunikacji i Marketingu Oddziału Centralny PGNiG w Warszawie spółki Orlen, w 2023 pozyskano podczas obróbki gazu ziemnego i ropy naftowej ponad 42 tys. ton siarki. Dla porównania - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w 2019 r. pozyskało na instalacjach odsiarczania należących do swych kopalń ponad 49 tys. ton siarki. W 2020 r. produkcja siarki przez PGNiG SA wyniosła ponad 47 tys. ton. Natomiast w 2022 r. zielonogórski oddział spółki wyprodukował około 51 tys. ton siarki.
Siarka produkowana w Oddziale PGNiG w Zielonej Górze powstaje w procesie uzdatniania, do parametrów handlowych, gazu wydobywanego z kilku złóż. Są to złoża Barnówko – Mostno - Buszewo, Gajewo (KRNiGZ Dębno), Górzyca, Cychry (KRNiGZ Zielin), Lubiatów, Międzychód, Grotów (KRNiGZ Lubiatów). Całość pozyskanej siarki sprzedawana była do odbiorców Oddziału.
Prócz tego w Oddziale PGNiG w Sanoku uzyskuje się śladowe ilości siarkowodoru. Z tego gazu pozyskuje się siarkę występują na złożach Małgiew i Ciecierzyn (kopalnia Lublin) oraz w rejonie Tarnowa na złożach Tarnów Jura i Rylowa-Rajsko. W procesach technologicznych na tych ośrodkach odsiarcza się gaz do parametrów handlowych a uzyskana siarka w ilości około 450 ton rocznie stanowi odpad przemysłowy podlegający utylizacji.
Transport siarki do odbiorców odbywa się koleją. W 2023 r. ekspedyt Barnówko wysłał 38 pociągów, a z Terminala Ekspedycyjnego Wierzbno wysłano 36 pociągów z siarką. Sprzedaż krajowa w 2023 r. wyniosła 37,1 tys. ton, poza granice kraju skierowano 5,6 tys. ton. W 2023 roku na obu tych obiektach prowadzone były tylko prace konserwacyjne, serwisowe i remontowe. Nie dokonywano tam znaczących inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.