Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie wyruszyła sprzed Krzyża-Pomnika przy kopalni Wujek 13 września. Uczestnicy „Biegu Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego” na miejsce dotarli dzień później, 14 września, w 76. rocznicę urodzin kapelana Solidarności, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. Była to już 18. edycja biegu. Wzięło w nim udział 16 osób.
Bieg miał formę sztafety. Jego trasa wiodła przez Siewierz, Włoszczowę, Końskie, Radom, z noclegiem w Sielpi Wielkiej. Liczącą ok. 300 km trasę z Katowic do Warszawy uczestnicy pokonali etapami w parach, zmieniając się co 5 km. Uczestnicy sztafety biegli w charakterystycznych koszulkach z wizerunkami dziewięciu zamordowanych górników i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na tle Krzyża kopalni Wujek.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Proboszcz parafii ks. Ireneusz Tatura podkreślał, że wszyscy pielgrzymujemy. – Pielgrzymka to jest obraz całego naszego życia, każdy z nas, kiedy się narodził, to wyruszył w drogę. Celem jest życie wieczne – mówił kapłan.
Po nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II i przemaszerowali pod Pomnik-Krzyż przy kopalni Wujek, gdzie oddali hołd dziewięciu górnikom, zastrzelonym przez zomowców na początku stanu wojennego. Zebranych powitał przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. Wojciech Szwed. W ceremonii uczestniczyli biegacze, organizatorzy, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, a także młodzież z pobliskich szkół. Byli także przedstawiciele PGG, wiceprezes ds. pracowniczych Jerzy Janczewski oraz dyrekcja kopalni Wujek-Staszic.
List do uczestników uroczystości wystosował szef rządu, w którym dziękował organizatorom i uczestnikom biegowej pielgrzymki: „Mam wielką nadzieję, że stanie się to wydarzenie hołdem oddanym tym, którzy walczyli, a także tym, którzy przez lata kultywują pamięć o bohaterach naszej najnowszej historii. Bez ówczesnej determinacji, bez wiary w sens tamtej walki nie byłoby nas tutaj, nie byłoby wolnej Polski” – napisał premier Mateusz Morawiecki. List premiera odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który też wygłosił krótkie przemówienie. Głos zabrali także prezydent Katowic Marcin Krupa oraz burmistrz Knurowa Adam Rams.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.