Zabytkowa Kopalnia Ignacy we współpracy z Markiem Locherem, śląskim fotografikiem i dokumentalistą, przygotowała wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Projekt nazywa się "ROW 577". Liczba znajdująca się nazwie - jak wyjaśnia autor - odpowiada sumie wieku czterech funkcjonujących w ROW kopalń, czyli Rydułtów, Marcela, Jankowic i Chwałowic. Wszystkie należą one do Polskiej Grupy Górniczej i są ruchami zespolonej kopalni ROW.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada, w nadszybiu Szybu Kościuszko o godzinie 18. Rozmowę z autorem projektu poprowadzi Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska. Wernisaż zakończy koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.
- Rybnicki Okręg Przemysłowy istnieje gdzieś daleko w południowej części Śląska, podążam do niego poprzez wypłaszczenie Knurowa i jeszcze dalej, gdy teren zaczyna robić się pagórkowaty… Bo tam też istnieje górnictwo, w tym bardziej malowniczym krajobrazie miejsko-wiejsko- górzystym, usiany punktowo wysokimi hałdami - tak o swoim projekcie mówi Marek Locher, którego sylwetkę przed laty zaprezentowaliśmy Czytelnikom „Górniczej” i portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
Dodaje: - To cechy charakterystyczne tamtego krajobrazu. Dlaczego tamtego? Otóż wyrażam te słowa z perspektywy kogoś wychowanego w centrum aglomeracji, w okręgu katowickim- tu, kaj mom swoje Gruby i fest mi się one zawsze podobały! Bo tak naprawdę kolanie ROW-u „zobaczyłem bardziej” stosunkowo niedawno, gdy fotografowałem maszyny wyciągowe na terenach wszystkich śląskich kopalń. Wówczas, tak jak obecnie, istniały już tylko cztery fedrujące zakłady: Rydułtowy, Marcel, Chwałowice, Jankowice. Od tamtych zdjęć minęła dekada, gdy sprzyjające okoliczności pozwoliły mi na powrót i zupełnie nowe poznanie rybnickiego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.