Początek roku przyniósł pierwsze zmiany kadrowe w spółkach górniczych. Tym tematem otwieramy nowe wydanie tygodnika „Trybuna Górnicza”, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 12 stycznia. Przypomnijmy, że zmiany w zarządach zapowiadała minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka. W tym numerze zostawiamy także Ziemie na rzecz kosmosu i kosmicznego górnictwa. Prof. Piotr Cheluszka z Wydziału Górnictwa, inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, podkreśla - w materiale red. Kajetana Berezowskiego - że jesteśmy coraz bliżej do tego, by zacząć eksploatować zasoby Księżyca.
W nowym numerze podsumowaliśmy także produkcję węgla kamiennego w Polsce. Zadania tego podjął się red. Jacek Madeja w oparciu o dane Agencji Rozwoju Przemysłu. Wynika z nich, że produkcja w polskich kopalniach spada i trend ten jest bardzo wyraźny.
Zachęcamy również do lektury II części podsumowania roku 2023. Red. Maciej Dorosiński wziął na tapet okres od lipca do grudnia. Był to czas, w którym wiele się działo ze względu na wybory i zmianę rządu. Dzięki temu pojawił się m.in. nowy resort, czyli Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku.
Ludziom związanym z branżą węglową zadaliśmy także pytanie: Co dalej z górnictwem? Swoimi opiniami podzielili się: b. wiceminister przemysłu dr Jerzy Markowski, przewodniczący górniczej Solidarności i szef związku w Polskiej Grupie Górniczej Bogusław Hutek oraz lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.
Warto także przeczytać także wywiad z prof. Władysławem Mielczarskim z Politechniki Łódzkiej. Ekspert w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy charakteryzuje m.in. specyfikę polskiego systemu elektroenergetycznego.
- Ten miniony rok upłynął pod znakiem kryzysu gospodarcze go, ale też zauważalne były rosnące udziały źródeł odnawialnych w miksach energetycznych w Polsce i na świecie. Z tym, że OZE zaczynają powoli napotykać na swojej drodze bariery. Dlatego spadek produkcji elektrowni konwencjonalnych nie będzie tak znaczny, jak się tego spodziewano – ocenił profesor.
Z racji zimowej aury warto też zapoznać się tekstem red. Tomasza Rzeczyckiego, który przedstawia jak dawne miejsca związana z górnictwem, czyli zwałowiska czy hałdy stały się rajem dla narciarzy i snowboardzistów.
Natomiast w dziale „Po szychcie” przedstawiamy Wojciecha Kościelniaka z Łazisk Górnych, emerytowanego pracownika kopalni Bolesław Śmiały, który o kanarkach wie wszystko. Warto dodać, że ptaki te są silnie związane z historią górnictwa. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie w nowym wydaniu „Górniczej”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.