– Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka, za to codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty nie wrócić do domu – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czasie uroczystości barbórkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które odbyły się w poniedziałek, 4 grudnia, w Gliwicach. Wcześniej głowa państwa odwiedziła ZG Sobieski w Jaworznie, gdzie przed tygodniem doszło do wypadku, w którym życie straciło czterech górników. Prezydent spotkał się z ratownikami uczestniczącymi w tamtej akcji.
Tegoroczna Barbórka w JSW była szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze spółka w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, a po drugie uroczystości związane z Dniem Górnika odbyły się po dwuletniej przerwie. W 2022 r. nie organizowano ich w związku z katastrofami górniczymi, do których doszło w kopalni Pniówek i w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka. W tym pierwszym zakładzie akcja ratownicza zakończyła się jesienią br. Dopiero po takim czasie ratownicy mogli wejść we wcześniej odcięty rejon i prowadzić poszukiwania siedmiu zaginionych górników.
Gości przybyłych do gliwickiej PreZero Areny przywitał Tomasz Cudny, prezes JSW.
- Ten jeden dzień w roku – święto naszej patronki - jest dla nas wyjątkowy, wyzwala w górnikach wiele emocji. To czas życzeń i podziękowań za trud i poświęcenie, które wkładacie każdego dnia w swoją pracę. Jesteście sercem naszej spółki, a wasza ciężka praca jest fundamentem naszego sukcesu. Barbórka zgodnie ze starą górniczą tradycją to także czas refleksji nad czasem minionym. Pamiętamy o naszych kolegach, którzy odeszli na wieczną szychtę. Pamiętamy o wszystkich, którzy zginęli wykonując swoje obowiązki, a szczególnie o tych ostatnich górników, którzy kilka dni temu zginęli w kopalni Staszic-Wujek i Sobieski – powiedział prezes Tomasz Cudny.
Po jego wystąpieniu dokonano wręczenia odznaczeń państwowych. Prezydent Andrzej Duda z okazji Barbórki nadał je zasłużonym górnikom i pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Potem głowa państwa zabrała głos. Podczas przemówienia Andrzej Duda podkreślił, że tegoroczne obchody nie są w pełni radosnym świętem górników. Przypomniał o tragedii w Jaworznie z minionego tygodnia.
– Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz za to, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną – powiedział.
Jak podkreślił, ciężka praca górników przy wydobyciu węgla przekłada się na funkcjonowanie wielu dziedzin życia m.in. przemysłu energetycznego i chemicznego. Zwrócił tu szczególną uwagę na węgiel koksowy, którego producentem jest właśnie JSW. Podkreślił, że jest on niezbędny do produkcji wysokogatunkowej stali.
- To surowiec strategiczny, uznany przez Komisję Europejską i dopóki jest, będzie wydobywany – powiedziała głowa państwa.
Andrzej Duda przypomniał także, że uczestniczył niedawno w obradach konferencji klimatycznej COP28, która w tym roku odbywa się w Dubaju.
- Chcę wam z satysfakcją powiedzieć, że przedstawiona przez nas, podczas COP24 w Katowicach zasada just transition, sprawiedliwej transformacji, jest na świecie uznawana i szanowana – wskazał.
Podkreślił, że transformacja energetyczna musi uwzględniać na pierwszym miejscu człowieka – jego potrzeby życia, pracę.
Prezydent złożył życzenia wszystkim osobom pracującym w górnictwie z okazji święta patronki.
Niech św. Barbara ma zawsze w opiece wszystkich górników i ich rodziny, niech zawsze się nimi opiekuje i otula ich swym płaszczem we wszystkich trudnych sytuacjach.
- Niech z wami zawsze będzie i niech czuwa nad bezpieczeństwem i powodzeniem. Niech ma was w swojej opiece – podsumował.
W czasie uroczystości głos zabrała także szefowa resortu aktywów państwowych Marzena Małek.
- Jastrzębska Spółka Węglowa jest filarem polskiej gospodarki, a państwa praca przyczynia się do niezależności energetycznej naszego kraju. Dziękuję za państwa trud i zaangażowanie. Niech święta Barbara otacza was i wasze rodziny opieką - powiedziała szefowa MAP Marzena Małek, która odczytała również list do pracowników JSW od premiera Mateusza Morawieckiego.
Na zakończenie oficjalnej części Barbórki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.