Sfinansowanie budowy drogi, uruchomienie komunikacji autobusowej do plaży na świnoujskim Warszowie i środki na dopłaty do biletów na statki do Fortu Gerharda i latarni morskiej ma zapewnić Gaz-System. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek prezydent Świnoujścia i przedstawiciele spółki.
W kwietniu br. decyzją wojewody zachodniopomorskiego ustanowiona została 200-metrowa ochronna strefa wokół terminalu LNG. W jej zasięgu znalazła się ul. Ku Morzu, prowadząca do Fortu Gerharda i latarni morskiej, co uniemożliwiło mieszkańcom i turystom dostęp do tych atrakcji i do plaży na Warszowie.
- Ten terminal to jedno z trzech najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa wszystkich Polaków miejsce, dla tego bezpieczeństwa, które jest zagrożone agresją wschodnią, a po destrukcji Nord Stream 2 i tamy w Kachowce widzimy, że to nie jest zagrożenie wirtualne, ono jest rzeczywiste - mówiła w czwartek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Dodała, że ważne jest również, aby mieszkańcy, na których wpływ ma decyzja o ustanowieniu strefy ochronnej mieli zapewniony taki komfort, na jaki możemy sobie pozwolić.
- Znaleźliśmy rozwiązania kompensacyjne, które w tym momencie pomogą prowadzić ruch turystyczny, jeśli chodzi o latarnię i część turystyczną, będą dopłaty do komunikacji wodnej, rozbudujemy drogę ku plaży, prowizoryczną, ale utwardzoną, pomożemy finansowo w komunikacji miejskiej, jeśli chodzi o plażę i dojazd do morza - powiedział prezes Gaz-System Marcin Chludziński.
Jak przekazano, Gaz-System utwardzi drogę leśną prowadzącą na plażę w okolicach Podziemnego Miasta. Spółka przeznaczy też 150 tysięcy złotych na komunikację miejską, która dowiezie mieszkańców i turystów do plaży. Przejazdy autobusami będą biletowane zgodnie z zasadami komunikacji autobusowej w Świnoujściu.
Gaz-System dofinansuje również bilety na rejsy statkami przez trzy najbliższe miesiące, co ma zapewnić dostęp do zabytków - latarni morskiej i Fortu Gerharda. Dopłata finansowa ma być ustalona na poziomie zapewniającym możliwie najniższy koszt biletów za rejsy.
- Jeżeli chodzi o to porozumienie, to nie jestem zadowolony, bo nasze oczekiwania były zdecydowanie dalej idące. Ale żeby cokolwiek ustalić i zrealizować tu i teraz, dziś czy jutro, musi być zgoda dwóch stron. Stąd te negocjacje trwały długo i jakiś konsensus został uzyskany - powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, dzierżawca Fortu Gerharda powiedział w rozmowie z PAP, że porozumienie to mały krok do przodu, bo ktoś z nami rozmawia, bo ktoś oferuje jakąś tam pomoc, aby ten ciężki czas przetrwać i aby turyści mogli dopływać do zabytków, a mieszkańcy w jakiś cywilizowany sposób mogli dojść do plaży.
Nie da się ukryć, że są to działania doraźne, które próbują trochę łagodzić skutki tego zamknięcia na określony czas. Czekamy na te ważniejsze z punktu widzenia istnienia turystyki na prawobrzeżu i problemów społecznych rozwiązania, czyli rozwiązania docelowe, które - jak rozumiem - będą teraz negocjowane - powiedział Piwowarczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.