Spożytkowanie na własne potrzeby co najmniej 40 proc. energii wytworzonej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy - wskazuje Grupa Tauron. Poziom autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki jest kluczowy dla wysokości rachunków, jakie otrzymują prosumenci.
Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja, tym oszczędności z fotowoltaiki są bardziej odczuwalne. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej - wskazują przedstawiciele Taurona w piątkowym komunikacie.
Poziom zużycia energii na własne potrzeby ma istotne znaczenie w rozliczeniach prosumentów z firmą energetyczną, ponieważ od zeszłego roku na fakturach nie ma już wskazań liczników, a rozliczenie następuje na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.
Najpierw sumujemy energię, którą prosument pobiera z sieci w ciągu każdej godziny na wszystkich fazach. Następnie odejmujemy od tego sumę energii, którą w ciągu tej samej godziny wprowadza do sieci na wszystkich fazach. Energię pobraną i wprowadzoną, które zbilansowały się w każdej godzinie traktujemy jako autokonsumpcję i jej nie rozliczamy. Rozliczamy jedynie energię, która się nie zbilansowała - wyjaśnił ekspert ds. fotowoltaiki w spółce Tauron Sprzedaż Rafał Kocoł.
W efekcie na fakturze za prąd prosument widzi energię pobraną - gdy pobierze więcej niż wprowadzi do sieci, lub wprowadzoną - gdy wprowadzi do sieci więcej niż pobierze w każdej godzinie.
Niezależnie od ilości energii wyszczególnionych na fakturze, każdy prosument może zamówić przez internet bezpłatny Raport Danych Pomiarowych, aby zweryfikować, ile prądu pobrał, a ile wprowadził do sieci swoją mikroinstalacją w każdej godzinie. Taki raport precyzyjnie opisuje ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed, jak i po bilansowaniu godzinowym.
Przedstawiciele Taurona podkreślają, że kluczowe warunki efektywnego korzystania z instalacji fotowoltaicznej to odpowiednio dopasowana moc fotowoltaiki i wysoka autokonsumpcja wytworzonego prądu. Dzięki fotowoltaice oszczędności na wydatkach za energię mogą sięgać ponad 50 proc. - podał Tauron.
Do sieci energetycznej Grupy podłączonych jest już ponad 30 proc. wszystkich mikroinstalacji w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.