W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
Według danych stowarzyszenia, w ubiegłym roku w UE przybyło 14 GW mocy w energetyce wiatrowej na lądzie i 3 GW w morskich farmach i jest to największy roczny przyrost mocy zainstalowanej w historii. Turbiny wiatrowe dostarczyły w 2023 r. 19 proc. energii elektrycznej, wyprodukowanej w UE.
WindEurope zauważa, że rośnie produktywność turbin wiatrowych. Współczynnik wykorzystania (capacity factor) lądowych farm zawiera się w przedziale od 30 do 48 proc., natomiast nowe morskie farmy wiatrowe standardowo mają go na poziomie przekraczającym 50 proc.
Zgodnie z informacjami WindEurope, w 2023 r. najwięcej nowych farm przybyło w Niemczech, na drugim miejscu znalazła się Holandia, na trzecim - Szwecja. Na holenderskich wodach Morza Północnego ruszyła Hollandse Kust Zuid - obecnie największa morska farma wiatrowa na świecie, o mocy 1,5 GW.
Jak jednak ocenia WindEurope, aby osiągnąć unijne cele klimatyczne i zakładany poziom bezpieczeństwa energetycznego, tempo przyrostu mocy energetyki wiatrowej powinno być na poziomie 30 GW rocznie. Stowarzyszanie podkreśla, że przyspieszenie w rozwoju energetyki wiatrowej powinny dać działania, przewidziane w unijnym pakiecie regulacji dla wiatru, oraz Europejskiej Karcie Wiatru, podpisanej przez rządy 26 z 27 państw członkowskich, w tym Polskę. Warunkiem jest wdrożenie najważniejszych regulacji i rozwiązań na poziomach krajowych. To np. uproszczenie procesu uzyskiwania pozwoleń (permittingu), modyfikacje aukcji, czy publiczne wsparcie dla przemysłu powiązanego z branżą, np. producentów turbin.
WindEurope to największe europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej. Skupia ponad 500 podmiotów z całego łańcucha wartości: od inwestorów, deweloperów, producentów turbin i osprzętu, instytucje finansowe, instytuty badawcze i krajowe stowarzyszenia energetyki wiatrowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.