Famur, będący częścią Grenevii, rozwija działalność w obszarze energetyki wiatrowej. Jak podały służby prasowe spółki, zakres współpracy z Energaą Wytwarzanie obejmie naprawę przekładni głównych dla farm wiatrowych wraz z naprawą komponentów technologicznych i dostawą alternatywnych części lub komponentów zamiennych dla Farmy Wiatrowej Karścino.
W ramach umowy Famur, który w Grupie Grenevia skupia technologie, produkty i usługi dla sektora energetyki wiatrowej, będzie prowadzić remonty przekładni głównych dla turbin Fuhrlander FL MD 77 w FW Karścino oraz pozostałych typów turbin wiatrowych należących do spółki Energa Wytwarzanie. Kontrakt obejmuje także naprawy komponentów falownika wraz z produkcją innych alternatywnych części zamiennych dla turbin Fuhrlander FL MD 77 w FW Karścino. Farma znajduje się w województwie zachodniopomorskim w okolicy miejscowości Karlino. Jej moc zainstalowana to 90 MW. Farma wytwarza około 170 GWh czystej ekologicznie energii elektrycznej rocznie, co pozwala na zaopatrzenie w energię prawie 80 tys. gospodarstw domowych.
Podpisana umowa jest kontynuacją współpracy obu partnerów, która rozpoczęła się w 2022 r. Dotychczas segment Famur realizował remonty przekładni turbin zainstalowanych w FW Karścino, a także współpracował z Energą Wytwarzanie w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych.
– Na podstawie umowy Energa Wytwarzanie będzie zlecać nam remonty przekładni. Szacujemy, że pozwoli ona wykonać około 20 remontów. Cieszymy się, że kolejny raz Energa Wytwarzanie doceniła nasze zaawansowanie w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego. Obecna umowa potwierdza, że posiadamy kompetencje, by rozszerzać naszą ofertę dla sektora OZE i realizować zamówienia dla największych firm na tym rynku – stwierdził Piotr Monsiorski, dyrektor handlowy w dziale Rozwoju Energetyki Wiatrowej Famur.
Rozwój w obszarze energetyki wiatrowej opiera na wypracowanych przez lata kompetencjach oraz doświadczeniu w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu, które obecnie skupione są w segmencie Famur. Są one jednym z elementów, które Grupa wykorzystała w procesie zmiany modelu biznesowego.
Grenevia integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; nowoczesne urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen. Technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej pozostają w ramach Famuru. Obecnie działalność Grupy koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.