W należącej do ArcelorMittal Poland hucie w Dąbrowie Górniczej powstanie instalacja, która pozwoli odzyskiwać energię z gazów odpadowych wielkiego pieca nr 2 i zużywać ją ponownie. Dzięki temu zakład będzie mógł zmniejszyć zużycie gazu ziemnego i koksu oraz ograniczyć redukcję CO2.
Jak przypomnieli przedstawiciele hutniczego koncernu, wielki piec nr 2 przechodzi obecnie kompleksową modernizację wartą ponad 720 mln zł. Postój instalacji został wykorzystany do rozpoczęcia innej, ważnej inwestycji – montażu specjalnych wymienników ciepła, które pozwolą na odzysk ciepła odpadowego generowanego podczas podgrzewania dmuchu wielkopiecowego.
„Dmuch podgrzewany jest w czterech nagrzewnicach z wykorzystaniem gazu wielkopiecowego oraz niewielkich ilości gazu koksowniczego. Gazy odpadowe, które powstają w tym procesie osiągają temperaturę do 350o C. Obecnie ciepło powstałe w ten sposób jest bezpowrotnie tracone. Aby odzyskać jego część na terenie ArcelorMittal Poland zostaną zamontowane specjalne wymienniki ciepła: dla gazu oraz powietrza o całkowitej masie około 230 ton, które odzyskają część energii oraz pozwolą zwiększyć temperaturę gorącego dmuchu do 1200 st. C” – poinformowali w komunikacie przedstawiciele AMP.
Jak wskazali, dzięku instalacji zmniejszone zostanie zużycie gazu ziemnego o 140 GWh na rok oraz kosku w wielkim piecu o ok. 10 tys. ton na rok, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o ok. 56 tys. ton rocznie.
- Prowadzona obecnie modernizacja wielkiego pieca nr 2 jest rekordowa biorąc pod uwagę zarówno budżet, jak i olbrzymi zakres prac. W trakcie modernizacji wprowadzamy rozwiązania, które pozwolą nam na wdrożenie projektu odzysku ciepła. Inwestycja ta poprawi efektywność energetyczną naszego zakładu, która jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii i wzrostu konkurencyjności naszej firmy – powiedział Grzegorz Maracha, dyrektor zarządzający Oddziału Surowcowego w ArcelorMittal Poland.
W pierwszym etapie inwestycji zostaną zamontowane m.in. przyłącza do wymienników na rurociągach gazu i powietrza. Drugi etap będzie polegał na zabudowie i podłączeniu wymienników ciepła do instalacji wielkiego pieca nr 2.
- Ponowne zagospodarowywanie produktów odpadowych jest niezwykle ważne dla funkcjonowania zrównoważonej gospodarki. Sama stal to tworzywo, które w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego staramy się maksymalnie wykorzystywać produkty uboczne w naszych procesach produkcyjnych i dając im drugie życie oszczędzać zasoby naturalne. Jest to też krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu – dodał Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Inwestycja warta blisko 100 mln zł ma być gotowa do końca 2024 roku. Inwestycję dla ArcelorMittal Poland wykona E.ON Polska.
Jak wskazali przedstawiciele AMP, takie same wymienniki ciepła z powodzeniem działają już w hucie ArcelorMittal w Tubarao w Brazylii oraz w Taranto we Włoszech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.