Bliskie finiszu przeniesienie aktywów węglowych polskiej energetyki do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego dla portalu nettg.pl Gospodarka-Ludzie komentuje prof. WOJCIECH SUWAŁA z Wydziału Energetyki i Paliw, Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zachowanie bezpieczeństwa energetycznego dzięki wykorzystywaniu przez lata węgla przez NABE pozwoli grupom energetycznym na przyspieszenie transformacji, co już widać w planach PGE do 2030 i 2040 roku. W tym kontekście strategie rozwoju spółek energetycznych, zakładających modernizację wytwarzania i dystrybucji, należy uznać za spójne z planami rządu.
Bliskie finiszu przeniesienie aktywów węglowych polskiej energetyki do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego otwiera nowe wyzwania przed polskimi spółkami energetycznymi. NABE, która przejmuje elektrownie węglowe niezbędne w obecnym systemie energetycznym kraju, zabezpieczy znaczące dostawy energii. Mimo rozwoju generacji ze źródeł odnawialnych konieczne jest dalsze utrzymywanie źródeł kontrolowalnych. Obecnie to praktycznie elektrownie węglowe i gazowe, a w przyszłości - jądrowe. Długofalowy cel, jakim jest neutralność klimatyczna, oznacza stopniowe zastępowanie węgla przez źródła nisko- i zeroemisyjne.
Powstające obecnie NABE będzie jeszcze przez ok. 20 lub więcej lat zapewniało energię wytwarzaną z węgla, umożliwiając w tym czasie grupom energetycznym budowę farm wiatrowych na morzu i lądzie, rozwój fotowoltaiki oraz energetyki jądrowej, a także magazynów energii, stabilizującej zależne od pogody odnawialne źródła energii. Strategie spółek energetycznych (np. ostatnio ogłoszona przez PGE) prowadzą do uzyskania nisko- i zeroemisyjnego modelu polskiej energetyki oraz zapewnienia Polsce bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej w przyszłości.
Proces modernizacji sektora potrwa dekady, bo polski miks energetyczny wciąż jest w ok. 70 proc. oparty na węglu i nie ma możliwości jego radykalnej zmiany w krótkim terminie. Zastąpienie węgla w sektorze energetycznym wiąże się z długotrwałymi i kosztownymi inwestycjami, realizowanymi przez największe grupy energetyczne i nowo powstałe spółki, które mają inwestować w energetykę jądrową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.