Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - przekazała we wtorek przedstawicielka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie. Jak podała, w 2022 r. w województwie wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Region produkuje też tyle energii odnawialnej, ile energii jest zużywanej ogólnie.
- Warunki przyrodnicze w naszym regionie, ale przede wszystkim aktywność naszych inwestorów powoduje, że Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - powiedziała w środę podczas spotkania prasowego ekspertka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie Małgorzata Górecka-Wszytko.
Dodała, że w 2022 r. na obszarze woj. zachodniopomorskiego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju - 16,2 proc. produkcji krajowej OZE pochodzi z tego regionu (6,1 tys. GWh przy produkcji blisko 37,7 tys. GWh w kraju).
- Jeżeli chodzi o udział produkcji energii elektrycznej z OZE w jej zużyciu ogólnym, to również w Zachodniopomorskiem dane są imponujące - produkujemy już tyle energii odnawialnej, ile energii zużywamy ogółem, to jest 98,2 proc. na koniec roku 2022. To oznacza, że przy stale rosnącym potencjale produkcyjnym w roku 2023 ta produkcja przekroczy zużycie energii ogółem w naszym regionie - mówiła Górecka-Wszytko.
Dodała, że urząd zajmuje się definiowaniem barier, prowadzeniem sporów administracyjnych, ale przede wszystkim działaniem ku zapewnieniu bezpiecznej pracy systemu.
Górecka-Wszytko przedstawiła też dane dotyczące małych instalacji OZE (MIOZE) na terenie oddziału, obejmującego Zachodniopomorskie i Lubuskie. W obu tych województwach do rejestru MIOZE wpisanych jest 140 przedsiębiorców. Do rejestru wpisanych jest też blisko 180 instalacji, w tym 23 elektrownie wodne, 8 elektrowni zasilanych energią wiatru, 135 elektrowni zasilanych energią słoneczną i 11 biogazowni. W małych instalacjach w pierwszym półroczu 2023 r. wyprodukowano i oddano do sieci elektroenergetycznej 38,7 GWh energii.
Dodała, że URE rozpatruje także skargi. Najwięcej związanych jest z energią elektryczną - chodzi o fakturowanie i rozliczenia, prosumentów, kwestie techniczne i warunki umów.
Ekspertka zaznaczyła, że urząd pomaga odbiorcom, prowadząc postępowania wyjaśniające, chroniąc odbiorców wrażliwych (chodzi o zapobieganie wstrzymaniu dostaw energii i pomoc w ich niezwłocznym wznowieniu), przekazując odbiorcom informacje co do dalszych możliwości dochodzenia swoich praw oraz przekazując sprawy właściwym organom.
Prezes URE Rafał Gawin podkreślał znaczenie urzędu w procesie transformacji energetycznej, związane ze zmianami w ustawie Prawo energetyczne i w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
- Zostały wprowadzone nowe instytucje prawne, takie jak choćby linie bezpośrednie, za pomocą których przedsiębiorcy mogą przyłączać źródła bezpośrednio do swoich zakładów przemysłowych. Ale to także wiele rozwiązań związanych z aktywnością społeczną, jak choćby obywatelskie społeczności energetyczne, w ramach których odbiorcy we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, ale też i z lokalnymi przedsiębiorcami mogą tworzyć pewne - nazwijmy to - organizacje po to, żeby wytwarzać lokalnie tę energię, szczególnie energię zieloną i ją lokalnie konsumować - tłumaczył Gawin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.