Już teraz zakłady należące do spółki są zasilane energią z własnych instalacji fotowoltaicznych. Będą kolejne inwestycje w OZE.
Haldex od blisko 65 lat zajmuje się odzyskiwaniem węgla z hałd i odpadów kopalnianych. Katowicka spółka znana z działalności na rzecz ekologii coraz większą wagę przywiązuje do rozwoju infrastruktury niskoemisyjnej. Już teraz zakłady należące do spółki są zasilane energią z własnych instalacji fotowoltaicznych, a obecnie czyni się przygotowania do kolejnych inwestycji w OZE – odnawialne, niekopalne źródła energii.
Instalacja na terenie Zakładu Remontowego Knurów-FOCH w Knurowie.
Od początku swojej działalności zakłady spółki Haldex przetworzyły ok. 200 mln ton odpadów wydobywczych z bieżącej produkcji kopalń oraz z hałd, a także ponad 2 mln ton mułów węglowych, uzyskując w wyniku prowadzonych procesów wartościowe produkty energetyczne – węgiel i granulat wykorzystywane przez energetykę zawodową i spółki węglowe. Choć Spółka Haldex może pochwalić się tak bogatym doświadczeniem w zakresie przetwarzania odpadów, to od kilku lat inwestuje także w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zakłady Haldexu są w części zasilane czystą i tańszą energią elektryczną.
Haldex S.A. jest właścicielem czterech instalacji fotowoltaicznych, zamontowanych własnymi siłami, w Zakładzie Granulacji i Obsługi Kopalń w Zabrzu (o mocy 27,84 kWp), Zakładzie Produkcji Węgla w Mysłowicach (o mocy 49,95 kWp), Zakładzie Remontowym Knurów-FOCH w Knurowie (dwie instalacje o łącznej mocy ok. 260 kWp).
Instalacja na terenie Zakładu Produkcji Węgla w Mysłowicach.
Należy zwrócić uwagę, że z roku na rok instalacje Haldexu produkują coraz więcej energii na potrzeby poszczególnych zakładów Haldex S.A. Od momentu oddania do użytku w 2020 r. ww. instalacji do końca II kwartału br. wyprodukowano 472,68 MWh energii dla potrzeb własnych Spółki. Na 4-hektarowej działce na terenie Zakładu Granulacji i Obsługi Kopalń w Zabrzu realizowana jest inwestycja budowy farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy ogniw ok. 2 MWp, obecnie będąca na etapie końcowym. Haldex ma jednak o wiele większe i bardziej imponujące plany. Spółka prowadzi działania przygotowawcze związane z procesem budowy kolejnej farmy fotowoltaicznej na terenie ww. Zakładu w Zabrzu o tożsamej mocy ok. 2 MWp. Inwestycja ta jest obecnie na etapie dokumentacyjnym. Planuje się również inwestycje o podobnym charakterze na terenach zlikwidowanych Zakładów Spółki w Bytomiu oraz Siemianowicach Śląskich.
Spółka w ramach swej działalności wykonała również dwie instalacje zewnętrzne dla Wodociągów Zebrzydowice o mocy ok. 50 kWp oraz dla firmy Grafit w Katowicach o mocy ok. 35 kWp.
Realizacje ww. inwestycji pozwalają nie tylko zredukować bieżące wydatki poszczególnych Zakładów Haldex S.A., ale też sprawiają, że Spółka będzie bardziej niezależna od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, przyczyniając się jednocześnie do wdrożenia gospodarki niskoemisyjnej. Przedmiotowe przedsięwzięcia mają w perspektywie kilku lat przynieść samowystarczalność energetyczną Zakładów Spółki.
Od kilku lat Spółka rozwija swoją działalność również w innych kierunkach. W 2020 r. Haldex S.A. przejęła Kompanijne Zakłady Remontowe „Remasz”, które udało się uratować przed upadłością. Pracownicy byłych już Kompanijnych Zakładów Remontowych, a obecnie Zakładu Remontowego Knurów-FOCH w Knurowie świadczą usługi dla wielu spółek górniczych, stale rozszerzając ich zakres oraz stanowią zaplecze techniczne firmy.
Pomimo wdrażania nowych kierunków działalności i rozwoju, Haldex to firma, która wciąż może się pochwalić największym doświadczeniem w Polsce, jeśli chodzi o przerabianie odpadów wydobywczych i pozyskiwanie z nich węgla, który następnie z dużym powodzeniem jest wykorzystywany m.in. w energetyce zawodowej. Można śmiało rzec, że katowicka spółka jest pionierem tego rodzaju działalności w naszym kraju.
Początki Haldex S.A. sięgają 1959 roku. Katowicka firma, która zaczynała jako spółka polsko-węgierska, a obecnie jest spółką całkowicie kontrolowaną przez Skarb Państwa, pierwszy pilotażowy zakład przeróbczy uruchomiła w 1961 r. przy siemianowickiej kopalni Michał. Obecnie Spółka posiada cztery zakłady, które mieszczą się w Zabrzu-Makoszowach, Mysłowicach-Brzezince, w Mikołowie oraz w Knurowie. Dodatkowo Spółka posiada pięć instalacji do granulowania mułów węglowych, w tym m.in. na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze, KWK Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice oraz węzeł do produkcji kruszywa na terenie kopalni KWK Rydułtowy-Anna w Rydułtowach.
Niemalże we wszystkich Zakładach Spółki znajdują się instalacje służące do przetwarzania mułów węglowych. Muły węglowe to odpady powstające podczas produkcji węgla w zakładach mechanicznej przeróbki węgla. Do zakładów są dostarczane bezpośrednio z produkcji danej kopalni albo są pozyskiwane z osadników podczas rekultywacji pokopalnianych terenów. Po przetworzeniu uzyskuje się granulat, który następnie jest wykorzystywany przy produkcji mieszanek węglowych spalanych w elektrowniach i ciepłowniach.
Prawdziwym sercem Spółki jest zakład przeróbczy w Mikołowie, gdzie odbywa się przetwarzanie odpadów wydobywczych powstających podczas wydobycia węgla. Większość przerabianego odpadu wydobywczego pochodzi z eksploatacji Hałdy Panewnickiej oraz w miarę możliwości uzupełniana jest odpadem pochodzącym z kopalń.
„W zakładzie przeróbki mechanicznej możemy też od razu przygotować mieszankę węglową skrojoną dokładnie pod oczekiwania odbiorcy. Odbiorcami naszych mieszanek są największe polskie firmy energetyczne, tj. PGE czy Tauron, a także ciepłownie i cementownie. Jak wiadomo, energetyka zawodowa potrzebuje paliwa o określonych parametrach. Takie właśnie mieszanki węglowe produkujemy, łącząc w odpowiednich proporcjach granulat powstały z mułów oraz węgiel pozyskany z przerobu odpadów wydobywczych” – wylicza prezes Haldex S.A., Bogdan Leśniowski.
Dodając, iż – „Na terenach, gdzie działają kopalnie węgla, jest coraz mniej miejsca, gdzie można składować odpady powstałe przy wydobyciu surowca. W efekcie naszej działalności te tereny są rekultywowane i możliwe jest ich komercyjne wykorzystanie. Hałdy powęglowe to ogromny problem, zwłaszcza w przypadku, gdy zaczynają na nich przebiegać niekontrolowane zjawiska termiczne. Dlatego dopiero po ich „odwęgleniu” można bezpiecznie korzystać z tych terenów. Na Śląsku wciąż skala tego typu działalności jest niewielka, a biorąc pod uwagę ogromną liczbę pogórniczych nieużytków, liczba instalacji do odzyskiwania węgla powinna być znacznie większa. W Belgii oraz Niemczech na oczyszczonych hałdach powstają osiedla mieszkaniowe, natomiast my w tej kwestii, w stosunku do naszych zachodnich kolegów, pozostajemy w tyle”.
We wrześniu br. w Katowicach podpisano umowę konsorcjum pomiędzy spółkami Haldex i Holding KW. Zawarcie umowy umożliwi budowę nowoczesnego zakładu przeróbczego na terenie Centralnego Składowiska Odpadów Górniczych w Knurowie. Z hałdy, która jest własnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej, odzyskiwany będzie węgiel.
Spółka Haldex nie ustaje w wysiłkach, aby prowadzona przez nią działalność przekładająca się na wysoką jakość uzyskiwanych produktów nieustannie prowadziła do wzrostu świadomości ekologicznej i pozostawała w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.