Kiedyś jeździły tędy pociągi z węglem, dzisiaj pędzą samochody i autobusy. Drogowa Trasa Średnicowa łącząca Gliwice i Katowice prowadzi częściowo śladem dawnych linii kolejowych funkcjonujących w przeszłości na potrzeby górnictwa węgla kamiennego.
- DTŚ prowadzi po śladzie wielu różnych linii kolejowych normalnotorowych PKP, normalnotorowych przemysłowych, wąskotorowych PKP. O ile pamiętam, tylko w przypadku odcinka linii przemysłowych likwidacja była bezpośrednio związana z budową DTŚ - wskazuje dr Jakub Halor, specjalista w dziedzinie ekonomiki transportu i znawca zagadnień kolejowych na Górnym Śląsku.
Drogowa Trasa Średnicowa była budowana etapami przez wiele lat. Pierwsze prace wykonano w latach 1979-1981, potem wznowiono je w 1986 r. Ostatni jak dotąd odcinek w Gliwicach oddano do użytku 20 marca 2016 r.
Trasa DTŚ pokrywa się w niemałej części z wcześniejszymi arteriami służącymi górnictwu węglowemu. W centrum Gliwic DTŚ zbudowana została śladem Kanału Kłodnickiego. Kanał ten wykorzystywany był w XIX i na początku XX wieku do wywozu z Górnego Śląska na zachód węgla kamiennego, galmanu i żelaza. Po zasypaniu gliwickiego odcinka kanału, w jego miejscu poprowadzono linię wąskotorową.
Od ronda w Zabrzu z u zbiegu DTŚ z ul. Charlesa de Gaule`a do rejonu pętli tramwajowej i ronda w Rudzie Śląskiej Chebziu Drogowa Trasa Średnicowa wytyczona została śladem dawnych linii kolejowych, lub w ich pobliżu. To m. in. rozebrana linia nr 166 Ruda Wschodnia - Gliwice Sośnica. Na tym odcinku istniały niegdyś stacje Zabrze Południe i Zabrze Wschód Kopalnia. Równolegle prowadziły linie kolei piaskowych, którymi transportowano piasek podsadzkowy z kopalń w Jaworznie i Kotlarni, używany przez górnośląskie kopalnie węgla.
Na granicy Świętochłowic i Chorzowa Drogowa Trasa Średnicowa przecina ślad dawnej linii kolei piaskowej Zygmunt August - Szyb Piast KWK Polska. Wspomniany szyb Piast istniał tuż obok obecnego przebiegu DTŚ.
Drogowa Trasa Średnicowa liczy ponad 31 km. Od 2006 r. przeważająca część DTŚ od Gliwic do węzła w katowickiej dzielnicy Dąb to droga wojewódzka nr 902. Na wschód od tego węzła przebieg DTŚ pokrywa się z drogą krajową nr 79 Bytom - Warszawa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.