Obrywki, wymiana elementów obudowy, niwelacja ponad pół kilometra spągu i remont ważnego szybiku - to tylko niektóre prace górnicze, jakie w 2023 r. przeprowadziła Kopalnia Soli Bochnia. Prócz tego tym poza zabytkową częścią kopalni zlikwidowano część zbędnych wyrobisk.
Wszystkie te roboty prowadzono bez wstrzymywania ruchu turystycznego. Bocheńską kopalnię soli w 2023 r. odwiedziło 166 414 osób. Część z nich, konkretnie 53 212 osób, zdecydowało się wybrać wariant zwiedzania z przepłynięciem łodziami odcinka komory zalanej solanką. Wśród odwiedzających byli goście m. in. z Wielkiej Brytanii, Islandii, Holandii, Niemiec, Włoch, Portugalii czy Francji.
- Pamiętam hiszpańską turystkę, która koniecznie chciała obejrzeć Stację Ratownictwa Górniczego i pracownię naszego artysty plastyka pana Mirosława Malacy. Być może wieść o malowidłach naściennych z 2003 r., obrazujących pracę górników i podziemia kopalni, wykonanych pod koniec zeszłego wieku przez artystę malarza, górnika Kopalni Soli Bochnia Zygmunta Bóla, rozeszła się nawet w Hiszpanii. We wrześniu przyjechała do nas z Jerozolimy dr Rachel Kollender, prezes Stowarzyszenia Bocheńskich Żydów w Izraelu. Wzruszona pani doktor nie musiała mówić jak ważne i szczególne miejsce w jej pamięci zajmuje Kopalnia Soli i jej rodzinne miasto Bochnia - stwierdza Dorota Włosowicz z Kopalni Soli Bochnia.
Bocheńska kopalnia ma za sobą pracowity rok. W ramach prac związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem wyrobisk w zabytkowej części kopalni wykonano przebudowę wyrobisk w poprzecznikach Lichtenfels II, Mysiur, Pachman II oraz w podłużni Podmoście zachód. Nastąpiła też niwelacja spągu na długości 550 m wyrobisk, na poziomie Danielowiec. Prócz tego wymieniono 153 metry zniszczonych elementów obudowy na poziomach August i Sienkiewicz. Górnicy przeprowadzili obrywkę na długości 1104 metrów wyrobisk. Zabezpieczono zejście Kalwaria, a także zabudowano rozjazd torowy i torowisko w poprzeczniku Pachman II. W 2023 r. prowadzono również prace w niezabytkowej części Kopalni w ramach których zlikwidowano 1500 m sześć. wyrobisk.
Ważną inwestycją był remont szybiku Ważyn, rozpoczęty tuż po Bożym Narodzeniu w 2021 r. Szybik ten powstał w latach 1709-1755. Liczy on około 40 metrów szybik łączy poziom I August z komorą Ważyn. Jego remont zakończono w czerwcu 2023 r. Uruchomiono w nim nową windę, ponownie umożliwiając dostęp do najpiękniejszej komory kopalni osobom niepełnosprawnym.
Innego rodzaju przedsięwzięcia przeprowadzone zostały na powierzchni.
- Do ważniejszych inwestycji 2023 roku niewątpliwie zaliczyć można prace wykonane przy szybach Sutoris i Campi: nowe zadaszenia nadszybi, tablice z podświetleniami, czy remont pomieszczeń wewnętrznych. Przy szybie Campi wybudowaliśmy piękny plac zabaw dla dzieci i wykonaliśmy remont budowlany Hali Starej Warzelni, polegający na naprawie ściany zewnętrznej od strony parkingu, wzmocnieniu konstrukcji budynku, wymianie wszystkich okien i odnowieniu wnętrza tego obiektu, w którym docelowo w 2024 r. zamierzamy uruchomić kuchnię centralną wraz z restauracją. Pozwoli nam to obniżyć koszty przygotowywania posiłków i wpłynie na poprawę wyników ekonomicznych Spółki, stanowiąc jednocześnie otwarcie na potrzeby miasta i mieszkańców Bochni - informuje prezes Kopali Soli Bochnia Zygmunt Dobrowolski.
Prócz typowych prac górniczych, wzbogacono także ofertę zwiedzania. I tak 28 września 2023 r. udostępniona została nowa multisensoryczna trasa turystyczna „Solny Świadek”. Jest ona dostępna dla osób pełnosprawnych od 15 roku życia. Inwestycję wartą ponad 11 mln zł zrealizowano przy udziale funduszy z Unii Europejskiej, jednak przy 15 proc. udziale środków własnych kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.