Dziewięćdziesiąt cztery – tyle planowych kontroli przewiduje plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 r. Objęte nimi zostaną m.in. kwestie energetyczne. Kontrolerzy - jak zapowiada NIK - skupią się m.in. na wykorzystaniu gospodarczym metanu kopalnianego oraz biogazu.
Izba ma w zakresie szeroko pojętej energii przyjrzy się także realizacji programu Polskiej Energetyki Jądrowej, inwestycjom na rzecz hydroenergii, prawnym aspektom wdrażania elektrowni wiatrowych oraz wsparciem dla firm energochłonnych. Przedmiotem kontroli będzie też adaptacja gospodarki leśnej Lasów Państwowych wobec zmian klimatycznych. Kontrolerzy wezmą pod lupę również sprawozdanie finansowe programu Czyste Powietrze oraz realizację uchwał antysmogowych.
Najwyższa Izba Kontroli w każdym roku, oprócz kontroli planowych, przeprowadza także kontrole doraźne, które są instrumentem umożliwiającym szybkie zbadanie zidentyfikowanych przez NIK problemów. W 2024 r. kontynuowana będzie realizacja przyjętej w 2020 r. Strategii NIK na lata 2021–2024. Zakłada ona uelastycznienie procesu kontrolnego, zwiększenie liczby kontroli doraźnych, których tematy koncentrują się na aktualnych zagadnieniach o szczególnym znaczeniu dla obywateli i funkcjonowania państwa.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) to naczelny i niezależny organ kontroli państwowej z misją strażnika grosza publicznego. Od ponad 100 lat NIK ocenia funkcjonowanie państwa i gospodarowanie środkami publicznymi. Izba powstała jako jedna z pierwszych instytucji w odrodzonej, niepodległej Polsce.
Kontrola państwowa sprawowana przez NIK opiera się na jasno określonych zasadach: przejrzystości intencji, rzetelności informacji, apolityczności kontrolerów oraz kolegialności w podejmowaniu kluczowych decyzji. W ten sposób Izba nawiązuje do światowych standardów w dziedzinie kontroli państwowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.